Η Ομόνοια επικράτησε με 0-2 της Σαλαμίνας και ανέβηκε στους 29 βαθμούς.

Για τους πράσινους σκόραραν οι Σεμέδο και Κούσουλος.

Με την έναρξη του αγώνα η Ομόνοια ήταν αυτή, που ανέλαβε τις πρωτοβουλίες του αγώνα και έψαχνε το γκολ για να ανοίξει το σκορ. Κάποια σουτ των Σεμέδο και Μπεζούς, δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικά για την εστία του Κίσσα.

Στο 32ο λεπτό η Ομόνοια σκοράρει με τον Αλιούμ, μετά από ωραία σέντρα του Κούσουλου. Τo VAR έλεγξε το γκολ των πρασίνων, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης, στον Σεμέδο.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή συνέχισε να ψάχνει το γκολ που θα την βάλει μπροστά στο σκορ, με τον Αλιούμ να είναι αρκετά ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 45+1 ο Ντορεγκαράι έπιασε εκπληκτική κεφαλιά σχεδόν από το ύψος της περιοχής, με τον Ουζόχο να εκτινάσσεται και ακουμπάει την μπάλα η οποία κτύπησε στο δοκάρι, στην συνέχει στο έδαφος μέσα από την γραμμή και έφυγε. Ο διαιτητής αρχικά δεν πρόσεξε πως πέρασε την γραμμή η μπάλα, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR η μπάλε είχε περάσει, αλλά το γκολ δεν μέτρηση γιατί ήταν σε θέση οφσαιντ ο Αργεντίνος.

Η Ομόνοια στα πρώτα τρία λεπτά του 2ου ημιχρόνου βρήκε αυτό που έψαχνε σε όλο το πρώτο και δεν βρήκε. Στο 48ο λεπτό ο Λοίζου βρήκε κάθετα στην περιοχή τον Σεμέδο ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κίσσα για το προβάδισμα των πρασίνων.

Στο 68ο λεπτό η Ομόνοια έκανε το 0-2 και έβαλε γερές βάσεις για να πάρει τη νίκη. Ο Σιπριάνο έκανε την σέντρα στο 2ο δοκάρι, ο Κίσσας δεν κατάφερε να μαζέψει την μπάλα στην έξοδο του, η οποία στρώθηκε στον Κούσουλο και την έστειλε στα δίχτυα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κράτησε με ιδιαίτερη ευκολία το υπέρ της αποτέλεσμα και πήρε τη νίκη.

Το LIVE:

90+7 Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Σεμέδο έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε έξω.

90+4 Κίτρινη στον Σιπριάνο.

90+3' Εξαιρετική επέμβαση του Ουζόχο σε πλασέ του Φερνάντες. Ο Νιγηριανός κιπερ μάζεψε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Καθυστερήσεις 7 λεπτά.

90' Ο Παπαγεωργίου μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο σώμα του Κούσουλου. Ζήτησαν πέναλτι για χέρι οι ερυθρόλευκοι.

84' Φράνσον στην θέση του Μπασιρού.

82' Κορομά αντί του Νάρσινγκ.

79' Σουτ του Τσελέα διώχνει ο Ουζόχο.

Τα... φιλιά στον Λοΐζου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

75' Διπλή αλλαγή για την Σαλαμίνα. Μέσα Κουσμάνοβιτς και Παπαγεωργίου, εκτός Ντουρμισάι και Κατσιάρης.

75' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Χαραλάμπους και Σίμιτς, έξω Λοίζου και Μπεζούς.

69' Κίτρινη στον Ντορεγκαράι.

Σκόραρε κόντρα στην πρώην ο Κούσουλος και δεν το πανηγύρισε!

68' ΓΚΟΟΟΛ για την Ομόνοια και 0-2. Ο Σιπριάνο έκανε την σέντρα στο 2ο δοκάρι, ο Κίσσας δεν κατάφερε να μαζέψει την μπάλα στην έξοδο του, η οποία στρώθηκε στον Κούσουλο και την έστειλε στα δίχτυα.

67' Ωραία πάσα του Μπέζους στον Κακουλλή, ο οποίος γύρισε και έκανε το δυνατό σουτ, σε κόρνερ ο Κίσσας.

63' Κίτρινη στον Ντιακιτέ. Ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα.

62' Ο Κακουλλής έφυγε πίσω από την άμυνα, με τον Κίσσα να βγαίνει με δύναμη και με ψηλά το πόδι να διώχνει την μπάλα. Έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά της Ομόνοιας για φάουλ στον Κύπριο επιθετικό.

61' Κακουλλής αντί του Αλιούμ.

58' Πολύ καλό σουτ του Φερνάντεζ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κάπου κόντραρε, αλλά ο Ουζόχο ήταν έτοιμος και έκανε εξαιρετική απόκρουση.

55' Διπλή αλλαγή για την Σαλαμίνα. Μέσα Μιγκελίτο και Φερνάντεζ, εκτός Κονέ και Καρλίτος.

48' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 0-1. Ο Λοίζου βρήκε κάθετα στην περιοχή τον Σεμέδο ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κίσσα για το προβάδισμα των πρασίνων.

Πρόβλημα με Μάθιους… στην θέση του ο Ψάλτης!

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Αλλαγή για την Ομόνοια. Ψάλτης στην θέση του Μάθιους.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

ΒΙΝΤΕΟ: Το γκολ του Ντορεγκαράι που πέρασε τη γραμμή αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ

Μετά από έλεγχο του VAR η μπάλα πέρασε την γραμμή, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφσαιντ ο Ντορεγκαράι.

45+1 Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντορεγκαράι έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της περιοχής, ο Ουζόχο εκτινάχθηκε και άγγιξε την μπάλα, η οποία κτύπησε στο δοκάρι, στην συνέχεια στο έδαφος και έφυγε.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

37' Σουτ του Αλιούμ από πλάγια εντός περιοχής, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Κίσσας.

ΒΙΝΤΕΟ: Το γκολ του Αλιούμ που ακυρώθηκε για... οφσάιντ στον Σεμέδο!

35' Μετά από τρία λεπτά ακυρώνεται το γκολ της Ομόνοιας για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Παραμένει το 0-0.

32' Σκοράρει η Ομόνοια. Ο Κούσουλος με ωραία σέντρα βρήκε τον Αλιούμ, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Κίσσα και άνοιξε το σκορ.

30' Δοκιμάζει και πάλι εκτός περιοχής ο Σεμέδο. Το σουτ του έφυγε δεξιά από την εστία του Κίσσα.

27' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μάθιους έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μπεζούς μόνος από το σημείο του πέναλτι, έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω.

16' Σουτ του Σιπριάνο καλό αλλά πάνω από την εστία του Κίσσα και πάλι.

10' Δοκίμασε το σουτ ο Σεμέδο εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Κίσσα.

10' Σέντρα του Λοίζου από δεξιά, ο Τσελέα πρόλαβε τον Αλιούμ και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

5' Έμεινε στο έδαφος ο Μπεζούς, πέρασε για λίγο εκτός, δεν αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό και συνεχίζει κανονικά ο Ουκρανός.

Όμορφη ατμόσφαιρα στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή»! (ΒΙΝΤΕΟ)