Πάφος και Νέα Σαλαμίνα συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο α' ημίχρονο η παφιακή ομάδα είχε περισσότερο χρόνο την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο στην κυκλοφορία της μπάλας όμως με εξαίρεση ελάχιστες στιγμές δεν μπόρσε να δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες για το γκολ. Η Νέα Σαλαμίνα τα πήγε περίφημα στο ανασταλτικό τομέα διατηρώντας απαραβίαστη την εστία της, ενώ επιθετικά δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες.

Στο β' μέρος ο ρυθμός ήταν σαφώς καλύτερος ενώ ανέβηκε και η ένταση. Στο 59' ο Νάρσινγκ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω VAR. Οι γηπεδούχοι με την πάροδο του χρόνου αύξησαν την πίεση προς την εστία του Μελίσσα. Το γκολ όμως δεν ήρθε ποτέ για καμία από τις δύο ομάδες.

Χωρίς φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο...

Κόρνερ για την Πάφο...

11' Ο Τουμάσι εκτέλεσε το κόρνερ, έδιωξε την μπάλα αμυντικός της Νέας Σαλαμίνας.

12' Φάουλ για την Πάφο.  Εκτέλεσε ο Τουμάσι, πάνω στον Μελίσσα...

20' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα πέρασε ανεκμετάλλευτο...

Ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ για πιθανή κόκκινη κάρτα στον Μελούσο για φάουλ στον Σεργίου.

Ο ρεφ του ματς αποφάσισε να δείξει... κίτρινη στον Μελούσο!

ΑΠΟΒΛΗΘΗΚΕ το Τιμόθεος Χριστοφή! Ο Χριστοφή διατηρεί θέση νομικού σύμβουλου και σύμβουλου περί κανονισμών διαιτησίας στην παφιακή ομάδα.

33' Κίτρινη στον Οφόρι.

38' Κίτρινη στον Ζάιρο για θέατρο, συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

42' Ο Τουμάσι από διαγώνια θέση σούταρε, άουτ.

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Πάφο.

44' O Τουμάσι εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα στον Μελίσσα.

45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' μέρους.

Κονατέ, Ντάτκοβιτς αντί Οφόρι, Ντουρμισάι.

46' Κίτρινη στον Μπεχαράνο που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

47' Κίτρινη στον Γκουανίνι.

55' Βαλακάρι, Μπρούνο αντί Τομάσι, Μπόκτσαϊ

Φερνάντες αντί Παπγεωργίου.

Μεγάλη ευκαιρία για την Πάγο με τον Μελίσσα να εξουδετερώνει σε κόρνερ μετά από σέντρα του Μπρούνο και προβολή του Ντράγκομιρ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ...

59' ΓΚΟΛ 0-1! Μετά από συνεργασία Κονατέ-Νάρσινγκ η μπάλα στον Γιάνγκα που έκανε το πλασέ, ο Ίβουσιτς απέκρουσε και στην συνέχεια ο Νάρσινγκ με κεφαλιά έκανε το 0-1.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ λόγω οφσάιντ μέσω VAR!

62' Koνέ αντί Νάρσινγκ.

Κίτρινη δτον Γιάνγκα.

66' Τζάτζζα αντί Πέπε.

67' Κόρνερ για την Πάφο που εντείνει την πίεση...

Ο Ζάιρο μετά από σέντρα... βούτηξε κι έκανε χέρι για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Διαμαρτυρίες για (δεύτερη) κίτρινη κάρτα.

Διαμαρτυρίες από τον Ζάιρο για πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Κονατέ. Ο VARίστας δεν κάλεσε τον ρεφ και το ματς συνεχίζεται...

77' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα, χωρίς αντίκρισμα...

82' Διαδοχικά κόρνερ για τους γηπεδούχους... Εκτέλεσε ο Βαλακάρι, έδωιξαν ξανά οι αμυνόμενοι.

Κατσιάρης αντί Μπεχαράνο.

86' Σουτ από τον Τζάτζα, άουτ.

Νταλίνια αντί Ικόκο.

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τεράστια τριπλή ευκαιρία για την Πάφο, αρχικά... έσωσε ο Μελίσσας και στη συνέχεια αμυντικοί των ερυθρόλευκων έσωσαν μετά τις προσπάθειες των Ρους και Τζάτζα!

Κόρνερ για την Πάγο στο 90'+6'. Άστοχο σουτ από τον Ντράγκομιρ, άουτ.

Τεράστια ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, με τον Κονέ να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση!

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Ζάιρο, Μπότσκαϊ (Μπρούνο 55'), Ικόκο (Νταλίνια 86'), Ρους, Ναμ, Τουμάσι (Βαλακάρι 55'), Ντράγκομιρ, Πέπε (Ζάζα 65').
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Μιχαήλ.
Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ (Κονέ 62'), Ντουρμισάι (Ντάτκοβιτς 46'), Μπεραχάνο (Κατσιάρης 82'), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (Φερνάντεθ 57'), Γκουανίνι, Γιάνκα, Οφόρι (Κονατέ 46'), Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Κίσσας, Κουσμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Κορομά.
Κίτρινες: Μελούσο 24', Ζάιρο 38' / Οφόρι 33', Μπεχαράνο 46', Γκουανίνι 47', Γιάνγκα 65'
Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος