Τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη για την Μπαρτσελόνα, που έμεινε στο 1-1 με τη Βαλένθια εκτός έδρας.

Μετά την εντός έδρας τεσσάρα από την Τζιρόνα και την ήττα στην Αμβέρσα, η Μπαρτσελόνα απογοήτευσε για ένα ακόμα ματς, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Βαλένθια εκτός έδρας και απέτυχε να πλησιάσει την κορυφή – απέχοντας πλέον έξι βαθμούς από την πρώτη θέση και με ματς περισσότερο.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Μεστάγια» είχε καλές στιγμές αλλά όχι γκολ, με τον Φέλιξ να σπάει τη... μονοτονία με κοντινή προσπάθεια μετά από πάσα του Ραφίνια στο 55ο λεπτό.

Παρ’ όλα αυτά, οι «νυχτερίδες» αντέδρασαν και πήραν τον βαθμό, χάρη σε εξαιρετικό πλασέ του Ούγκο Γκιγιαμόν στο 70’.

Νωρίτερα, η ανεβασμένη Χετάφε έκανε... παρέλασε στη Σεβίλλη, όπου ταπείνωσε την τοπική ομάδα με 3-0 και σκαρφάλωσε έτσι στην 8η θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Μπόρχα Μαγιοράλ (5’ πέν.) και Μάτα (37’) έδωσαν μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο στους Μαδριλένους, με τον Γκρίνγουντ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 80ό λεπτό.

Αυτό ήταν το δέκατο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη για τους Σεβιγιάνους, που προχώρησαν στην απομάκρυνση του Ντιέγκο Αλόνσο από τον πάγκο μετά το ματς.