Νέα Σαλαμίνα και Οθέλλος συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 (Κουζμάνοβιτς 70'/Σαγκαρέ 57') για την πρεμιέρα των πλέι άουτ στο «Αμμόχωστος».

Σε ένα ισορροπημένο ημίχρονο Νέα Σαλαμίνα και Οθέλλος έμειναν στο ισόπαλο 0-0 με τον... Νίκο Μελίσσα να βάζει το χέρι του για να μην ανοίξει το σκορ. Στην σημαντικότερη στιγμή του ματς, ο Ρόμπερ Πιχ εκτέλεσε πέναλτι στο 41' και ο Ελλαδίτης τερματοφύλακας των ερυθρόλευκων απέκρουσε διατηρώντας απαραβίαστη την εστία του.

Στο β' ημίχρονο σημειώθηκαν τα δύο γκολ του ματς. Στο 57' ο Πίχ έκανε την σέντρα, ο Ναρντίνι την κεφαλιά, ο Μελίσσας απέκρουσε, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Σαγκαρέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 70' ο Κορομά εντός περιοχής πάσαρε στον Κουζμάνοβιτς ο οποίος με αριστερό πλασέ έκανε το 1-1.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

6'  Σουτ του Ντουρμισάι, άστοχο.

12' Ευκαιρία για τον Οθέλλο με τον Σανγκαρέ ο οποίος μπήκε περιοχή και τη στιγμή που ήταν έτοιμος για το πλασέ ο Κονατέ πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα.

22'  Σουτ από τον Μπραμπίγια διώχνει ο Μελίσσας, στη συνέχεια Πιχ και Σανγκαρέ δεν μπορούν να βρουν την μπάλα. Υπόδειξη οφσάιντ.

25' Αναγκαστική αλλαγή με τον  Κορομά να αντικαθιστά τον Φράγκο.

29' Ο Ναρντίνι εντός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα στον Μελίσσα!

34' Κίτρινη στον Κορομά.

35' Εκτέλεση φάουλ από τον Πιχ, η μπάλα στο ανθρώπινο τείχος και στην επαναφορά ο Πιχ σούταρε άουτ...

Κόρνερ για την ομάδα της Αθηαίνου.

38' Ο Πιχ εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στην κατοχή των ερυθρόλευκων.

40' Πέναλτι υπέρ του Οθέλλου για ανατροπή Σανγκαρά από τον Ντάτκοβιτς.

Κίτρινη στον Ντάτκοβιτς.

Ο Πιχ εκτέλεσε το πέναλτι, ο Μελίσσας εξουδετέρωσε!

43' Κίτρινη στον Ναρντίνι.

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος α'ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

47' Κίτρινη στον Καστάνα.

50'  Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Σουτ του Σανγκαρέ έξω απο την περιοχή αλλά για κακή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

52'  Ο Κουσμάνοβιτς απο πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω απο την εστία του Ταουντού

54' Κίτρινη στον Ντουρμισάι.

57' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Πίχ έκανε την σέντρα, ο Ναρντίνι την κεφαλιά, ο Μελίσσας απέκρουσε, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Σαγκαρέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

59' Οφόρι αντί Κονατέ, Παπαγεωργίου αντί Ντουρμισάι.

64' Κίτρινη στον Aνάνγκ.

70' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κορομά εντός περιοχής πάσαρε στον Κουζμάνοβιτς ο οποίος με αριστερό πλασέ έκανε το 1-1.

72' Σούτο αντί Κατσιατή.

74' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοδούλου.

74' Χατζηπασχάλης αντί Χριστοδούλου.

77' Αναγκαστική αλλαγή ο Κονέ...

77' Γκουανίνι αντί Κονέ, Προκοπίου αντί Βίκτωρος.

85' Γιάνσεν αντί Μπραμπίγια.

86' Σουτ από τον Μιγκελίτο, άουτ!

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι , Κουσμάνοβιτς, Κονέ, Φράγκος, Βίκτωρος, Κατσιάρης

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Φερνάντεθ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Γκουανίνι, Οφόρι, Ντιακιτέ, Κορομά.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Ναρντίνι, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Σανγκαρέ, Κατσιατής , Καστάνας, Ανάνγκ, Πιχ, Κορίνους

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλούρη, Γιάνσεν, Κυριάκου Κ, Ολιβέιρα, Σούτο, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Κόπας, Μιτσής, Ιωάννου.