Η Σερβία θα βρεθεί στο δρόμο της Εθνικής για τη διεκδίκηση των θέσεων 5-6 στη Ντόχα, μετά τη νίκη της με 11-10 επί της Ουγγαρίας.

Η Εθνική Ομάδα πόλο Ανδρών έκανε το καθήκον της απέναντι στο Μαυροβούνιο, νίκησε με 14-13 και περίμενε να μάθει την αντίπαλό της για να διεκδικήσει την 5η θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου στη Ντόχα.

Την έμαθε και αυτή θα είναι η Σερβία, η οποία επικράτησε με 11-10 της Ουγγαρίας, σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Εκεί, οι Σέρβοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και θα βρεθούν αντιμέτωποι με την Εθνική το μεσημέρι του Σαββάτου (17/02, 15:00).

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα παλέψει για την κατάκτηση της 5ης θέσης, ενώ σε λίγους μήνες θα δώσει το «παρών» στις πισίνες του Παρισιού για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.