ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 (Φιλίποβιτς 55' / Τσεμπάκ 27') στο «Αλφαμέγα» για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας.

Σε ένα ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες δημιούργησαν λίγες ευκαιρίες, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 28' μετά από στημένη φάση. Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πολυκάρπου έκανε την κεφαλιά, ο Ντονγκαλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Τσεμπάκ στην επαναφορά έκανε το 0-1 με αριστερό πλασέ.

Σε εκείνο το σημείο το ματς διακόπηκε όταν οι οπαδοί στις κερκίδες έριξαν αντικείμενα στους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ που πανηγύριζαν στο κοντά στο κόρνερ.

Με την επανέναρξη του ματς δεν καταγράφηκαν μεγάλες ευκαιρίες, με το 0-1 να παραμένει αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΛ έψαξε την... απάντηση και την βρήκε με τον ίδιο τρόπο. Από εκτέλεση κόρνερ. Στο 55' ο Μορέιρα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φιλίποβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ματς, με τον ΑΠΟΕΛ να πέφτει στην δεύτερη θέση, όντας ισόβαθμος με τον Άρη στους 53 βαθμούς και την ερχόμενη Πέμπτη θα υποδεχθεί στο ΓΣΠ την Ελαφρά Ταξιαρχία.Η ΑΕΛ ανέβηκε στους 30 βαθμούς.

Η LIVE ενημέρωση:

8' Εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες από δεξιά, η μπάλα περνά από όλους.

10' Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους...

Ο Βιτάλ έκανε τη σέντρα, άουτ.

16' Ο Κα βρήκε χώρο κι επιχείρησε το σουτ, άουτ!

17' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

22' Σουτ από τον Παπαφώτη, μαζεύει εύκολα ο Μπέλετς.

Ένταση ανάμεσα σε Τζάλμα και Τσεμπάκ.

Τα... βρήκαν οι δύο ποδοσφαιριστές μετά την παρέμβαση του διαιτητή.

26' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

ΓΚΟΛ 0-1! Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πολυκάρπου έκανε την κεφαλιά, ο Ντονγκαλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Τσεμπάκ στην επαναφορά έκανε το 0-1 με αριστερό πλασέ.

Ο σκόρερ έτρεξε να πανηγυρίσει προς το κόρνερ με αποτέλεσμα την ανόητη αντίδραση των οπαδών.

Βροχή τα αντικείμενα από τους οπαδούς προς τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ!

Ο Κβιλτιάια έπεσε στο έδαφος, διακοπή στο ματς.

Επαναρχίζει το ματς.

31' Κίτρινη στον Ντε Λούκας.

32' Κίτρινη στον Πέτροβιτς.

44' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Μακρής απομακρύνει την μπάλα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Βιγιαφάνιες.

Κεφαλιά από τον Κβιλιτάια μετά από σέντρα, η μπάλα στα χέρια του Ανέστη.

45' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σουτ από τον Μαρκίνιος, άουτ.

Σουτ από τον Τζάλμα, η μπάλα στον Μπέλετς.

Έναρξη β' μέρους.

50' Σουτ από τον Κβιλιτάια, άουτ.

51' Μορέιρα αντί Γερολέμου, αναγκαστική αλλαγή.

54'Κόρνερ για την ΑΕΛ...

55' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μορέιρα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φιλίποβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Kίτρινη στον Τσούκα που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε φάουλ, ο Πέτροβιτς έκανε την κεφαλιά, η μπάλα στον Ανέστη.

Σουτ από τον Μορέιρα, άουτ.

63' Σέντρα από τον Μαρκίνιος, κεφαλιά από τον Βιγιαφάνιες, η μπάλα στον Ανέστη.

64' Ο Βιγιαφάνιες έκανε τη σέντρα, κεφαλιά από τον Ντάλσιο, άουτ!

Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ για το γκολ...

66' Σουτ από τον Παπαφώτη, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέλετς.

Σαρφό αντί Πολυκάρπου.

71' Σρνιτς αντί Μακρή.

75' Δώνης, Γουίλσον, Μεχρί αντί Βιγιαφάνιες, Μαρκίνιος, Ντονγκαλά

77' Σουτ από τον Γουίλσον, ο Ανέστη εξουδετέρωσε σε κόρνερ.

Ο Σαρφό έκανε το σουτ, άουτ.

79' Ο Μορέιρα από αριστερά έκανε το γύρισμα εντός περιοχής, ο Τσούκα δεν προλαβαίνει την μπάλα, άουτ.

Ο Τσεμπάκ δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω προβλήματος τραυματισμού.

80' Σατσιάς αντί Τσεμπάκ.

Ο Κβιλιτάια πλασάρει, ο Ανέστη αποκρούει...

82' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα από τον Κβιλιτάια. Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο ποδοσφαιριστής.

Οριακή φάση θα ελεγχθεί...

Ο Γεωργιανός βρήκε την μπάλα με το χέρι, το γκολ ακυρώθηκε.

85' Μαρς αντί Παπαφώτη, Μπεραχίνο αντί Κα.

Κόρνερ για την ΑΕΛ...

Εκτέλεσε ο Μορέιρα, έδιωξε ο Μπέλετς.

90' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+3' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Δώνη...