Με νίκη για την Payabl. EKA ΑΕΛ, ολοκληρώθηκε το παιχνίδι που ήταν εξ` αναβολής από τη 17η αγωνιστική, για την 1η φάση της OΠAΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους», η ΑΕΛ σημείωσε την 11η νίκη της με σκορ 73-64, σε 17 αγώνες, μειώνοντας την απόσταση από την 4η θέση στον ένα βαθμό, ενώ για τον ΑΠΟΠ, ήταν η 13η του ήττα σε 17 αγώνες.

Η νικήτρια είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 44-28 και είχε για κορυφαίο τον Flowers (15 πόντοι, 6/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)

Δυνατό μπάσιμο έκανε στο παιχνίδι η ΑΕΛ, η οποία αρχικά είχε προηγηθεί με 11-2, δυσκολεύοντας από νωρίς τις προσπάθειες του ΑΠΟΠ, που αναγκαστικά έψαξε τρόπο αντίδρασης, για να μην του ξεφύγει η αντίπαλος του.

Ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, με δυνατή άμυνα και με λύσεις στην επίθεση, άνοιξαν τη διαφορά και στο +14, όταν προηγήθηκαν με 23-9, ενώ στο τέλος της 1ης περιόδου, το σκορ έγινε 23-11, για την ΑΕΛ.

Ο ΑΠΟΠ ξεκίνησε καλύτερα στη 2η περίοδο και χάριν κυρίως στο σκοράρισμα του Rogers, έριξε τη διαφορά στο -4, όταν μείωσε σε 28-24, κάτι που έγινε στο 13`.

Όμως από το σημείο εκείνο και ως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ΑΕΛ κυριάρχησε και στις δυο πλευρές του γηπέδου και με τους Shepherd, Μάρκου να δίνουν σκορ στην ομάδα τους, η ΑΕΛ δημιούργησε ένα σερί 16-4, για να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 44-28.

Με 7-0 σερί για τον ΑΠΟΠ ξεκίνησε η 3η περίοδος και έτσι, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 44-35. O ΑΠΟΠ ήταν αρκετά δυνατός στην άμυνα, περιορίζοντας σε αισθητό βαθμό το σκοράρισμα της αντιπάλου του.

Όμως στη συνέχεια η ΑΕΛ βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση, άνοιξε τη διαφορά στο +14, όταν προηγήθηκε με 54-40, στο 27`. Λίγο μετά, η ΑΕΛ αύξησε το προβάδισμα της στο +17 (57-40) ενώ με το πέσιμο της αυλαίας για την 3η περίοδο, το σκορ πήγε στο 61-46, για την ομάδα της Λεμεσού.

Παρά το σε βάρος του -15, ο ΑΠΟΠ εξακολούθησε να παλεύει, αν και λίγο πριν το 34`, η τιμή της διαφοράς, ήταν και πάλι στο ίδιο σημείο (-15).

Όμως λίγο μετά το 36`, η ομάδα της Πάφου, έριξε τη διαφορά στο -8, όταν μείωσε σε 68-60 και πλέον το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον, ενόψει της τελικής του ευθείας.

Περαιτέρω μείωση για τον ΑΠΟΠ, στο -4 (68-64), αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη με 5-0 σερί, εξ` αιτίας του οποίου προέκυψε και το τελικό σκορ που ήταν 73-64 για την ΑΕΛ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 28-44, 46-61, 64-73.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 21 (3), Perry 6 (1), Rogers 21, Σταύρου 2, Δημητρίου 3 (1), Coleman 6 (2), Πορφυρίδης 3 (1), Αηδονίδης 2, Σάββα.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Mc Clure 13, Shepherd 18 (1), Μονιάτης, Makuoi 8, Γεωργίου 6, Μάρκου 10 (2), Μύθιλλος 3 (1), Αρμακόλας, Flowers 15 (1).