Η Ομόνοια νίκησε 3-1 (Στεπίνκσι 47', 62', Μπεζούς 72' /Μακούν 41') την Ανόρθωση για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ουαγκέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 66' ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.

Σε ένα ημίχρονο με κακό θέαμα και τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες φάσεις, η Ανόρθωση βρήκε την λύση με τον Μακούν να αξιοποιεί ένα από τα πολλά λάθη των ποδοσφαιριστών της Ομόνοιας σκοράροντας στο 41' για το 0-1 διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν η ομάδα που είχε καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή του αγώνα, ενώ οι η ομάδα του Τσέτιλ Ρέκνταλ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να... πείσει ότι μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα.

Μια φάση έκρινε το σκορ του α' μέρους, με την Κυρία να σκοράρει σε σημαντικό χρονικό σημείο παίρνοντας προβάδισμα για την νίκη.

Στο β΄ημίχρονο η... είσοδος του Μπεζούς (αντικατέστησε τον Χαμάς) άλλαξε την εικόνα της Ομόνοιας. Στο 47' ο Μπεζούς έδωσε στον Χάμπο και από εκεί στον Σεμέδο ο οποίος εντός περιοχής πάσαρε στον Κούσουλο που έκανε το πλασέ, ο Μακούν πρόλαβε προ της τελικής γραμμής, με τον Στεπίνκσι να προλαβαίνει και να πλασάρει με το δεξί για το 1-1.

Στο 61' ο Μπεζούς εκτέλεσε κόρνερ ο Λανγκ την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα από τον Στεπίνσκι για το 2-1, ενώ στο 72' ο Φράνσον με κεφαλιά-ασίστ έστειλε την μπάλα στον Μπεζούς που έκανε το 3-1 με δεξί σουτ εντός περιοχής. Έξι λεπτά νωρίτερα (66') ο Ουαγκέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

3' O Τσίκο ξεπέρασε τον Μάθιους κι έκανε τη σέντρα από αριστερά, άουτ.

6' Σουτ από τον Γουαρίς, η μπάλα στον Φαμπιάνο.

8' Ο Φερέιρα έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

Η Ανόρθωση... απειλεί την Ανόρθωση καθώς δημιουργεί τις προϋποθέσεις για το γκολ.

Ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα από αριστερά, απομάκρυνε την μπάλα ο Μαρμούκ.

17' Σουτ από τον Χαμάς, η μπάλα σε αμυντικό της Ανόρθωση.

20' Εκτέλεση φάουλ από τον Χαμάς, κεφαλιά από τον Κούσουλο, άουτ.

31' Κίτρινη στον Ουαγκέ, για φάουλ εκτός περιοχής στον Παναγιώτου.

34' Ο Χάμπος εκτέλεσε το φάουλ, εξουδετέρωσε ο Αρμπολέδα.

41' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μακούν έκλεψε την μπάλα από τον Στεπίνκσι και με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1!

42' Ο Φερέιρα έπεσε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Λανγκ στην περιοχή. Δεν υπάρχει παράβαση.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κόρνερ για την Ανόρθωση...

Eπιθετικό φάουλ από τον Γκασάμα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

Έναρξη β΄μέρους

46' Μπεζούς αντί Χαμάς.

47' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μπεζούς έδωσε στον Χάμπο και από εκεί στον Σεμέδο ο οποίος εντός περιοχής πάσαρε στον Κούσουλο που έκανε το πλασέ, ο Μακούν πρόλαβε προ της τελικής γραμμής, με τον Στεπίνκσι να προλαβαίνει και να πλασάρει με το δεξί για το 1-1.

Κίτρινη στον Αρμπολέδα.

56' Kαστέλ αντί Γκασάμα.

57' Κίτρινη στον Γκασάμα γιατί αντέδρασε έντονα κατά τη διάρκεια της αλλαγής.

Κόρνερ για την Ομόνοια.

62' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μπεζούς εκτέλεσε κόρνερ ο Λανγκ την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα από τον Στεπίνσκι.

Κίτρινη στον Τιουνέ.

66' Ο Ουαγκέ κάνει φάουλ εκτός περιοχής στον Σεμέδο και αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα!

67' Κίτρινη στον Σεμέδο.

69' Αντωνίου αντί Ουαρίς, Ιωάννου αντί Τιουνέ.

72' ΓΚΟΛ 3-1! Ο Φράνσον με κεφαλιά-ασίστ έστειλε την μπάλα στον Μπεζούς που έκανε το 3-1 με δεξί σουτ εντός περιοχής.

74' Ο Φερέιρα έκανε το σουτ, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι!

75' Κίτρινη στον Καστέλ.

80' Περέα αντί Φερέιρα.

87' Σιπριάνο αντί Φράνσον.

90' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+7'  ΓΚΟΛ 4-1! Ο Ανδρέου με δεξί πλασέ έκανε το 4-1.