Ο ΑΠΟΕΛ μετά την ήττα από τον Εθνικό την περασμένη αγωνιστική, ξέσπασε επικρατώντας με 6-0 του Οθέλλου.

Για τους γαλαζοκίτρινους σκόραραν οι Ζέφτε, Ντβάλι, Σατσιάς, Βιγιαφάνιες, Γουίλσον και αυτογκόλ του Ναρντίνι.

Με την έναρξη του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και έψαχνε το γρήγορο γκολ, για να κάνει πιο εύκολο το έργο του από την αρχή.

Κατάφερε να το βρει μόλις στο 5ο λεπτό, μετά από κομπίνα σε κόρνερ, ο Βιγιαφάνιες βρέθηκε σε πολύ καλό σημείο και με δυνατό σουτ, έκανε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στο 20ο λεπτό ο Δώνης μπήκε στην περιοχή από αριστερά και ο Ταουντούλ του έκλεισε το πεδίο, ωστόσο κατάφερε να δώσει ύψος στην μπάλα και ο Σατσιάς με κεφαλιά σκόραρε και έκανε το 2-0 για τους γαλαζοκίτρινους.

Η ομάδα του Σα Πίντο δεν έριχνε ρυθμό και ήθελε να βρει περισσότερα γκολ, ώστε να κλειδώσει τη νίκη από το ημίχρονο.

Στο 26ο λεπτό ο Ζεφτέ μπήκε στην περιοχή και έκανε την συρτή πάσα, έδιωξε ποδοσφαιριστής του Οθέλλου, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ναρντίνι και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Οθέλλος σε καμία φάση του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Μπέλετς, πέραν από μια σέντρα-σουτ που απέκρουσε ο Σλοβένος κίπερ.

Στο 36ο λεπτό του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ βρήκε ξανά δίχτυα και έκανε το 4-0. Σέντρα του Μαρκίνιος από αριστερά, ο Ντβάλι έκανε την κεφαλιά με τον Ταουντούλ να αποκρούει και η μπάλα να κτυπά ξανά στον Ντβάλι ενώ ήταν στο έδαφος και να καταλήγει στα δίχτυα η μπάλα.

Στο 45 ο Κβιλιτάια σκόραρε για το 5-0 ωστόσο ο βοηθός ύψωσε την σημαία του για οφσαιντ και μετά από έλεγχο και του VAR, το γκολ του Γεωργιανού δεν μέτρησε.

Μόλις στο 2ο λεπτό του 2ου ημιχρόνου ο Μαρκίνιος με κάθετη πάσα βρήκε τον Γουιλσόν εντός περιοχής, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 5-0.

Στο 55ο λεπτό ο Οθέλλος κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει σε 5-1 με τον Κατσιαρή, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για οφσαιντ.

Στην συνέχεια του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ κατέβασε ρυθμούς και χωρίς να υπάρξουν πολλές φάσεις.

Στο 90ο λεπτό ο Ζεφτέ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

Καθυστερήσεις 2 λεπτά

90' ΓΚΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 6-0. Ο Ζεφτέ μπήκε στην περιοχή με ταχύτητα και με πλασέ νίκησε τον Ταουντούλ.

86' Νίσσης στην θέση του Μαρκίνιος.

83' Σουτ του Γουίλσον η μπάλα πολύ ψηλά.

74' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, πολύ καλή απόκρουση από τον Ταουντούλ.

73' Μπραμπίγια αντί του Πιχ.

72' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα Φαουάζ και Πολυκάρπου, εκτός Δώνης και Πέτροβιτς.

61' Σούτο στην θέση του Ντούρις.

Παραμένει το 5-0, ακυρώνεται το γκολ.

Ελέγχεται από το VAR η φάση.

55' Σκοράρει ο Οθέλλος και μειώνει σε 5-1, αλλά το ΓΚΟΛ ακυρώνεται για οφσαιντ.

Σκοράρει και ο Γουίλσον... 5-0 ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

47' ΓΚΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 5-0. Ο Μαρκίνιος με κάθετη πάσα βρήκε τον Γουιλσόν εντός περιοχής, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 5-0.

46' Δυο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός οι Βιγιαφάνες και Τσεμπάκ στις θέσεις τους οι Γουίλσον και Σαρφό.

46' Τριπλή αλλαγή για Οθέλλο. Μέσα οι Ράμος, Καστάνας και Κατσιατής. Εκτός οι Κυριάκου, Χατζηπασχάλης και Κόπας.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Το VAR επιβεβαίωσε την απόφαση του βοηθού για οφσαιντ, παραμένει το 4-0.

Εξετάζεται από το VAR!

45' Ο Κβιλιτάια σκοράρει και κάνει το 5-0, ωστόσο ο βοηθός ύψωσε την σημαία του για οφσαιντ.

42' Κίτρινη στον Ντούρις.

Έστησε πάρτι ο ΑΠΟΕΛ, 4-0 τον Οθέλλο από το 36' (ΒΙΝΤΕΟ)

36' ΓΚΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 4-0. Σέντρα του Μαρκίνιος από αριστερά, ο Ντβάλι έκανε την κεφαλιά με τον Ταουντούλ να αποκρούει και η μπάλα να κτυπά ξανά στον Ντβάλι ενώ ήταν στο έδαφος και να καταλήγει στα δίχτυα η μπάλα.

Με γκολ του Σατσιά και αυτογκόλ έκανε το 3-0 ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

26' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 3-0. Ο Ζεφτέ μπήκε στην περιοχή και έκανε την συρτή πάσα, έδιωξε ποδοσφαιριστής του Οθέλλου, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ναρντίνι και κατέληξε στα δίχτυα.

22' Κίτρινη στον Ναρντίνι.

20' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 2-0. Ο Δώνης μπήκε στην περιοχή από αριστερά και ο Ταουντούλ του έκλεισε το πεδίο, ωστόσο κατάφερε να δώσει ύψος στην μπάλα και ο Σατσιάς με κεφαλιά σκόραρε και διπλασιάσε τα γκολ του ΑΠΟΕΛ.

18' Μεγάλη απόκρουση του Ταουντούλ, σε προβολή του Κβιλιτάια από πολύ κοντινή απόσταση.

14' Κίτρινη στον Σούσιτς.

13' Γύρισμα από αριστερά με τον Σατσιά από πολύ κοντά να κάνει το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στον Ταουντούλ.

8' Νέα καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Από πλάγια θέση ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ η μπάλα καταλήγει έξω.

5' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 1-0. Κομπίνα στο κόρνερ με τον Μαρκίνιος να δίνει στον Βιγιαφάνιες, ο Αργεντινός από πολύ καλό σημείο έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ.

4' Σέντρα του Δώνη, σε κόρνερ έδιωξε η άμυνα του Οθέλλου.

ΑΠΟΕΛ (Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ (46' Σαρφό), Σούσιτς, Πέτροβιτς (72' Αμπντουλαχί), Ζέφτε, Ντβάλι, Σατσιάς, Βιγιαφάνιες (46' Γουίλσον), Κβιλιτάια, Μαρκίνιος (86' Νίσσης), Δώνης (72' Πολυκάρπου).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Τομανέ, Καττιρτζής, Βρόντης.

Οθέλλος Αθηαίνου (Σακκάς): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (46' Καστάνας), Χατζηπασχάλης (46' Κατσιάτης), Ανάνγκ, Κόπας (46' Ράμος), Ντούρις (61' Σούτο), Πιχ (73' Μπραμπίγια), Ουεσλάτι.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλούρης, Σανγκαρέ, Μιτσής, Ιωάννου, Κορινούς.