O AΠΟΛΛΩΝ σταμάτησε το σερί της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ στην 11η αγωνιστική, πρώτη του 2024 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Οι Λεμεσιανές επικράτησαν στο ντέρμπι κορυφής στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με 3-0 σετ και μείωσαν στο -7 από την προσφυγική ομάδα.

Η LEMESOS VOLLEYBALL ανέβηκε στην 3η θέση, προσπερνώντας την Robo Markets AΕΛ την οποία κέρδισε στο Λύκειο Πολεμιδιών 3-1 σετ.

Σε ένα εξαιρετικό αγώνα η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κέρδισε μέσα στο «ΚΙΤΙΟΝ» με 2-3 την ΑΕΚ και την προσπέρασε στη βαθμολογία. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα.0

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 3-0 ( 25-21, 27-25, 25-17)

Τη σπουδαιότερη του νίκη μέχρι τώρα πέτυχε ο ΑΠΟΛΛΩΝ που στην πρώτη αγωνιστική υποχρέωση για το 2024 επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της πρωτοπόρου ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ με 3-0 σετ σε 1’25 (79’) και μείωσε στο -7 τη διαφορά από την κορυφή. Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. έχασε στη Λεμεσό το αήττητό της μετά από 10 σερί νίκες αρχίζοντας με ήττα το 2024. Το ντέρμπι παρακολούθησαν 170 θεατές.

Στο πρώτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 17-11 και επικράτησε 25-21 σε 25’ και άνοιξε το σκορ. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο δεύτερο σετ με την ομάδα του Γ. Γιαπάνη να προηγείται 14-12, αλλά τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με τις «γαλάζιες» να επικρατούν 27-25 σε 27’ και να αυξάνουν το προβάδισμά τους.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ εξασφάλισε προβάδισμα έξι πόντων στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ 10-04, με τις Λεμεσιανές να επικρατούν 25-17 σε 24’ και το ντέρμπι 3-0 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λάμπρου, Milanova, Kyrychenko, Chkatarashvili, Da Silva, Ribeiro – Λίμπερο 1: Δαυίδ, Λίμπερο 2: Zακχαίου – Aλλαγές:

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Ριαλά, Novakovic, Κωνσταντίνου, Drodz, Nogueras, Hudima – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Λεωνίδου, Μudritskaya, Ζεμπύλα.

Διαιτητές: A. Kωνσταντινίδης – Δ. Κουκούνης

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – Robo Markets ΑΕΛ 3-1 (17-25, 25-15, 25-18, 25-23)

Στην 3η θέση ανέβηκε η LEMESOS VOLLEYBALL αφού άρχισε με νίκη το 2024. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» κέρδισε την Robo Markets ΑΕΛ με 3-1 σετ σε 1’40 (91’) στο Λεμεσιανό ντέρμπι. Οι «γαλαζοκίτρινες» έχασαν και έμειναν στην 4η θέση. Το παιχνίδι είδαν 175 θεατές.

Η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 12-19 και επικράτησε 17-25 σε 20’ προηγούμενη 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ η LEMESOS VOLLEYBALL ξέφυγε 17-08 και επικράτησε 25-15 σε 21’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Οι «ροζ» προηγήθηκαν 23-18 στο τρίτο σετ και κέρδισαν 25-18 σε 23’ και προηγήθηκαν 2-1 σετ ανατρέποντας το σκορ. Στο τέταρτο σετ ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός με τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής, με τη LEMESOS VOLLEYBALL να κερδίζει 25-23 σε 27’ επικρατώντας με 3-1 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ):Εrtz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Maciagowski – Λίμπερο 1: Α.Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή – Αλλαγές: Kυριάκου, Λάσπου.

Robo Markets ΑΕΛ (M. PAYAN): Moreira, Zvereva, Simonia, Tai, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Koκκή, Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Dobrasinovic.

Διαιτητές: Μ. Αντώρκας – Ν. Αντωνίου

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-3 (25-21, 14-25, 26-24, 17-25, 10-15)

Πολλές συγκινήσεις πρόσφερε ο αγώνας ΑΕΚ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, πρώτης τιου 2024 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ μετά από αγώνα 2’18 (126’) κέρδισε με 2-3 σετ και προσπέρασε τις Λαρνακείς. Η ΑΕΚ προηγήθηκε δυο φορές αλλά έχασε δυο βαθμούς. Τον αγώνα είδαν 70 θεατές.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ επικράτησε 25-21 σε 27’ και προηγήθηκε 1-0. Στο δεύτερο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 10-13 και επικράτησε 14-25 σε 24’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελικά στάδια στο τρίτο σετ, με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 18-18. Τελικά, η ΑΕΚ κέρδισε 26-24 σε 31’ και προηγήθηκε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ 11-06 και ισοφάρισαν τον αγώνα, αφού κέρδισαν 17-25 σε 28’.

Στο πέμπτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ πήρε «αέρα» δυο πόντων 09-11 και επικράτησε 10-15 σε 16’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 2-3 σετ.

ΑΕΚ (EMM.ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ): Βλάχου, Castillo, Λοίζου, Β. Χαραλάμπους, Simancova, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Popoliitova, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές: Iσιδώρου, Κουκουμά.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ.ΜΠΑΛΛΟΣ): Kυριάκου, Νικολάου, Χατζηκωνστάντα, Ripnaya, Napalkova, Stekovic – Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Αλλαγές:

Διαιτητές: Σ. Φλουρής – Κ. Στεφανή