Η Ομόνοια έφυγε με το διπλό από το στάδιο Άλφαμέγα με γκολ του Σιπριάνο στο 95' επικρατώντας με 1-2 του Απόλλωνα!

Το σκορ άνοιξε ο Λέζιακς στο 6ο λεπτό, ο Φαμπιάνο απέκρουσε πέναλτι στο 28' και ο Σαγάλ στο 86' ισοφάρισε σε 1-1 για τον Απόλλωνα. Τελικά στο τελευταίο... δευτερόλεπτο ο Σιπριάνο χάρισε στην Ομόνοια στην πρώτη της νίκη στο στάδιο Άλφαμεγα και έτσι το τριφύλλι προσπέρασε την Ανόρθωση (πήγε 5η) ενώ αύξησε την διαφορά στους 8 βαθμούς από τον 7ο Απόλλωνα!

Με μπόλικη διάθεση μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της Ομόνοιας και αφού απείλησαν στο 4' με Μπεζούς και στο 5' με Λέζιακς τελικά σκόραραν στο 6ο λεπτό! Ο Μπεζούς εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από αδράνεια των αμυντικών του Απόλλωνα, ο Λέζιακς από την γραμμή έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μετά και το γκολ των πρασίνων, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα όμως δυσκολεύονταν να φτιάξουν τη μεγάλη ευκαιρία, πέρα από κάποια σουτ του Μπακένγκα.

Τελικά στο 26ο λεπτό μια λάθος έξοδος του Φαμπιάνο έφερε και το πέναλτι αφού ο Βραζιλιάνος κτύπησε τον Μάρκες στο κεφάλι μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά στο 28ο λεπτό όμως ο Φαμπιάνο έπεσε σωστά και κράτησε το 0-1 υπέρ της Ομόνοιας!

Οι κυανόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση όμως μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και το 0-1 υπέρ του τριφυλλιού παρέμεινε.

Στην επανάληψη το ματς πήρε μια πιο άγρια μορφή με αρκετά λάθη εκατέρωθεν. Ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 58' όμως ο Μάρκες μόνος από το ύψος της περιοχής έκανε δυνατό πλασέ χωρίς όμως να βρει στόχο!

Μετά το 70' η Ομόνοια έδειξε να ελέγχει καλύτερα το υπέρ της σκορ κρατώντας τον Απόλλωνα μακριά από την εστία του Φαμπιάνο.

Όλα αυτά μέχρι το 86' με το ματς να παίρνει φωτιά! Ο Σαγάλ με φοβερή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και ο Απόλλωνας έβαλε αφόρητη πίεση στην Ομόνοια. Στο 90' ο Φαμπιάνο έκανε δύσκολη απόκρουση στην κεφαλιά του Αρτεάν, στο 92' ο Βαλμπουενά σκόραρε αλλά ακυρώθηκε σωστά για οφ-σάιντ το γκολ και τελικά στο 95', στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Σιπριάνο με συρτό σουτ χάρισε τη νίκη στην Ομόνοια!

ΤΕΛΟΣ!

90+5! ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με Σιπριάνο! Ο Βραζιλιάνος με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δημητρίου!

90+2' Σκοράρει ο Βαλμπουενά όμως το γκολ ακυρώνεται για οφ-σάιντ!

5 λεπτά καθυστερήσεις

90' Κεφαλιά του Αρτεάν, ο Φαμπιάνο με τα ακροδάχτυλα διώχνει σε κόρνερ

89' Διαμαρτυρίες για χέρι του Μιλετιτς από πλευράς Απόλλωνα, παίζεται λέει ο ρεφ

86' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με Σαγάλ! Ο άσος των κυανόλευκων με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ομόνοιας για το 1-1

82' Κεφαλιά του Σαγάλ, δεν ανησυχεί τον Φαμπιάνο

81' Κίτρινη στον Παναγιώτου

79' Έξω ο Λέζιακς, μέσα ο Σιπριάνο

77' Κίτρινη σε Μίλετιτς και Σάντος

Ντεμπούτο φέτος για τον Ανδρέου, που αγωνίστηκε και σε έναν αγώνα πέρσι με την Ομόνοια. Ντεμπούτο και για τον Σάντος με την φανέλα του Απόλλωνα

71' Έξω ο Μπεζούς για την Ομόνοια, μέσα ο Ανδρέου. Διπλή αλλαγή για Απόλλωνα. Έξω οι Μπακένγκα και Κολ, μέσα οι Σαγάλ και Σάντος

69' Επικίνδυνη μπαλιά του Εκπολό από δεξιά, ο Λέζιακς διώχνει σωτήρια σε κόρνερ

66' Σουτ του Νταρίκουα, ο Λέζιακς διώχνει σε κόρνερ

61' Συρτό σουτ του Χαραλάμπους μέσα από την περιοχή, ο Δημητρίου όμως είναι σωστά τοποθετημένος και αποκρούει

58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Μάρκες, αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής, έκανε δυνατό πλασέ όμως δεν βρήκε στόχο

57' Έξω ο Πειμπέρνς, μέσα ο Πέρετζ για Απόλλωνα

56' Δυνατό σουτ του Εκπολό μέσα από την περιοχή, πολύ άστοχο

53' Φάουλ κερδίζει ο Στεπίνσκι έξω από την περιοχή. Ο Μπεζούς εκτέλεσε στη γωνία όμως ο Δημητρίου έπεσε σωστά και μάζεψε

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στατιστικά ημιχρόνου

3 λεπτά καθυστερήσεις

44' Εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, η μπάλα λίγο έξω

37' Σουτ του Μαλεκκίδη σταματάει σε σώματα αμυντικών ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Πεϊμπέρνς ήταν άστοχο

36' Γύρισμα του Μαλεκκίδη από αριστερά, η μπάλα κάπου κοντράρει και πάει κόρνερ

32' Κίτρινη στον Λέζιακς

28' ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Φαμπιάνο το πέναλτι! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε στη δεξιά γωνία με τον Βραζιλιάνο να πέφτει σωστά και να διώχνει την μπάλα

Στο έδαφος για λίγο οι δύο παίκτες, όμως σηκώνονται και δείχνουν να είναι καλά

26' Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Λανγκ άγγιξε την μπάλα με το κεφάλε, με τον Φαμπιάνο έκανε άστοχη έξοδο και κτύπησε τον επερχόμενο Μάρκες με τις γροθιές και ο ρεφ σφύριξε το πέναλτι

24' Συρτό σουτ του Χαραλάμπους, στην αγκαλιά του Δημητρίου η μπάλα

22' Μακρινό σουτ από τον Μπακένγκα με τον Φαμπιάνο να μαζεύει σταθερά. Είχε καλύτερες επιλογές για πάσα ο επιθετικός του Απόλλωνα

15' Πρώτη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Το δυνατό σουτ του Μπακένγκα από το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο έξω

12' Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε με την μπάλα να σταματά στο τείχος

11' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα

6' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λέζιακς! Ο Μπεζούς εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από αδράνεια των αμυντικών του Απόλλωνα, ο Τσέχος από την γραμμή έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα

5' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Πρώτα ο Στεπίνσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας όμως καθυστέρησε με τον Νταρίκουα να τον σταματά, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Δημητρίου έκανε μεγάλη απόκρουση σε κοντινό σουτ του Λέζιακς!

4' Πρώτη απειλή από την Ομόνοια με το σουτ του Μπεζούς από το ύψος της περιοχής να μην βρίσκει στόχο

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Aπόλλωνας:Δημητρίου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Μαλεκκίδης, Κυριάκου, Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Μάρκες, Μπαγκέγκα

Στον πάγκο: Λέουβενμπέργκ, Λοϊζου, Άδωνη, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Σάντος, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Παναγιώτου

Ομόνοια:Φαμπιάνο, Μάθιους, Στεπίνσκι, Φράνσον, Λέτσιακς, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπεζούς.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιη, Σιπριάνο, Κασάμα, Μπάκιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμό.

Κυριακή, 04.02.2024 / 19:00