Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 του Άρη, στο ΓΣΠ και ανέβηκε μόνος στην κορυφή.

Για την ομάδα του Σα Πίντο, σκόραρε στο 20ο λεπτό ο Ντονγκαλά.

H εικόνα του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα από τον Άρη στον αγώνα και ήταν αυτός που έλεγχε την αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά.

Η Λεμεσιανή ομάδα δεν μπορούσε να κρατήσει σχεδόν καθόλου την μπάλα, με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Βανά.

Στο 20ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν το γκολ και έκαναν το 1-0. Ο Βιγιαφάνιες με πολύ ωραία κάθετη πάσα, έβγαλε τον Ντονγκαλά απέναντι από τον Βανά, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Μετά τα πρώτα 30 λεπτά ο Άρης, άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Μπέλετς. Είχε δύο φάουλ σε καλό σημείο, το ένα εκτέλεση ο Κακόριν και η μπάλα σταμάτησε στον τοίχο, ενώ το άλλο εκτέλεσε ο Νίκολιτς και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Στο 44ο λεπτό ο Άρης έφθασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Η Λεμεσιανή ομάδα έφυγε στην αντεπίθεση, με τρεις ποδοσφαιριστές εναντίον ενός, ο Νίκολιτς πήρε από τον Κακόριν και έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση, αλλά ο Μπέλετς πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Λίγο πριν το τέλος του ημίχρονο δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Αντίκρισε την κίτρινη ο Καζού, ενώ νέα ένταση προκλήθηκε με την λήξη του ημίχρονο στην φυσούνα, που έφερε και την κόκκινη στον Ανδρέα Χριστοδούλου, τον αναπληρωματικό κίπερ του ΑΠΟΕ.

Πρώτη φάση στο 2ο ημίχρονο ήρθε στο 62ο λεπτό. Ο Ντβάλι έκανε την κεφαλιά από καλό σημείο, με την μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία του Βανά και τον Ντονγκαλά να προσπαθεί να βάλει το πόδι του, αλλά να μην προλαβαίνει.

Πρώτη καλή φάση του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 67ο λεπτό. Ο Μπένγκτσον έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, ο Μπέλετς με τα πόδια σε κόρνερ.

Τέλος αγώνα

90+6 Δεύτερη κίτρινη στον Ουρόσεβιτς για διαμαρτυρίες και αποβάλλεται ο Σέρβος.

90+1 Κρέσπο στην θέση του Ντονγκαλά.

Καθυστερήσεις 8 λεπτά

90' Κίτρινη στον Σουμάνσκι.

88' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα Τομανέ και Σαρφό, εκτός Κβιλιτάια και Βιγιαφάνιες.

83' Κίτρινη στον Ντονγκαλά.

80' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Σουμάνσκι και Σεμεδό, εκτός Μαγιαμπέλα και Μπένγκτσον.

80' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα Μεχρί και Δώνης, εκτός Μαρκίνιος και Ντάλσιο.

78' Κίτρινη στον Μαρκίνιος.

75' O Βιγιαφάνιες εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ με γέμισμα, ο Βανά βγήκε αλλά δεν πήρε την μπάλα και ο Ντβάλι έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός.

ΑΠΟΕΛ - Άρης: Τόσα εισιτήρια στο ΓΣΠ!

69' Κίτρινη στον Κακόριν.

67' Καλή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπένγκτσον έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, ο Μπέλετς με τα πόδια σε κόρνερ.

62' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντβάλι έκανε την κεφαλιά από καλό σημείο, με την μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία του Βανά και τον Ντονγκαλά να προσπαθεί να βάλει το πόδι του, αλλά να μην προλαβαίνει.

61' Γκομίς αντί του Μοντνόρ.

59' Κίτρινη σε Ουρόσεβιτς.

50' Είναι εντάξει και οι δύο, συνεχίζουν κανονικά.

49' Σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι για Πέτροβιτς και Μοντνόρ. Έμειναν και οι δύο στο έδαφος.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

ΑΠΟΕΛ – Άρης: Ένταση στο τέλος του ημιχρόνου… έβγαλε κόκκινη ο Ιταλός ρεφ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κόκκινη στον Ανδρέα Χριστοδούλου. Ήταν στον πάγκο!

Tα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

45+1 Κίτρινη στον Καζού.

Ένταση ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων

45+1 Σέντρα του Ντονγκαλά από δεξιά, κεφαλιά του Μαρκίνιος με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Βανά.

Καθυστερήσεις 2 λεπτά

44' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Η Λεμεσιανή ομάδα έφυγε στην αντεπίθεση, με τρεις ποδοσφαιριστές εναντίον ενός, ο Νίκολιτς πήρε από τον Κακόριν και έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση, αλλά ο Μπέλετς πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

41' Φάουλ σε πλάγεια θέση για τον Άρη, ο Νίκολιτς δοκίμασε απευθείας και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

40' Κίτρινη στον Πέτροβιτς.

38' Ο Κακόριν ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα να σταματά στο τοίχος.

37' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη.

30' Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη, με τον Μαγιαμπέλα να κάνει σουτ, όμως ο Μπέλετς ήταν έτοιμος και έδιωξε την μπάλα.

23' Κίτρινη στον Μουσούντα.

Το 5ο φετινό του Ντονγκαλά, βάζει μπροστά τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι! (ΒΙΝΤΕΟ)

20' ΓΚΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Βιγιαφάνιες με πολύ ωραία κάθετη πάσα, έβγαλε τον Ντονγκαλά απέναντι από τον Βανά, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

17' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ζέφτε εκτέλεσε με την μπάλα να σταματά στο τοίχος.

ΑΠΟΕΛ – Άρης: Μήνυμα κατά του παιδικού καρκίνου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

11' Νίκολιτς στην θέση του Στρούσκι.

9' Εκτέλεσε το φάουλ ο Βιγιαφάνιες, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Βανά.

8' Πρόβλημα για Στρούσκι, φαίνεται να αντιμετωπίζει μυϊκό πρόβλημα και δεν μπορεί να συνεχίσει.

7' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ – Άρης: Η είσοδος των δύο ομάδων και το pyroshow των πορτοκαλί (ΒΙΝΤΕΟ)