Μετά από δυο σερί ήττες σε Γερμανία και Ευρώπη, η Λειψία επικράτησε με 2-1 της Χάιντενχαϊμ και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, ενώ Μπόχουμ και Γκλάντμπαχ πήραν σπουδαίες νίκες.

Άφησε πίσω της τα άσχημα αποτελέσματα και επέστρεψε στις νίκες η Λειψία!

Οι «ταύροι» επικράτησαν με 2-1 της Χάιντενχαϊμ για τη 13η αγωνιστική της Bundesliga, σε ένα παιχνίδι που ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του και θα μπορούσαν να έφταναν στην επίτευξη περισσότερων τερμάτων.

Έτσι, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε πάτησε την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα με 26 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στη 14η θέση με 11 πόντους.

Η Λειψία έψαξε από νωρίς το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα και το βρήκε στο 29' με την εκτέλεση πέναλτι του Λουίς Οπέντα, ενώ στο 44' ο Πούλσεν έδωσε διαφορά δυο τερμάτων στην ομάδα του (2-0).

Η Χάιντενχαϊμ μείωσε στο 45+2' με τον Γκίμπερ σε 2-1, το οποίο και ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στα άλλα ματς, η Γκλάντμπαχ πήρε σημαντική νίκη με 2-1 επί της Χόφενχαϊμ και με 16 βαθμούς μείωσε στο -4 από την εξάδα που εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Πλεά άνοιξε το σκορ στο 58' με εκτέλεση πέναλτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν δυο λεπτά αργότερα (60') με τον Βέγχορστ.

Εν τέλει, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία τους να πάρουν τη νίκη και την εκμεταλλεύτηκαν, πετυχαίνοντας το 2-1 στο 80' με τον Ενγκουμού.

Τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία πήρε η Μπόχουμ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Βόλφσμπουργκ και ανέβηκε στη 12η θέση με 13 πόντους.

Το σκορ άνοιξε στο 19' με τον Οστερχάγκε, ενώ σημείωσε το 2-0 στο 39' με τον Μπερνάρντο. Ο Σβάνμπεργκ μείωσε στο 45+1' για τη Βόλφσμπουργκ, ενώ στο 87' η Μπόχουμ κλείδωσε το «τρίποντο» με τον Άντουι-Αντζέι.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (1/12)
Ντάρμσταντ-Κολωνία 0-1
(60' Σέλκε)

Σάββατο (2/12)
Γκλάντμπαχ-Χόφενχαϊμ 2-1 (58' Πλέα, 80' Ενγκουμού - 60' Βέγχορστ)
Λειψία-Χάιντενχαϊμ 2-1 (29' Οπέντα, 44' Πούλσεν - 45+2' Γκίμπερ)
Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου (Αναβλήθηκε)
Μπόχουμ-Βόλφσμπουργκ 3-1 (19' Οστερχάγκε, 39' Μπερνάρντο, 87' Άντουι-Αντζέι - 45+1' Σβάνμπεργκ)
Στουτγκάρδη-Βέρντερ Βρέμης (19:30)