Η Πάφος με γκολ του Ντράγκομιρ στο 90+5 πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη.

Η εικόνα του αγώνα

Μόλις στα 23 δευτερόλεπτα η Πάφος σκόραρε με τον Μπότσκαι. Το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε, καθώς στην έναρξη της φάσης ο Ντράγκομιρ ήταν καθαρά πιο μπροστά και σωστά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ρουμάνος.

Από το επόμενο κιόλας λεπτό ο Άρης ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και απείλησε σοβαρά την εστία του Ίβουσιτς.

Στο 13ο λεπτό ο Ζόκε βρέθηκε σε πολύ καλή θέση εντός περιοχής, μετά από σέντρα του Σανέ. Ο Σλοβάκος έκανε το σουτ, με τον Ίβουσιτς να προλαβαίνει να τοποθετείται σωστά και να αποκρούει την μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης έφθασε ξανά κοντά στο πρώτο γκολ, ωστόσο και πάλι ο Ίβουσιτς κατέβασε τα ρολά και κράτησε το 0-0. Μετά από σέντρα που έγινε από αριστερά, ο Κόκοριν έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα προς την εστία. Ο Κροάτης κίπερ ήταν έτοιμος και πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Η Πάφος δεν είχε κάποια μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρει και αν μια ομάδα δικαιούταν το γκολ στο πρώτο 45λεπτο ήταν ο Άρης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος ανέβασε την απόδοση της και έφτιαξε κάποιες φάσεις με τις οποίες απείλησε την εστία του Βανά.

Ο Άρης έφθασε κοντά στο γκολ στο 90ο λεπτό αλλά μετά από απόκρουση του Ίβουσιτς, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην τελευταία φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+5 η Πάφος κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη με τον Ντράγκομιρ.

Το LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+5 ΓΚΟΟΛ για την Πάφο και 1-0. Ο Ντράγκομιρ σκοράρει με δυνατό σουτ εντός περιοχής και δίνει τη νίκη στην Πάφο.

Καθυστερήσεις 4 λεπτά.

90' ΔΟΚΑΡΙ για τον Άρη. Ο Μπαμπίκα βρέθηκε απέναντι από τον Ίβουσιτς, έκανε το σουτ με τον Κροάτη κίπερ να αγγίζει την μπάλα και να την στέλνει στο δοκάρι.

85' Αλλαγή και για την Πάφο. Κανέ αντί του Πέπε.

80' Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Μπράουν στη θέση του Στρούσκι.

80' Αλλαγή και για την Πάφο. Ο Δημητρίου στη θέση του Ικόκο.

79' Κίτρινη στον Γκολντάρ.

78' Δυνατό σουτ του Τουμάσι, η μπάλα γκελάρει στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο Βανά ήταν έτοιμος και μπλόκαρε.

71' Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Μπαμπίκα, έξω ο Νίκολιτς.

68' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ο Βανά Άλβες έπεσε και έδιωξε!

59' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Τάνκοβιτς, Τουμάσι και Μελούσο στη θέση των Βαλακάρι, Μπότσκαϊ και Ταβάρες.

52' Σκοράρει ο Άρης με τον Στρούσκι. Ακυρώνεται το γκολ, καθώς η μπάλα πήγε στον Πολωνό, μετά από χέρι του Μοντνόρ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+3' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Από εκτέλεση κόρνερ, ο Ουρόσεβιτς έπιασε την κεφαλιά από πολύ κοντά, ο Ίβουσιτς ήταν και πάλι έτοιμος, πραγματοποιώντας εκπληκτική απόκρουση.

Καθυστερήσεις 2 λεπτά.

35' Ο Ζάιρο έφυγε γρήγορα στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Μεγάλη απώλεια για Σπιλέφσκι - Χάνει Απόλλωνα η Ομόνοια!

30' Κίτρινη στον Ζόκε.

20' Κίτρινη στον Μοντνόρ.

18' Ακόμη μια πολύ καλή στιγμή για τον Άρη. Σέντρα από αριστερά, ο Κοκόριν βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και έκανε την κεφαλιά, με τον Ίβουσιτς να κάνει σωτήρια επέμβαση και να κρατά το 0-0.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ζόκε από πολύ καλό σημείο εντός περιοχής, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ίβουσιτς.

5' Επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα από τον Κοκόριν, ο Ικόκο κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

3' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μοντνόρ να φεύγει απέναντι από τον Ίβουσιτς, αλλά το σουτ του κατέληξε πάνω από την εστία. Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο επιθετικός του Άρη.

1' Σκοράρει η Πάφος μόλις στα 23 δευτερόλεπτα με τον Μποτσκάι. Ωστόσο το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, καθώς ο Ντράγκομιρ ήταν καθαρά πιο μπροστά.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Πάφος FC:  Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο Μπότσκαϊ (59' Τάνκοβιτς), Ικόκο (80' Δημητρίου), Βαλακάρι (59' Τουμάσι), Ναμ, Ντράγκομιρ, Ταβάρες (59' Μελούσο), Πέπε (85'Κανέ).

Στον πάγκο:Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Νταλίνια, Πελάζιο.

Άρης: Βανά, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Σανέ, Καζού, Στρούσκι (80' Μπράουν), Ζόκε, Νίκολιτς (71' Μπαμπίκα), Μοντνόρ, Γκομίς, Κοκόριν.

Στον πάγκο:Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μάτισικ, Μπρόρσον.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Fourneau Francesco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Π. Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας