Σε αρνητικό πρωταγωνιστή εξελίχθηκε ο Ντε Λούκας μετά τη λήξη του Λεμεσιανού ντέρμπι κυπέλλου ανάμεσα στον Απόλλωνα και για την ΑΕΛ, αφού κτύπησε τον Πέρετζ και ευτυχώς που συγκρατήθηκε από συμπαίκτες του, γιατί ήταν σε έξαλλη κατάσταση και θα μπορούσαν να γίνουν χειρότερα τα πράγματα.
Αξίζει να σημειωθεί πάντως, ότι λίγα λεπτά νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο γκολ του Απόλλωνα, ήταν έξαλλος για το λάθος που έγινε (σ.σ. από τον Φιλίποβιτς) το οποίο κόστισε ακριβά στην ομάδα του, δευτερόλεπτα μετά το 2-1 που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για να κυνηγήσει μία επική ανατροπή.
Δείτε την αντίδραση στο πιο κάτω βίντεο στον χρόνο 5:28-6:19