Ο Εθνικός πήρε σπουδαία νίκη επί του ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι, επικρατώντας με 2-1.

Για την ομάδα της Άχνας σκόραρε δις ο Καμπρέρα, ενώ για το ΑΠΟΕΛ ο Τομανέ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Εθνικός ήταν αυτό που μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μπέλετς, χωρίς να βρει κάποια καλή φάση.

Στο 12ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ είχε βρει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Κονσταντίνοφ από πολύ καλό σημείο έκανε την κεφαλιά, με τον κίπερ του Εθνικού να κάνει εκπληκτική επέμβαση.

Μετά και το 20λεπτο η ομάδα του Σα Πίντο άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να παίρνει τα ηνία του αγώνα.

Ο Εθνικός προσπάθησε με αντεπιθέσεις να γίνει επικίνδυνος, είχε 2-3 προϋποθέσεις μέσα από αντεπίθεση, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Στο 40ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» έφθασαν κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Ντβάλι σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σατσιά μπήκε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τον ΑΠΟΕΛ, καταφέρνοντας να σκοράρει στο 49ο λεπτό με τον Καμπρέρα και να κάνει το 1-0.

Μόλις επτά λεπτά αργότερα ο Καμπρέρα το εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και βγήκε μπροστά από τον Μπέλετς, ο οποίος έφυγε από την εστία του και ο Αργεντίνος με λόμπα βρήκε δίχτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε ξανά στην διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος στο 60ο λεπτό, με τον Τομανέ να σκοράρει, μετά από σέντρα του Κονσταντίνοφ.

Στην συνέχεια του αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Αρχικά ο ΑΠΟΕΛ στο 78ο λεπτό είχε δεύτερο δοκάρι στον αγώνα. Ο Σατσιάς μπήκε στην περιοχή από πλάγια και έκανε το γύρισμα, με τον Λομοτέι να βάζει το πόδι του και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Καμπρέρα να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σπιρόφσκι, ο οποίος από πολύ καλό σημείο έστειλε την μπάλα έξω.

Το LIVE:

90+13 Κίτρινη στον Ντονγκαλά.

90+12 Τρίτο ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ με Εφραίμ. Ως μη γενόμενη φάση λόγω οφσάιντ.

90+12 Κίτρινη στον Μπίκερ.

90+10 Κίτρινη στον Σατσιά.

Καθυστερήσεις 13 λεπτά

90' Μπέκερ στην θέση του Καμπρέρα.

84' Αγγελόπουλος αντί του Ιωάννου.

82' Ένταση στο χώρο του κέντρου ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Κίτρινες σε Αρτυματά, Τομανέ και Περατικό.

81' Κίτρινη στον Μπογκατίνοφ.

80' Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο.

79' Τεράστια ευακρία για τον Εθνικό με Σπιρόφσκι. Αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Καμπρέρα σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σπιρόφσκι που χάνει μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει.

78' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σατσιάς με το που μπήκε στον αγώνα, πάτησε περιοχή και έκανε την συρτή σέντρα, ο Λομοτέι έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για καλή του τύχη και στην συνέχεια πήγε σε κόρνερ.

77' Σατσιάς αντί του Βιγιαφάνιες.

70' Ζήτησε πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ για μαρκάρισμα στον Εφραίμ, τίποτα από διαιτητή και VAR.

67' Τριπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μπήκαν οι Χριστοφή, Ντε Ιριόντο και Αρτυματάς, εκτός οι Ντράζιτς, Πεχλιβάνη και Ριστέφσκι.

61' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Γουίλσον και Σούσιτς, εκτός Πέτροβιτς και Δώνης.

60' ΓΚΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 2-1. Σέντρα του Κονσταντίνοφ, με τον Τομανέ να πιάνει την κεφαλιά και να μειώνει για τους γαλαζοκίτρινους.

56' ΓΚΟΟΟΛ για τον Εθνικό και 2-0. Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Καμπρέρα το εκμεταλλεύτηκε και βγήκε μπροστά από τον Μπέλετς, ο οποίος έφυγε από την εστία του και ο Αργεντίνος με λόμπα, βρήκε δίχτυα και δίνει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

52' Κίτρινη στον Ντράζιτς.

49' ΓΚΟΟΛ για τον Εθνικό και 1-0. Σέντρα του Ιωάννου από δεξιά, ο Καμπρέρα με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

47' Κίτρινη στον Λομοτέι.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, μέσα ο Εφραίμ και έξω ο Σαρφό.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

45+2 Κίτρινη στον Πέτροβιτς.

Καθυστερήσεις 3 λεπτά.

40' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντβάλι έπιασε την κεφαλιά από πολύ καλό σημείο και έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

Χαμόγελα... Σατσιά και Μοράις (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

22' Αδύναμο πλασέ του Ντράζιτς, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς.

13' Σέντρα του Βιγιαφάνιες από δεξιά, ο Τομανέ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

12' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κονσταντίνοφ από πολύ καλό σημείο έκανε την κεφαλιά, με τον κίπερ του Εθνικού να κάνει εκπληκτική επέμβαση.

Πετρίδης / Κίκης

9' Μακρινή μπαλιά από τον Πέτροβιτς, προλαβαίνει και παίρνει την κεφαλιά ο Λομοτέι πριν τον Τομανέ και στη συνέχεια διώχνει ο Μπογκατίνοφ.

Μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Εθνικός!