Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής του ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη στο ΓΣΠ, αφού επικράτησε της Ανόρθωσης με 1-0 με γκολ του Τομανέ στο 89΄, σε ένα ματς... παρωδία με δύο προσωρινές διακοπές που παραλίγο να τινάξουν το παιχνίδι στον αέρα.

Η πρώτη σημειώθηκε στο 60΄ όταν έσκασε κροτίδα δίπλα στον Αρμπολέδα και η δεύτερη αμέσως μετά το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στη μετριότητα, με αργό ρυθμό, πολλές διακοπές και χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τις ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ανέβηκε στο ξεκίνημα, αλλά η πρώτη διακοπή επηρέασε το παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ όμως να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργεί δύο μεγάλες φάσεις για γκολ πριν το 1-0, ενώ η Ανόρθωση ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τεχέρα στο 82΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε στους 42 βαθμούς και είναι πλέον στο +5 από την ομάδα της Αμμοχώστου που έμεινε στους 37.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

- Δέκα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90΄+10΄ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

ΞΑΝΑ ΜΑΝΑ: Νέα διακοπή, στα αποδυτήρια οι διαιτητές και... επιστροφή μετά από ΔΕΚΑ λεπτά!

90΄ Στα αποδυτήρια οι διαιτητές, νέα διακοπή στο παιχνίδι!

ΒΙΝΤΕΟ: Το νικητήριο γκολ του ΑΠΟΕΛ στο 89΄ με Τομανέ

89΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Σουτ από τον Εφραίμ εντός περιοχής, ο Αρμπολέδα απέκρουσε, η μπάλα πήγε στον Τομανέ, ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0!

82΄ Αποβολή για την Ανόρθωση. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τεχέρα για φάουλ στον Μαρκίνιος.

69΄ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντογκαλά, ο οποίος απέναντι από τον Αρμπολέδα έκανε το πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης έκανε σπουδαία επέμβαση, ο Μαρκίνιος πήρε την μπάλα και σούταρε, αλλά ο κίπερ της «Κυρίας» απέκρουσε ξανά!

64΄ Ευτυχώς είναι καλά ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης και το παιχνίδι επανάρχισε.

Δεν υπάρχει σωτηρία: ΚΡΟΤΙΔΑ στον Αρμπολέδα, προσωρινή διακοπή και... τελευταία ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

60΄ Έπεσε κροτίδα δίπλα στον Αρμπολέδα, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος ενώ το παιχνίδι παιζόταν και διακόπηκε από τον διαιτητή.

55΄ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ μετά από κεφαλιά του Βιγιαφάνιες, πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι!

ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση: Αλληλοεξουδετέρωση στο Α' ημίχρονο και... όλα μηδέν (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

40΄ Εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, ο Μαρμούκ πετάχτηκε για την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

35΄ Αργός ρυθμός, πολλές διακοπές και χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής. Κακό θέαμα και από τις δύο ομάδες.

12΄ Άστοχο σουτ από τον Ουαρίς.

Σουτ του Σαρφό εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Αρμπολέδα.

Ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Τσεμπάκ, απομάκρυναν σε κόρνερ οι παίκτες της Ανόρθωσης.