Απόλλωνας και ΑΕΖ αναμετρήθηκαν στο «Αλφαμέγα» για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και τον τερματοφύλακα Μπόγιαν Μιλοσάβλεβιτς να είναι ο πρωταγωνιστής του αγώνα με τις αποκρούσεις που έκανε. Με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω απευθείας κόκκινη κάρτα στον Λέουβενμπεργκ στο 54' ολοκλήρωσε το ματς ο Απόλλωνας.

Στο α' ημίχρονο ο γρήγορος ρυθμός έδωσε το δικαίωμα στις δύο ομάδες να βρουν διαδρόμους και να φτιάξουν ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι κυρίως με το στοιχείο του αιφνιδιασμού επιχείρησαν να κάνουν την ζημιά στην αντεπίθεσης χωρίς να πετυχαίνουν το στόχο τους. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν 10 ευκαιρίες όμως βρήκαν απέναντι τους... τείχος. Συγκεκριμένα, ο τερματοφύλακας Μιλοσάβλεβιτς εξουδετέρωσε κάθε προσπάθεια των γαλάζιων για το γκολ.

Στο β' ημίχρονο το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο, με τις αριθμητικές ισορροπίες να διαφοροποιούνται στο 54' όταν ο Λέουβενμπεργκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού συνέχισαν με το ίδιο πλάνο δράσης παρά το αριθμητικό μειονέκτημα όμως δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον... Μιλοσάβλεβιτς.

LIVE ενημέρωση από το ThemaSports για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

2' Μεγάλη ευκαιρία με τον Ματόνγκο εντός περιοχής έκανε το σουτ, άουτ.

Σουτ από τον Μάρκες, κόρνερ.

Ο Αρτεάν έκανε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση του κόρνερ, άουτ.

9' Κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά από προσπάθεια του Κολ.

Αστόχησε ο Μαλεκκίδης μετά την εκτέλεση του κόρνερ, άουτ.

Ο Κολ έκανε το σουρ από καλή θέση, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς!

Σουτ από τον Ρέινολντς, άουτ.

Κόρνερ για την ΑΕΖ...

Εκτέλεσε ο Ρουίζ, απομάκρυνε την μπάλα αμυντικός του Απόλλωνα.

Γρήγορος ρυθμός στο ματς...

18' Ο Βαλμπουενά έκανε το συρτό σουτ, ο Μιλοσάβλιεβιτς έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ.

Σουτ από τον Χάμπο, άουτ!

25' Kόρνερ για τον Απόλλωνα...

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, σουτ από τον Μάρκες, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ!

Σουτ από τον Χάμπο, άουτ.

31'  Ακόμη μια ευκαιρία με τον Μάρκες μετά από κεφαλιά του και απόκρουση του Μιροσάβλεβιτς η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στην συνέχεια ξανά ευκαιρία με την μπάλα να απόμακρύνεται στην γραμμή

33' Κίτρινη στον Μαλεκκίδη για φάουλ στον Ρέινολντς.

35' Εκτέλεσε το φάουλ ο Κάστρο, έπεσε κι εξουδετέρωσε ο Λέουβενμπεργκ.

39' Κίτρινη στον Σαρφό.

Κίτρινη στον Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.

42' Ο Μπαγκένγκα έπεσε εντός περιοχής μετά από διεκδίκηση της μπάλας. Δεν υπάρχει παράβαση.

Έναρξη β' μέρους.

48' Μετά από σουτ του Ρέινολντς η μπάλα κόντραρε και αιφνιδίασε τον Λέουβενμπεργκ που έστειλε σε κόρνερ.

Μέσα ο Χατζηβασίλης αντί Κλε

Στην αντεπίθεση η ΑΕΖ...

Ο Χατζηβασίλης ξεπέρασε τον Λέουβενμπεργκ ο οποίος ανέτρεψε τον Κύπριο επιθετικό.

ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα!

55'Δημητρίου αντί Φιλιώτη.

Eκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά, κεφαλιά ο Μπαγκένγκα, άουτ.

60' Κίτρινη στον Ρέινολντς.

63' Σαμπό, Χρίστου αντί Ρέινολντς, Σαρφό

Kόρνερ για τον Απόλλωνα...

Ο Μάρκες έκανε το σουτ, άουτ!

74' Σαγκάλ, Πέρετζ αντί Μπαγκένγκα, Κολ.

76' Κίτρινη στον Σλόγκαρ.

78' Κόρνερ για την ΑΕΖ...

Έδιωξε ο Μαλεκκίδης μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

81' Kίτρινη στον Χρίστου.

82' Γιούρσεβιτς αντί Μαλεκκίδη, Ποντικός αντί Βαλμπουενά.

84' Κόρνερ για τον Απόλλωνα... 10ο κόρνερ για τους γαλάζιους.

Xωρίς αντίκρισμα το κόρνερ για τους γαλάζιους.

88' Σουτ από τον Σαγκάλ, εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Μιλοσάβλεβιτς.

90' Οκτώ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα. Ο Σαμπό ανέτρεψε τον Σαγκάλ.

Εκτέλεσε ο Χάμπος, εξουδετέρωσε ξανά ο Μιλοσάβλεβιτς!

Κίτρινη στον Μιλοσάβλεβιτς.

90'+7' Κόρνερ για τον Απόλλωνα... χωρίς αντίκρισμα καθώς απομάκρυνε ο Χατζηβασίλης.