Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο.11) νίκησε τον Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς (Νο.92 της παγκόσμιας κατάταξης) με 2-0 σετ (7-6, 6-3) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λος Κάμπος με τον αγώνα να διαρκεί 1 ώρα και 39 λεπτά.
Ο Έλληνας τενίστας τώρα έχει μπροστά του τον Κάσπερ Ρουντ (Νο.12) στα ημιτελικά (24/04, 04:00) και απέχει δύο αγώνες από τα υπερασπιστεί τα σκήπτρα του, καθώς είχε κατακτήσει την περσινή σεζόν το μεξικάνικο 250άρι τουρνουά.
Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, καθώς ο Κοβάσεβιτς πήρε αέρα τριών game. Ο Έλληνας τενίστας όμως επέστρεψε κάνοντας το 3-3, με τους δύο τενίστες να λύνουν τις διαφορές του στο tie break, όπου ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-1.
Το δεύτερο σετ κύλησε πιο "ομαλά", καθώς ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε να κάνει μόλις ένα break στο έκτο game, κάνοντας το 4-2, για να επικρατήσει στο φινάλε με 6-3. Το άλλο ζευγάρι του ημιτελικού είναι ανάμεσα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και τον Τζόρνταν Τόμσον.
sport24.gr