Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 1η αγωνιστική των πλέι-οφ του Α' γκρουπ.

Στο α' ημίχρονο η Ανόρθωση κυριάρχησε μετά το 30' δημιουργώντας κλασσικές ευκαιρίες, όμως ο Μπέλετς και οι δυστοκία στην τελική προσπάθεια στέρησαν το γκολ για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ελάχιστα, κυρίως στα αρχικά στάδια του ματς, όμως το ρευστό 0-0 άφησε... ανοικτούς λογαριασμούς για τον β' μέρος του αγώνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Στο β' μέρος αυξήθηκε η ένταση, οι δύο ομάδες βρήκε περισσότερους χώρους για ευκαιρίες όμως κανείς δεν μπόρεσε να εντοπίσει το... δρόμο προς τα δίκτυα.

Το ThemaSports είναι στο γήπεδο και θα σας μεταφέρουμε LIVE την εξέλιξη του ντέρμπι:

2' Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα στα χέρια του Αρμπολέδα.

3' Σουτ από τον Τεχέρα, άουτ.

Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ντάλσιο να σουτάρει πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Πτώση του Τεχέρα μετά από μαρκάρισμα του Ζέφτε. Δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με διαιτητή και VARίστα.

12' Φάουλ για την Ανόρθωση. Ο Κοσταντίνοφ ανέτρεψε τον Περέα, με τον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ να τραυματίζεται στον αστράγαλο. Πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου ο χαφ του ΑΠΟΕΛ.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το φάουλ για τους γηπεδούχους.

Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Κοσταντίνοφ.

20' Φάουλ ασε πολύ καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ. Κίτρινη κάρτα στον Κορρέα για το φάουλ στον Κβιλιτάια.

21' Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το φάουλ, άουτ.

Ο Κοσταντίνοφ δεν μπορεί να συνεχίσει, ετοιμάζεται ο Τσεμπάκ.

28' Τσεμπάκ αντί Κοσταντίνοφ.

29' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

30' Ο Τιουνέ έπεσε στο έδαφος μετά την προσπάθεια του Βιγιαφάνιες να πάρει καλύτερη θέση στην περιοχή.

31' Ο Ζέφτε εκτέλεσε το κόρνερ, απευθείας άουτ...

33' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ουαγκέ εντός περιοχής να σουτάρει άουτ!

36' Kόρνερ για την Ανόρθωση. Εκτέλεσε ο Φερέιρα, απομάκρυνε την μπάλα ο Κβιλιτάια.

Ο Μακούν έπεσε εντός περιοχής μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Δώνη και χτύπημα με το χέρι στο πρόσωπο του αμυντικού της Κυρίας.

40' Κίτρινη στον Τσεμπάκ.

41' Ο Τεχέρα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, άστοχη κεφαλιά από τον Τσίκο, άουτ.

43' Σουτ από τον Τιουνέ, κόρνερ.

Nέο κόρνερ για την Ανόρθωση μετά από προσπάθεια του Τσίκο.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Συρτό σουτ από τον Καστέλ, η μπάλα στον Μπέλετς.

Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Μακούν να κάνει την κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε και ο Τσίκο με νέο σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ σε νέα απόκρουση.

Σουτ από τον Περέα, ο Μπέλετς μάζεψε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Έναρξη β' μέρους.

Κίτρινη στον Μακούν.

54' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Δώνη να βρίσκει χώρο και να σουτάρει, άουτ!

Σέντρα από τον Φερέιρα, κεφαλιά από τον Τσίκο, άουτ.

60' Κίτρινη στον Αρμπολέδα.

Τσίκο και Φερέιρα σουτάρουν... σε σώματα αμυντικών.

14-16 τα φάουλ...

64' Σουτ από τον Δώνη, άουτ!

Κάκιστο σουτ από τον Τσίκο εντός περιοχής, άουτ.

69' Ο Μαρκίνιος μπήκε στην περιοχή κι έπεσε, δεν υπάρχει παράβαση.

70' Σαρφό, Ντονγκαλά αντί Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια.

Στην κορυφή της επίθεσης του ΑΠΟΕΛ ο Τάσος Δώνης.

Ο Φερέιρα έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Καστέλ το πλασέ, άουτ.

74' Σουτ από τον Ντάλσιο, άουτ.

Ιωάννου αντί Τιουνέ.

78' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ντονγκαλά να τροφοδοτεί τον Δώνη ο οποίος απέναντι από τον Αρμπολέδα έκανε το σουτ, κόρνερ!

Σουτ από τον Σαρφό, νέο κόρνερ! Πέρασε ανεκμετάλλευτο...

Ο ΑΠΟΕΛ... ανέκτησε αυτοπεποίθηση και επιδιώκει να πιέσει περισσότερο στην προσπάθεια για την νίκη.

81'Γκασάμα αντί Φερέιρα.

Έπαιξαν με τη... φωτιά όμως δεν κάηκαν στην άμυνα της Ανόρθωσης. Ο Μαρκίνιος προσπάθησε να μπει σφήνα μετά από λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης όμως η μπάλα παρέμεινε στην κατοχή των γηπεδούχων.

85' Εφραίμ, Τομανέ αντί Μαρκίνιος, Τομανέ.

89' Σουτ από τον Εφραίμ, κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Ο Εφραίμ εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στο Τσίκο που βγήκε στην αντεπίθεση, όμως ο Ντάλσιο σταμάτησε τον Ανγκολέζο επιθετικό.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... Η μπάλα καταλήγει άουτ.

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Μακούν, Μαρμούκ, Κορρέα, Ουαγκέ, Τιουνέ, Τεχέρα, Φερέιρα, Τσίκο, Περέα, Καστέλ.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Παρούτης, Γκασαμά, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζουλίου, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνιες, Ντάλσιο, Κβιλιτάια, Μαρκίνιος, Δώνης.

Στον πάγκο: Κίττος, Σιπριάνο, Εφραίμ, Γουίλσον, Μαϊόλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντονγκαλά, Μεχρί.

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Sundberg Jakob Alexander
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος