O Άρης νίκησε 2-1 (Μπένγκτσον 41', Σαβό 75'/ Γκασάμα 69') την Ανόρθωση για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Λίγες ευκαιρίες, ένα γκολ, πολλές μονομαχίες είχε το πρώτο ημίχρονο στο «Αλφαμέφα». Οι δύο ομάδες με ημιτελείς προσπάθειες δεν μπόρεσαν να φτιάξουν τις μεγάλες φάσεις.

Μέσα σε ένα λεπτό έγιναν... όλα. Στο 41' ο Ουαγκέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκασάμα από θέση βολής έκανε ένα αδύναμο πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Βανά. Στη συνέχεια της φάσης ο Μοντνόρ έδωσε την κάθετη ασίστ και ο Λέο Μπένγκτσον ξεπέρασε τον Αρμπολέδα και με δεξί πλασέ έκανε το 1-0.

Η Ανόρθωση επιδίωξε να αντιδράσει στο β' ημίχρονο με την Κυρία να ισοφαρίζει στο 69' όταν ο Ουαγκέ έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Μουσούντα και ο Γκασάμα με προβολή έκανε το 1-1 με το αριστερό.

Στο 74' ο ρεφ κλήθηκε να εξετάσει περίπτωση πέναλτι για χέρι του Παρούτη όμως είδε τι έγινε στο βίντεο και δεν υπέδειξε παράβαση. Στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι της Λεμεσού πήραν ξανά προβάδισμα. Στο 75' ο Μπρόρσον έκανε την μπαλιά και ο Σαβό μπήκε στην περιοχή και με δεξί σουτ έκανε το 2-1 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Πρόβλημα με τον Καζού ο οποίος θα περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω τραυματισμού.

7' Mάτισικ αντί Καζού.

10' Ο Μοντνόρ από διαγώνια θέση έκανε το πλασέ, η μπάλα στον Αρμπολέδα.

20' Σουτ από τον Κίκο, η μπάλα στον Βανά.

23' Κόρνερ για τον Άρη, πέρασε αναξιοποίητο...

27' Κόρνερ για την Ανόρθωση

Εκτέλεσε ο Φερέιρα, έδιωξε την μπάλα ο Μπρόρσον.

Υπο συνεχή βροχή διεξάγεται το ματς...

30' Η Ανόρθωση έφτιαξε τις προϋποθέσεις για το γκολ όμως έμεινε μέχρι εκεί.

Ξεχωρίζουν οι πολλές ημιτελείς προσπάθειες από τις δύο ομάδες.

36' Κίτρινη στον Σζόκε

Κίτρινη κάρτα στον Κακόριν.

41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Ουαγκέ από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Γκασάμα έκανε το αδύναμο πλασέ, η μπάλα στον Βανά!

41' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μοντνόρ έδωσε την κάθετη ασίστ, ο Μπένγκτσον ξεπέρασε τον Αρμπολέδα και με δεξί πλασέ έκανε το 1-0.

Τρίτο γκολ για τον Λέον Μπένγκτσον στο πρωτάθλημα.

45' Τρια λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο Μπένγκτσον εκτέλεσε φάουλ και ο Αρμπολέδα εξουδετέρωσε σε κόρνερ.

Η μπάλα στον Αρμπολέδα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

Σουτ από τον Φερέιρα, η μπάλα στον Βανά.

Έναρξη β' μέρους.

Σεμέδο, Μπράουν αντί Νίκολιτς, Γκομίς.

47' Ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα από δεξιά, σουτ από τον Κακόριν, κόρνερ!

Ο Φερέιρα απομάκρυνε την μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

57' Ο Φερέιρα εκτέλεσε φάουλ και στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα κατέληξε στον Βανά.

Σαβό αντί Μοντνόρ.

65' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Κίκο εκτέλεσε φάουλ και ο Μαρμούκ έκανε το πλασέ, εξουδετέρωσε ο Βανά.

69' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ουαγκέ έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Μουσούντα και ο Γκασάμα με προβολή έκανε το 1-1.

Έβδομο γκολ για τον Γκασάμα που κάνει ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα. Την σεζόν 2019/20 με την Αλμερία είχε σημειώσει έξι γκολ σε 25 ματς, ενώ φέτος σε 16 συμμετοχή σημείωσε 7 κολ.

Κίτρινη στον Μπράουν που χάνει ένα εκ των επόμενων δύο αγώνων.

Εξετάζεται περίπτωση πέναλτι για χέρι του Παρούτη στην περιοχή.

Ο διαιτητής κλήθηκε να δει τη φάση.

Δεν υποδεικνύει παράβαση καθώς το χέρι είναι πολύ κοντά στο σώμα.

75' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μπρόρσον έκανε την μπαλιά και ο Σαβί μπήκε στην περιοχή και με δεξί σουτ έκανε το 2-1.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Μπράουν, κόρνερ για τους γηπεδούχους.

79' Κίτρινη στον Μουσούντα.

81' Σουτ από τον Καστέλ, η μπάλα στον Βανά.

84' Αντωνίου αντί Καστέλ.

Κίτρινη στον Μπρόρσον

Κίτρινες σε Μαμρούκ και Τεχέρα.

Χάνει ένα εκ των επόμενων δύο αγώνων ο Τεχέρα.

90' Μακούν αντί Κίκο.