Ο Άρης νίκησε 1-0 (Μοντνόρ 17') τον Απόλλωνα στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής και ανέβηκε στους 38 βαθμούς μαζί με Ομόνοια και Πάφο. Στους 29 και στο -7 από την εξάδα ο 7ος Απόλλωνας.

Ακυρώθηκε γκολ του Μάρκες στο 55' λόγω οφσάιντ μέσω VAR, με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Καζού με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 72' ολοκλήρωσε το ματς ο Άρης.

Ο Άρης μπήκε επιθετικά στο ματς δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για το προβάδισμα. Οι πράσινοι κατάφεραν να φτάσουν στο 0-1 μετά από συνεργασία 4 ποδοσφαιριστών. Οι Κακόριν, Νίκολιτς, Μπένγκτσον αντάλλαξαν πάσες με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα από αριστερά εντός περιοχής με αποδέκτη τον Μοντνόρ που άνοιξε το σκορ με αριστερό πλασέ.

Στο β΄ημίχρονο ο Απόλλωνας επιδίωξε να αντιδράσει, σκόραρε με τον Μάρκες στο 55' όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω οφσάιντ, ενώ στο 72' αποβλήθηκε ο Καζού, με τους γαλάζιους να ασκούν πίεση για την ισοφάριση.

H Eλαφρά Ταξιαρχία διαφύλαξε το 1-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και είναι πλέον στο -4 από την πρώτη θέση και στο -2 από την δεύτερη θέση.

Το πανόραμα της 19ης αγωνιστικής (ΒΙΝΤΕΟ)

Το LIVE:

1' Κόρνερ για τον Άρη μετά από προσπάθεια του Μοντνόρ.

Ο Άρης κέρδισε δεύτερο σερί κόρνερ όμως δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν την μπάλα.

9' Σουτ από τον Κρμέντσικ, πέφτει και μαζεύει την μπάλα ο Βανά.

14' Σουτ από τον Νίκολιτς, κόρνερ για τον Άρη. Απομάκρυνε αμυντικός μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

17' ΓΚΟΛ 0-1! Συνεργασία Μοντνόρ, Κακόριν, Νίκολιτς, Μπένγκτσον ο τελευταίος έκανε το γύρισμα από αριστερά εντός περιοχής και ο Μοντνόρ με αριστερό πλασέ έκανε το 0-1.

27' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, σουτ από τον Μαλεκκίδη, πάνω σε αμυντικό η μπάλα.

30' Κίτρινη κάρτα στον Κακόριν για φάουλ στον Εκπολό.

39' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Μαλεκκίδη να κάνει την κεφαλιά, κόρνερ για τους γαλάζιους.

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κακόριν απομάκρυνε την μπάλα.

41' Μπακένγκα αντί Κρμέντσικ. Αναγκαστική αλλαγή και ντεμπούτο για τον Μπακένγκα.

45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Μπράουν.

Σουτ από τον Μαλεκκίδη, η μπάλα στον Βανά.

Έναρξη β' μέρους

46' Σαβό αντί Μοντνόρ

Ευκαιρία για τον Άρη μετά από συνεργασία Κακόριν και Καζού, με τον δεύτερο να κάνει το σουτ, άουτ.

49' Κόρνερ για τον Απόλλωνα. Χωρίς αντίκρισμα για τους γαλάζιους...

55' ΓΚΟΛ 1-1! Στο 55' ο Μαλεκκίδης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μάρκες με προβολή έκανε το 1-1 με το δεξί.

Ελέγχεται η φάση...

Ακυρώθηκε το γκολ λόγω οφσάιντ.

Εκτέλεση κόρνερ από τον Καζού, κεφαλιά από τον Μουσούντα, άουτ.

60' Κεφαλιά από τον Μπακένγκα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Ο Βανά εξουδετέρωσε σε κόρνερ σουτ από τον Νταρίκουα!

Κεφαλιά από τον Μάρκες, δεν βρίσκει στόχο...

64' Μπρόρσον αντί Γκομίς.

Σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Τρέχουν από τους δύο πάγκους για να κατευνάσουν τα πνεύματα.

Παρακολουθεί ψύχραιμος από κοντινή απόσταση ο διαιτητής.

69' Κίτρινες σε Καζού, Νταρίκουα

Κίτρινες στους δύο προπονητές! Ο διαιτητής εφόσον δεν ήταν ξεκάθαρο από το... μπουλούκι ποίοι ευθύνονται για την σύρραξη κιτρίνησε τους Γίνιγκεν και Ματσίν!

Ο Μπένγκτον ανέβηκε με τη μπάλα, ο Κακόριν πήρε στη συνέχεια έδωσε στον Σαβό που έκανε το γύρισμα όμως δεν βρέθηκε κανένας στην πορεία της μπάλας.

72' Ο Καζού αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Νταρίκουα.

Κίτρινη στον Μάρκες.

Σουτ από τον Χάμπο, άουτ.

77' Μάτισικ αντί αντί Μπένγκτσον

Ποντικός αντί Κοστάκε.

79' Kίτρινη στον Ποντικό.

85' Μ.Σπόλιαριτς αντί Νίκολιτς.

Στεπίνσκι αντι Κακόριν

87'Κίτρινη κάρτα στον Μάτισικ.

90' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά από σουτ απο τον Μάρκες και παρέμβαση Σανέ.

Γυριστό σουτ από τον Μαλεκκίδη, η μπάλα στα χέρια του Βανά.