Η ΑΕΚ νίκησε 4-2 ( Τόνγκια 10', Γκαρσία 16' Σάντσες 48', Σάντος 57'/Ανάνγκ 52', Ντούρις 71') τον Οθέλλο για την β' φάση του κυπέλλου σε μονό αγώνα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού

Η ΑΕΚ ξεκίνησε από την αρχή με στόχο να επιβάλει το ρυθμό της, κατάφερε να δημιουργήσει τις συνθήκες για το προβάδισμα, κυριάρχησε κι έβαλες τις βάσεις για την πρόκριση.

Στο 10' ο Τόνγκια ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους με σουτ εντός περιοχής, ενώ στο 16' μετά από σέντρα του Φαράζ στο δεύτερο δοκάρι, ο Σολ έπιασε την κεφαλιά-ασίστ και ο Γκαρσία με προβολή έκανε το 2-0.

Οι Λαρνακείς έφτιαξαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, με τον Παναγιώτου να στερεί το 3-0 για τους κιτρινοπράσινους που... ήρθε στο β' μέρος. Στο 48' Ντίμερς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σάντσες με κεφαλιά έκανε το 3-0, ενώ στο 52' ο Ανάνγκ με δυνατό σουτ μείωσε σε 3-1. Στο 57' Σάντσες έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Σάντος με κεφαλιά έκανε το 4-1. Στο 72' ο Ντούρις διαμόρφωσε το 4-2.

4' Κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από προσπάθεια του Τόνγκια.

Απομάκρυνε αμυντικός μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τους αμυντικούς.

8'  Μέτα από εκτέλεση κόρνερ της ΑΕΚ δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για την ΑΕΚ όμως η άμυνα του Οθέλλου θα διώξει την μπάλα

Η ΑΕΚ πιέζει για το γκολ...

10' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Τόνγκια ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχου με σουτ εντός περιοχής.

13' Κίτρινη στον Φραν Σολ.

16' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Φαράζ έκανε την κεφαλιά από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σολ έκανε την κεφαλιά-ασίστ και ο Γκαρσία με προβολή έκανε το 2-0.

30' Kόρνερ για την ΑΕΚ μετά από προσπάθεια του Γκιούρτσο από αριστερά και παρέμβαση του Κυριάκου.

Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε ο Μπραμπίγια.

33' Σουτ από τον Φαράζ εντός περιοχής, η μπάλα σε αμυντικό...

38' Κίτρινη κάρτα στον Άνανγκ.

Ο Γκιούρτσο έκανε το σουτ, ο Παναγιώτου έπεσε κι εξουδετέρωσε σε κόρνερ.

42' Ο Ντίμερς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Σουτ από τον Γκιούρτσο, διώχνει ξανά σε κόρνερ ο Παναγιώτου.

Σέντρα από τον Ντίμερς, κεφαλιά από τον Φαράζ, άουτ.

45' Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σουτ από τον Σάντσες, άουτ!

Έναρξη β' μέρους.

Πιχ αντί Μπραμπίγια, Χριστοδούλου αντί Ράμος

Ντιουνκού αντί Γκαρσία

Κόρνερ για την ΑΕΚ...

48' ΓΚΟΛ 3-0! Ο Ντίμερς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σάντσες με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Σάντος αντί Φαράζ

Τρισκόφσκι αντί Σολ.

52' ΓΚΟΛ 3-1! Ο Ανάνγκ με δυνατό σουτ έκανε το 3-1.

57' ΓΚΟΛ 4-1! Ο Σάντσες έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Σάντος με κεφαλιά έκανε το 4-1.

60' Nτίμερς αντί Μάμας

Κατσιατής αντί Σταμούλη

72' ΓΚΟΛ 4-2! Μετά από κάθετη ασίστ με τον Ντούρις να κάνει την ατομική ενέργεια πλασάροντας για το 4-2.

72' Σανγκαρέ αντί Ντούρις.

77' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο να πλασάρει... άουτ!

79' Kαπτούμ αντί Γκιούρτσο

Σουτ από τον Πιχ, άουτ.

83' Σουτ από τον Σανγκαρέ, άουτ.

85' Κίτρινη στον Χριστοδούλου.

Σουτ από τον Τόνγκια, η μπάλα στα χέρια του Παναγιώτου.

Διατέθηκαν 1507 εισιτήρια.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων,

Σουτ από τον Κατσιατή, η μπάλα στον Πίριτς.

ΑΕΚ-ΟΘΕΛΛΟΣ 4-2 (Τόνγκια 10', Γκαρσία 16' Σάντσες 48', Σάντος 57'/Ανάνγκ 52', Ντούρις 71')
ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Τόνγκια, Φραν Σολ (Τρισκόφσκι 51'), Φαράζ (Σάντος 51'), Γκαρθία (Ντιουνκού 46'), Μιλίσεβιτς, Πέρε Πονς, Σάντσες, Γκιούρτσο (Καπτούμ 79'), Ντίμερς (Μάμας 60').
Στον πάγκοι οι: Ερερίν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Λέδες, Λόπες, Μπρούνο Γκάμα, Ναούμ.
Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης (Κατσιάτης 60'), Γιάνσεν, Ναρντίνι (Χατζηπασχάλης 58'), Κυριάκου, Ράμος (Χριστοδούλου 46'), Μπραμπίγια (Πιχ 46'), Ανάνγκ, Κόπας, Ντούρις (Σανγκαρέ 72'), Ουεσλάτι.
Στον πάγκο οι: Τσιακουρής, Μαλλούρης, Σούτο, Καστάνας, Σλάβικ, Ιωάννου, Κορίνους.
Κίτρινες: Σολ 13'/ Άνανγκ 38', Χριστοδούλου 85'
Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης