Το πέναλτι του Γκονσάλο Ράμος σχεδόν σε νεκρό χρόνο έδωσε στην Παρί τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 κόντρα στη Ρεν.

Η Ρεν ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια φανταστική νίκη μέσα στο "Παρκ ντε Πρενς", όμως ένα πέναλτι για την Παρί στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 1-1 για την 23η αγωνιστική της Ligue 1.

Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τους Βρετόνους να σκοράρουν στο 33' με τον Αμίν Γκουιρί και στη συνέχεια να κλείνονται ολοσχερώς στο γήπεδό τους, προσπαθώντας να κρατήσουν αυτό το προβάδισμα.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε δεν είχαν έμπνευση και δεν μπορούσαν να απειλήσουν απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα, ενώ οι τελικές τους ήταν σχεδόν όλες άστοχες, με συνέπεια η ήττα να είναι ορατή στον ορίζοντα.

Στο 65ο λεπτό ο Ισπανός τεχνικός απέσυρε τον Κιλιάν Εμπαπέ και τον Μπραντλέ Μπαρκολά κι έριξε στη μάχη τους Ραντάλ Κολό Μουανί και Γκονσάλο Ράμος. Ο Πορτογάλος αποδείχθηκε σωτήρας των πρωταθλητών, αφού κέρδισε πέναλτι από τον Στεβ Μανταντά στις καθυστερήσεις και το μετέτρεψε σε γκολ.