Η Ομόνοια επικράτησε με 5-1 στο ντεμπούτο του Τσέτιλ Ρέκνταλ επί της Δόξας και ανέβηκε στους 38 βαθμούς.

Για το «τριφύλλι» σκόραραν οι Σίμιτς, Μπεζούς, Κακουλλής, Κούσολος και Λοϊζου. Η Δόξα κατάφερε να μειώσει με αυτογκόλ του Μάθιους.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στον αγώνα, κάτι που ήταν αναμενόμενο να γίνει από την ομάδα του Ρέκνταλ. Νωρίς στον αγώνα ανέλαβε τα ηνία και άρχισε να δημιουργεί φάσεις για να σκοράρει και να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Μόλις στο 7ο λεπτό γίνεται το 1-0 με γκολάρα του Λοϊζου. Ο Κύπριος εξτρέμ πάτησε περιοχή από δεξιά, έσκασε την ντρίμπλα στον Βελκόφσκι και με πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό, νίκησε τον Αντωνίου και άνοιξε το σκορ.

Συνέχισε να απειλεί η Ομόνοια την εστία της Δόξας και να ψάχνει το 2ο γκολ. Στο 15ο λεπτό ο Μπεζούς με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, στέλνει την μπάλα να κτυπήσει στο δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα για το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό γίνεται και το 3-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Δόξας δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Κούσουλο και από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει την Δόξα και στο 40ο λεπτό ο Κακουλλής έκανε το 4-0 από το σημείο του πέναλτι.

Ο Κούσουλος έκανε την κεφαλιά στην περιοχή, με την μπάλα να κτυπά στο χέρι του Αλσεούς και τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την παράβαση.

Η Δόξα κατάφερε να μειώσει στο 45+1 με αυτογκόλ του Μάθιους. Ο Ουαλός δεν βρήκε σωστά την μπάλα για να την απομακρύνει και την έστειλε στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έχοντας το σοβαρό προβάδισμα, χαμήλωσε την ταχύτητα της και έπαιξε πιο συντηρητικά.

Κατάφερε να βρει ακόμη ένα γκολ στο  69ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπεζούς κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή της Δόξας, με κάθετη πάσα βρήκε τον Σίμιτς, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Αντωνίου.

Στην συνέχεια κύλησε ο αγώνας χωρίς πολλές φάσεις και ολοκληρώθηκε στο 5-1!

Το LIVE:

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

80' Κίτρινη στον Φράνσον.

80' Αλλαγή για τη Δόξα εκτός ο Σαντίκ στη θέση του ο Τραϊτσέφσκι.

79' Άμο στην θέση του Σίμιτς.

79' Μπασιρού αντί του Μπεζούς.

71' Διπλή αλλαγή για Ομόνοια. Μέσα Αλιούμ και Φράνσον, εκτός Χαραλάμπους και Κακουλλής.

69' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 5-1. Ο Μπεζούς κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή της Δόξας, με κάθετη πάσα βρήκε τον Σίμιτς, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Αντωνίου.

65' Σκόγκλουντ αντί του Τρούγιτς.

Αναγκαστική αλλαγή ο Σιπριάνο και ανησυχία στην Ομόνοια!

56' Μέσα Τζε Τζε και Προβυδάκης, εκτός οι Κυριάκου και Αλσέους.

56΄Κίτρινη στον Πούριτς.

50' Ο Λέτσιακς μπαίνει στην θέση του Σιπριάνο.

Πρόβλημα με Σιπριάνο, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Βραζιλιάνος.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Αλλαγή για την Δόξα. Σιέλης αντι του Αντωνιάδη.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

45+3 Καλό σουτ του Μπέζους η μπάλα κοντράρει στον Αλσέους και καταλήγει σε κορνερ.

45+2 Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοϊζου από πλάγια να κάνει το πλασέ και τον Αντωνίου να διώχνει και πάλι.

Ξεχώρισε μετά το αυτογκόλ του Μάθιους: Χειροκρότημα από τους Ομονοιάτες (ΒΙΝΤΕΟ)

45+1 ΓΚΟΟΛ για την Δόξα και 4-1. Ο Μάθιους δεν βρήκε σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να την στείλει στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

40' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 4-0. Ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι ο Κακουλλής.

38' Πέναλτι για την Ομόνοια για χέρι του Αλσέους.

33' Μεγάλη επέμβαση του Αντωνίου. Ο Κακουλλής έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Λοϊζου να έρχεται από πίσω και να τελειώνει την φάση, από πολύ κοντινό σημείο, αλλά ο κίπερ της Δόξας πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση.

Φοβερό ξεκίνημα για την Ομόνοια: Γκολάρες Λοΐζου-Μπεζούς και... 3-0 από το 17'! (ΒΙΝΤΕΟ)

17' ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 3-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Δόξας δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Κούσουλο και από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

15' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 2-0. Ο Μπεζούς με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, στέλνει την μπάλα να κτυπήσει στο δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα.

9' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Σίμιτς να κάνει το δυνατό σουτ και τον Αντωνίου να αποκρούει.

7' ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 1-0. Ο Λοϊζου πάτησε περιοχή από δεξιά, έσκασε την ντρίμπλα στον Βελκόφσκι και με πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό, νίκησε τον Αντωνίου και άνοιξε το σκορ.

1' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Ο Λοϊζου άλλαξε με τον Μπεζούς, με τον Ουκρανό να δοκιμάζει με μια το σουτ, αλλά δεν το έπιασε καλά και η μπάλα έφυγε πλάγια της εστίας του Αντωνίου.