Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε 2-0 εκτός έδρας τον Απόλλωνα στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Σκόρερ για τους ερυθρόλευκους οι Ντουρμισάι και Νάρσινγκ.

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο επιθετικά στην αναμέτρηση όμως η Νέα Σαλαμίνα με το στοιχείο του αιφνιδιασμού κατάφερε να αναστατώσει την άμυνα των γαλάζιων στην αντεπίθεση με... απόλυτη ευστοχία. Οι ερυθρόλευκοι έφτιαξαν δύο τελικές προσπάθειες σημειώνοντας δύο γκολ, με δράστες τους Ντουρμισάι και Νάρσινγκ.

Στο 18' ο Νάρσινγκ από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ντουρμισάι με δεξί σουτ έκανε το 0-1, ενώ στο 32' ο Μπεχαράνο έκανε την κάθετη ασίστ με τον Νάρσινγκ να κάνει το 0-2 με αριστερό πλασέ.

Οι γπηεδούχοι αντέδρασαν χωρίς ουσία στο β' ημίχρονο καθώς δημιούργησαν ευκαιρίες όμως οι φιλοξενούμενοι διαφύλαξαν το 0-2 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Το LIVE:

Πρώτη φάση στο ματς.  Κεφαλιά του Πειμπέρνς, η άουτ...

2' Σουτ από τον Χάμπο, άουτ.

Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα πέρασε ανεκμετάλλευτο.

10' Ο Απόλλωνας μπήκε πιο επιθετικά στο ματς.

12' Φάουλ για τους γηπεδούχους, περίπου 10 μέτρα από την περιοχή.

Εκτέλεσε ο Κοστάκε, έπεσε κι εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Κίσσας.

14' Ο Γιούρσεβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε την μπάλα ο Ντιακιτέ.

18' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Νάρσινγκ από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ντουρμισάι με δεξί σουτ έκανε το 0-1.

20' Σιέλβικ αντί Πεϊμπέρνς.

29' Σουτ από τον Μάρκες, πέφτει κι εξουδετερώνει ο Κίσσας.

32' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Νάρσινγκ στην αντεπίθεση ξεπέρασε τον αμυντικό κι έκανε το 0-2 με αριστερό πλασέ.

43' Kίτρινη στον Λέουκο που συμπληρώνει απαγορευτικό αριθμό καρτών. Χάνει Ανόρθωση ή Εθνικό.

Κόρνερ για τον Απόλλωνα.

Κεφαλιά από τον Μάρκες, άουτ.

45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη κάρτα στον Εκπολό.

Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Απόλλωνα προς τους ποδοσφαιριστές.

Έναρξη β' μέρους.

Πέρετς, Μπεσάρτ, Σαγκάλ  αντί Κοστάκε, Ποντικού

Κονατέ αντί Λέουκο.

47' Κόρνερ για τον Απόλλωνα. Χωρίς αντίκρισμα η εκτέλεση του κόρνερ...

Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους που πιέζουν...

Κεφαλιά από τον Μάρκες, άουτ!

54' Σωτήρια επέμβαση από Κίσσα στο σουτ του Αμπντουραχίμι!

56' Κόρνερ για τους γαλάζιους...

Εκτέλεσε ο Πέρετζ, απομάκρυνε την μπάλα ο Ντιακιτέ.

61' Παπαγεωργίου αντί Φερνάντες, Κουζμάνοβιτς αντί Μιγκελίτο.

64' Πρώτο κόρνερ στο β' μέρος για την Νέα Σαλαμίνα.

Εκτέλεσε ο Νάρσινγκ, ο Ντουρμισάι έκανε την κεφαλιά η μπάλα καταλήγει σε πλάγιο άουτ.

66' Κόρνερ για τον Απόλλωνα... Απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

70' Koρομά αντί Νάρσινγκ.

Μαλεκκίδης αντί Γιούρσεβιτς.

Αυτή ήταν η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή  για τον Απόλλωνα στο ματς κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα καθώς προηγήθηκε η αντικατάσταση του Πεϊμπέρνς από τον Σιέλβικ στο 20'.

Σουτ από τον Σαγκάλ, άουτ!

81' Κατσιάρης αντί Μπεχαράνο ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει...

Κίτρινη στον Παναγιώτου.

85' Σουτ από τον Κουζμάνοβιτς, εξουδετερώνει σε κόρνερ ο Λέουβενμπεργκ.

90' Εννιά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς (Σιέλβικ 20'), Τέκιε, Κρμέντσικ, Ποντικός (Σαγκάλ 46'), Γιούρσεβιτς (Μαλεκκίδης 71'), Χάμπος, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μάρκες.
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πέρεζ,Αμπντουραχίμι, Σπόλιαριτς, Νταρίκου, Κολ, Βάργκα.
Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (Κορομά 70'), Μιγκελίτο (Κουζμάνοβιτς 61'), Ντούρμισαϊ, Φερνάντες (Παπαγεωργίου 61'), Μπεχεράνο (Κατσιάρης 81'), Καρλίτος, Λέουκο (Κονατέ 46'), Ντιακιτέ.
Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Τσελέα, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Σίλβα.
Κίτρινες: Εκπολό 45', Φιλιώτης 84' / Λέουκο 43', Kαρλίτος 90'+
Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής