Η χειρότερη ευρωπαϊκή βραδιά του Άρη έφερε και την ήττα με 1-3 στο «Αλφαμέγα» από την αποτελεσματική Σπάρτα και κάπως έτσι τελείωσε άδοξα το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη στους ομίλους του Γιουρόπα.

Με τα γκολ των Κούχτα (4') και Μπιρμάντσεβιτς στο 11' και στο 45' η Σπάρτα προηγήθηκε με 0-3 πριν το ημίχρονο. Το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να μειώσει σε 1-3 στο 84'με τον Μπένγκτσον.

Η τελική βαθμολογία του ομίλου:

1. Ρέιντζερς 11 β.
2. Σπάρτα 10 β.
3. Μπέτις 9 β.
4. Άρης 4 β.

Εφιαλτικό ήταν το ξεκίνημα για τον Άρη με την Σπάρτα να είναι απόλυτα ουσιαστική και να προηγείται με 0-2 από το 11ο λεπτό!

Πρώτα στο 4' ο Κούχτα μόνος και ανενόχλητος στην περιοχή του Άρη άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ και 7 λεπτά αργότερα ο Μπιρμάντσεβιτς με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Βανά για δεύτερη φορά.

Η Ελαφρά ταξιαρχία έβγαλε αντίδραση μετά το 20λεπτο όμως δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια ενώ η Σπάρτα έφτασε κοντά σε 3ο γκολ στο 31' όμως ο Βανά έκανε μεγάλη απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Κούχτα.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του Άρη στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 41' με τον Μπένγκτσον να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά όμως το τελείωμα του από καλή θέση ήταν άστοχο.

Ο Άρης θέλει νίκη με δύο γκολ διαφορά για να προκριθεί ως 3ος στα μπαράζ του Κόνφερενς.

Το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ακόμη ένα γκολ για την Σπάρτα με τον Μπιρμάντσεβιτς να σκοράρει με κοντινό πλασέ για το 0-3 της Σπάρτα.

Στην επανάληψη η Σπάρτα έκανε διαχείριση στο ματς και απειλούσε κυρίως με αντεπιθέσεις.

Από την άλλη ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 75' με τον Βίνταλ να κάνει μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μαγιαμπέλα ενώ στο 84' ήρθε και το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Μόντονρ έκανε ωραία κάθετη πάσα και ο Μπένγκτσον από θέση τετ-α-τετ τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον πορτιέρο της Σπάρτα για τελικό 1-3.

Το LIVE:

3 λεπτά καθυστερήσεις

84' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Μπένγκτσον από θέση τετ-α-τετ να τσιμπά την μπάλα πάνω από τον πορτιέρο της Σπάρτα

77' Κίτρινη στον Καζού

76' Έξω ο Μαγιαμπέλα, μέσα ο Σπόλιαριτς

75' Μεγάλη απόκρουση του Βίνταλ σε σουτ του Μαγιαμπέλα

68' Ευκαιρία για την Σπάρτα με τον Μπιρμάντσεβιτς να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Άρη όμως ο Βανά απέκρουσε σε κόρνερ

65' Άλλες δύο αλλαγές για τον Άρη. Μέσα οι Μοντνόρ και Μπράουν, έξω οι Ζόκε και Γκομίς. Δύο αλλαγές και για την Σπάρτα. Έξω οι Σόρενσεν και Χάρασλιν, μέσα οι Κάραμπετς και Βίντρα

54' Σουτ από τον Βίσνερ, μαζεύει σταθερά ο Βανά

46' Έξω ο Μουσούντα, μέσα ο Μπρόρσον

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1' 0-3 για την Σπάρτα που σκοράρει όποτε θέλει... Ο Λάτσι έκανε την κάθετη πάσα και ο Μπιρμάντσεβιτς με πλασέ από την μικρή περιοχή σκόραρε ξανά

41' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπένγκτσον να μπαίνει στην περιοχή όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο

36' Αναγκαστική αλλαγή για την Σπάρτα. Έξω ο Πρεσιάδο, μέσα ο Βίσνερ

35' Απειλεί ο Άρης με το δυνατό σουτ του Καζού όμως ο Σόρενσεν έσωσε την Σπάρτα με το κεφάλι

31' Μεγάλη ευκαιρία για την Σπάρτα με τον Κούχτα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Βανά όμως ο πορτιέρο του Άρη έκανε μεγάλη απόκρουση

19' Πλασέ του Γκομίς με το αριστερό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

16' Ο Ζόκε έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βίνταλ

11' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα και 0-2! Με δυνατό σουτ του Μπιρμάντσεβιτς οι Τσέχοι σκοράρουν και δεύτερο γκολ...

4' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα με κοντινό πλασέ του Κούχτα μετά από γρήγορη αντεπίθεση των Τσέχων

3' Κλέψιμο του Κοκόριν και φάουλ για τον Άρη. Κίτρινη στον Κρέιτσι

22:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Άρης: Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε, Στρούσκι, Μπένγκτσον, Μπαγιαμπέλα, Κοκόριν, Γκομίς
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μπρόρσον, Μοντνόρ, Μπαμπίκα

Σπάρτα: Βιντάλ, Βίτικ, Σόρενσεν, Κρέιτσι, Πρεσιάδο, Ζέλενι, Λάτσι, Καϊρίνεν, Μπιρμάντσεβιτς, Χαράσλιν, Κούχτα