Το τρένο του Μπεν Σιμόν συνεχίζει αήττητο με την ΑΕΚ να παίρνει μεγάλη νίκη με ανατροπή επί της Ομόνοιας και να πλησιάζει τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στους 3 βαθμούς.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με τον Φράνσον μόλις στο 3ο λεπτό όμως υστέρησαν επιθετικά ενώ τα γκολ της νίκης για την ΑΕΚ πέτυχαν οι Λέδες (45+7') και Σολ στο 70'.

Γκολ με το καλησπέρα είχαμε στην Αρένα με την Ομόνοια να σκοράρει στην πρώτη της τελική στο 3ο λεπτό! Ο Λέζιακς έκανε την μπαλιά από αριστερά και ο Φράνσον από κοντά με προβολή άνοιξε το σκορ για τους πράσινους, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τα πράσινα.

Η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το γκολ του τριφυλλιού, έβαλε πίεση για ένα 15λεπτο όμως δεν κατάφερε να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία, πέρα από κάποια σουτ των Ντίμερς και Γκαρσία και μια κεφαλιά του Λέδες, που δεν απείλησαν τον Φαμπιάνο.

Στο 30ο λεπτό η ΑΕΚ έφτιαξε την πρώτη της μεγάλη φάση με το πλασέ του Φαράζ από πλεονεκτική θέση να σταματά στο δοκάρι μετά και από απόκρουση του Φαμπιάνο.

Δύο λεπτά μετά ο Σίμιτς αποχώρησε τραυματίας και ο Κακουλλής που μπήκε στη θέση του απείλησε για την Ομόνοια όμως το πλασέ του από αριστερά στην περιοχή πέρασε εκτός.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Δανός ρεφ σφύριξε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ για χέρι του Μίλετιτς όμως μετά από έλεγχο στο VAR ακύρωσε την απόφαση του.

Τελικά το 1-1 ήρθε στο 45+7' με φοβερό σουτ του Λέδες στο αριστερό παραθυράκι του Φαμπιάνο!

Στην επανάληψη η ΑΕΚ είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 62'ο Σολ από κοντά έκανε το πλασέ όμως ο Φαμπιάνο έκανε μεγάλη απόκρουση.

Στο 70ο λεπτό όμως ο Σολ δεν λάθεψε και δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς έγραψε το 2-1 για την ΑΕΚ!

Η αντίδραση της Ομόνοιας ήταν άνευρη και η μοναδική απειλή ήρθε στο 90+3'με ένα σουτ του Παναγιώτου που έφυγε εκτός εστίας και έτσι οι Λαρνακείς έφτασαν στην 5η συνεχόμενη νίκη τους ενώ οι πράσινοι έμειναν για τρίτο συνεχόμενο ματς μακριά από το τρίποντο.

To LIVE:

90+3' Ευκαιρία για την Ομόνοια με το σουτ του Παναγιώτου να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει λίγο έξω

4 λεπτά καθυστερήσεις

83' Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ. Μέσα οι Τόμοβιτς και Λόπες, έξω οι Τόνγκια και Σολ

82' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Τόνγκια έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά με την μπάλα σταματά στο δοκάρι

81' Έξω ο Λέζιακς, μέσα ο Αμό

73' Άτυχος ο Μπρούνο Γκάμαπου τραυματίστηκε πέντε λεπτά μετά την είσοδο του. Στη θέση του ο Μάμας

70' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με Φραν Σολ! Ο Ντίμερς εκτέλεσε το φάουλ και ο Σολ μόνος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

68' Δύο αλλαγές από Μπεν Σιμόν. Έξω οι Φαράζ και Πονς, μέσα οι Γκιούρτσο και Γκάμα

67' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Μπάκιτς, έξω ο Στεπίνσκι

62' Μεγάλη απόκρουση του Φαμπιάνο σε κοντινό πλασέ του Σολ

52' Επικίνδυνη φάση στην περιοχή της Ομόνοιας όμως ο Τόνγκια από καλή θέση δεν κάνει το τελείωμα σωστά

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+7' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Λέδες με τρομερό πλασέ στο παραθυράκι ισοφαρίζει!

45+4' ΑΚΥΡΟ το πέναλτι, ο ρεφ μετά από έλεγχο στο VAR παίρνει πίσω την απόφαση του

45+2' Πάει να το δει ο ρεφ... Ελέγχεται αν κτυπά η μπάλα στον ώμο και μετά στο χέρι

45+1' Πέναλτι για την ΑΕΚ για χέρι του Μίλετιτς μετά από μπαλιά του Γκαρσία από αριστερά! Ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα όμως η φάση εξετάζεται από το VAR

3 λεπτά καθυστερήσεις

33' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής έκανε το πλασέ από αριστερά μέσα στην περιοχή, όμως η προσπάθεια του ήταν άστοχη

32' Πρόβλημα με Σίμιτς. Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια, με τον Κακουλλή να παίρνει την θέση του

30' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, άδειασε τον Λανγκ και έκανε το πλασέ όμως ο Φαμπιάνο άγγιξε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και την έστειλε στο δοκάρι

25' Κεφαλιά του Γκαρσία μέσα από την περιοχή της Ομόνοιας, δεν βρίσκει στόχο

25' Κίτρινη στον Κούσουλο

25' Ο Φράνσον έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και απομακρύνθηκε

23' Κεφαλιά του Λέδες, αδύναμη, καταλήγει στα χέρια του Φαμπιάνο

15' Ακόμη ένα φάουλ για την ΑΕΚ, ο Γκαρσία εκτέλεσε με την μπάλα να περνάει λίγο έξω

8' Εκτέλεσε ο Ντίμερς, η μπάλα σταμάτησε στο τείχος

7' Κίτρινη στον Μίλετιτς. Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ

4' Κεφαλιά του Σολ, άστοχη

3' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Φράνσον! Ο Λέζιακς από αριστερά έκανε την μπαλιά και ο Φράνσον στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε το πρώτο του γκολ με τα πράσινα με κοντινή προβολή!

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν):Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρθία, Λέδες, Πονς, Ντίμερς, Φαράζ, Τόνγκια, Σολ.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Ομόνοια (Τσ.Ρεκντάλ):Φαμπιάνο, Μάθιους, Λαγκ, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Λέτζιακς, Κούσουλος, Φράνσον, Χαραλάμπους, Σίμιτς, Στεπίνσκι.

Στον πάγκο:Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Κακουλλής, Μπάκιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμού, Προκοπίου.

Διαιτητής: Sundberg Jakob Alexander
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος