Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Το ντέρμπι είναι πάντα ντέρμπι αλλά με τα τωρινά δεδομένα στο αποψινό ανάμεσα σε Άρη και Ομόνοια ένα μικρό πλεονέκτημα το έχει η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι. Ο Άρης είναι σε καλύτερη κατάσταση από την Ομόνοια η οποία με τον καινούριο προπονητή της θα επιδιώξει να κερδίσει τον Άρη για πρώτη φορά στην Λεμεσό μετά από δύο χρόνια.
Μέχρι στιγμής στην φετινή σεζόν Ομόνοια και Άρης τα είπαν δύο φορές. Το πρώτο παιχνίδι στο ΓΣΠ εξήλθε ισόπαλο 2-2 σε προσωπικό σόου τότε από τους Σεμέδο και Στεπίνσκι που σκόραραν από δύο γκολ. Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ ο Άρης ήταν καλύτερος, έβαλε δύο γκολ και κέρδισε με 2-0.
Στα αγωνιστικά του Άρη εξέτισαν και επιστρέφουν οι βασικοί αμυντικοί Ουρόσεβιτς, Γιαγκό αλλά και ο χρήσιμος Μπένγκτσον. Εκτός θα είναι ο Μπράουν ενώ αμφίβολοι είναι οι Σαβό και Σανέ. Τεράστια η απουσία Στρούσκι.
Η εντεκάδα του Σπιλέφσκι: Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Βάνα Άλβες με την τετράδα μπροστά του να αποτελείται από τους Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς και Καζού. Στην μεσαία γραμμή θα είναι η τετράδα με τους Μοντνόρ, Νίκολιτς, Ζόκε και Μαγιαμπέλα. Στην κορυφή θα είναι Κακόριν και Γκομίς.
Η Ομόνοια από την δική της σειρά θα κατεβαίνει την Λεμεσό με νέο προπονητή τον Γιάννη Αναστασίου. Οι πράσινοι είναι σε μία βαθμολογική θέση κοντά σε αυτές που στέλνουν στην Ευρώπη αλλά με τα μαζεμένα ντέρμπι ενδεχόμενη νίκη θα την φέρει κοντά στην κορυφή αν έχει απώλειες ο ΑΠΟΕΛ.