Με νίκες της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ και του ΑΠΟΛΛΩΝΑ ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική - 3η στον Όμιλο 1-4 του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών "Μιχάλης Κρασιάς".

Η πρωταθλητρια ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ επικράτησε με 3-2 της Robo Markets ΑΕΛ στην Αίθουσα "Νίκος Σολωμονίδης".

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ κέρδισε στην έδρα του τη LEMESOS VOLLEYBALL για πρώτη φορά στη φετεινή περίοδο και εδραιώθηκε στη 2η θέση.

ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ: Robo Markets ΑΕΛ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 2-3 (23-25, 25-22,, 28-26, 20-25, 11-15)

Με ανατροπή στην ανατροπή η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ κέρδισε εκτός έδρας την Robo Markets ΑΕΛ με 3-2 σετ σε 2΄11 ενώπιον 60 θεατών. Οι πρωταθλήτριες ανέβηκαν στους 46 βαθμούς κι οι γαλαζοκίτρινες στους 30 και παραμένουν στην 3η θέση.

Μετά από ένα ισοδύναμο πρώτο σετ - οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 22-22, η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ κέρδισε 25-23 σε 31’και προηγήθηκε με 1-0.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με την Robo Markets ΑΕΛ μετά από διακυμάνσεις στο σκορ να προηγείται 22-20 και να επικρατεί 25-22 σε 24΄ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Στο τριτο σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 24-24. Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με τις Λεμεσιανές να κερδίζουν 28-26 σε 31’ και να προηγούνται 2-1.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ προηγήθηκε 20-15 και έκλεισε το σετ 25-20 σε 26΄ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Στο πέμπτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ προηγήθηκε 13-09 και πήρε το σετ με 15-11 και τον αγώνα με 3-2.

Robo Markets ΑΕΛ (Ε. PAYAN): Tai, Zvereva, Simonia, Cvlovic, Πεχλιβάνη, Σπύρου - Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη - Alλλαγές: Dobrasinovic, Θεοφίλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P.FONGEL): Noqueras, Ζεμπύλα, Ριαλά, Novakovic, Κωνσταντίνου, Hart - Λίμπερο 1: Koύτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου - Αλλαγές: Μudritskaya, Enneking, Λεωνίδου, Mανίταρου, Νικολάου.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης - Μ. Αντώρκας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ: ΑΠΟΛΛΩΝ - LEMESOS VOLLEYBALL 3-0 (25-12, 26-24, 25-18)

Tην πρώτη του νίκη στη σεζόν επί της LEMESOS VOLLEYBALL πέτυχε ο ΑΠΟΛΛΩΝ. Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής - 3ης στον Όμιλο 1-4 οι γαλάζιες κέρδισαν στην "Απόλλων Αρένα" την LEMESOS VOLLEYBALL 3-0 σε 1’10 και ανέβηκαν στους 34 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά από την 3η Robo Markets ΑΕΛ στο +4. H LEMESOS VOLLEYBlALL έμεινε στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Γ. Γιαπάνη ξέφυγε 12-04 για να επικρατήσει 25-12 σε 17’ και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ ξεκίνησε πολύ καλά στο σετ (07-03, 09-05) αλλά η LEMESOS VOLLEYBALL οδήγησε το σετ στους έξτρα πόντους (ισοφάρισε 24-24) για να κερδίσει 26-24 ο ΑΠΟΛΛΩΝ και να ισοφαρίσει 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 12-06 και 21-15 για να επικρατήσει 25-18 σε 22’ σφραγίζοντας τη νίκη του με 3-0 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λάμπρου, Milanova, Kyrychenko, Chkatarasvilli, Χριστοφόρου, Da Silva - Λίμπερο 1: Δαυίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου - Aλλαγές: Φώτη, Κωνσταντοπούλου, Παπαστυλιανού, Γεωργίου.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski - Λίμπερο 1: Iωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή - Aλλαγές: Kυριάκου, Λάσπου, Σιακίδου Παπακυριακού, Παναγιώτου, Μάρκαρη

ΘΕΣΕΙΣ 5-8

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι απέναντι στη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 3-0 σετ στο Αθλητικό Κέντρο "Σωτήρειον" στη Λευκωσία, σε 1΄22 και βρίσκεται στην 1η θέση του Ομίλου με 26 βαθμούς. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ είναι στη 2η θέση με 20.

Στο πρώτο σετ η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε 25-19 σε 25 και προηγήθηκε 1-0. Στο δεύτερο σετ ξέφυγε 16-07 και πήρε το σετ με 25-12 σε 21΄’ αυξάνοντας σε 2-0 τα σετ υπέρ της.

Στο τρίτο σετ μετά τα αρχικά στάδια το σετ ήταν αμφίρροπο έφθασε στο ισόπαλο 24-24, με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να κερδίζει στους έξτρα πόντους 27-25 σε 32΄κερδίζοντας τον αγώνα με 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATALA)¨: Ardila, Χειμωνίδου,Flores, Legros, Yoyng, Ιωάνοου - Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού - Αλλαγές: Τζιακίδου

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ, ΜΠΑΛΛΟΣ): Stekovic, Κυριάκου, Reich, Χατζηκωνστάντα, Ripnaya, Νapakolva - Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου - Αλλαγές: Θεοδούλου, Προκοπίου.

Διαιτητές: I. Φλουρής - Χρ. Μητροφάνους

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 5-8 - 17 Αγώνες