Πόλυς Χαραλάμπους

Με λευκή ισοπαλία έκλεισε την κανονική περίοδο η Πάφος. Κάθε άλλο παρά αδιάφορη παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο η Σαλαμίνα, η οποία μπορούσε να της κάμει μεγαλύτερη «ζημιά». Είχε σημειώσει γκολ, το οποίο ακυρώθηκε σωστά από το VAR ως οφ σάιτ.

Το αποτέλεσμα είναι αρνητικό για την ομάδα του Καρσέδο. Η συζήτηση είναι ξανά η ίδια. Η έλλειψη σταθερότητας συνεχίζει να ταλαιπωρεί την ομάδα.

Ουδείς μπορεί να πει με σιγουριά, τι άλλο φταίει, για να μην καταφέρει ούτε φέτος η ομάδα να αντέξει μέχρι τέλους στην μάχη του τίτλου. Ρεαλιστικά ομιλούντες, ο στόχος της στα πλέι οφφ, είναι να τερματίσει δεύτερη ή τρίτη για να βγει στην Ευρώπη.

Κάνοντας απολογισμό για την πορεία της Πάφου στην κανονική περίοδο, δεν μπορεί να λεχθεί ότι έμεινε από βενζίνη. Φαίνεται ότι υπάρχει άλλη «βλάβη» στο όλο σύστημα, που προκαλεί δυσλειτουργία του «οχήματος», με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει να κυνηγήσει την ύψιστη διάκριση στις εγχώριες διοργανώσεις.

Οι ιδιοκτήτες Ντουμπόφ και Λομάκιν, δοκίμασαν διάφορες συνταγές, με τους «μηχανικούς» (βλέπε προπονητές), αλλά δεν βρήκαν μέχρι στιγμής εκείνο τον επαγγελματία που θα εντοπίσει ποιο είναι το πρόβλημα, για να το αντιμετωπίσει...

Επιστρέφοντας στο χθεσινό ματς, ο διαιτητής Φωτίου, χαρίστηκε σε δυο παίχτες της Πάφου την κόκκινη κάρτα. Θα μπορούσε να δώσει απευθείας κόκκινη στον Μελούσο στο πρώτο ημίχρονο, για χτύπημα στον Σεργίου. Αν και τον έστειλε στο οn field review o Δανός Βαρίστας Μπούτρος, έδειξε κίτρινη στον Αργεντινό αριστερό μπακ.

Στο 72’ έκανε χέρι στην περιοχή ο Ζάιρο με σκοπό να βάλει γκολ, ήταν ήδη χρεωμένος με κίτρινη, δεν του έβγαλε δεύτερη κίτρινη ο Φωτίου. Τρία λεπτά υπήρχε αντικανονικό μαρκάρισμα αμυντικού της Σαλαμίνας, πάνω στον πρώτο σκόρερ της Πάφου, η επαναληπτική προβολή έδειξε πως υπήρχε παράβαση (πέναλτι).

Ωστόσο, ο Δανός Βαρίστας, ενημέρωσε τον Κύπριο ρεφ, ότι δεν υπήρχε παράβαση και συνεχίστηκε κανονικά το ματς…