Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ και ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ήταν οι νικητές των δυο αγώνων της Παρασκευής 01 Δεκεμβρίου 2023 με τους οποίους «άνοιξε» η αυλαία της 7ης αγωνιστικής, τελευταίας του Α’ Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α΄ Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» στην Πάφο ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ επικράτησε 3-0 της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε μέσα στο Γήπεδο Δερύνειας της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ με 1-3. Το ντέρμπι ΟΜΟΝΟΙΑ –ΑΠΟΕΛ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 04 Δεκεμβρίου 2023 και θα μεταδοθεί από την Cablenet Sports 3 ΗD. Την 7η αγωνιστική είχε ρεπό η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (26-24, 25-23, 25-14)

Με νίκη ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο στο 53ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής κέρδισε στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 σε 1’37’’. Η ομάδα του J. Canestracci ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο στη δεύτερη θέση με 13 βαθμούς. Η ομάδα του Κ. Αδάμου με το πέρας του Α’ Γύρου είναι στην 5η θέση με 08 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ να προηγείται 20-21. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τους «γαλάζιους» να κερδίζουν 26-24 σε 29’ και να προηγούνται 1-0.

Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ στο δεύτερο σετ βρέθηκε στο +3 20-17, 22-19 για να κερδίσει 25-23 σε 33’ και να αυξήσει σε 2-0 σετ.

Η ομάδα της Πάφου ξέφυγε από νωρίς στο τρίτο σετ (16-09, 18-11, 20-12) για να επιβληθεί με 25-14 σε 29’ και να επικρατήσει με 3-0 σετ.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANESTRACCI): Τavares, Προδρόμου, Krikun, Aυγ. Σαββίδης, Μosquera, Dolgopolov – Λίμπερο 1: Aντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Παναγιωτίδης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Νικολάου, Corzo, Ibazeta, Παφίτης, Markovic, O. Σαββίδης – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Αχιλλέως – Αλλαγές: Ανδρέου, Lebedev, Χρίστου.

Διαιτητές: Ανδρέας Κωνσταντινίδης- Μέμνων Αντώρκας

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 1-3 (21-25, 23-25, 25-23, 22-25)

Με πολύ σημαντική νίκη ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ. Μετά από δυο ήττες η ομάδα του Γ. Πλατρίτη επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας στο Γήπεδο Δερύνειας, σε μια δύσκολη έδρα τη φιλόδοξη Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. στην παρουσία 180 θεατών με 1-3 σετ σε 2'07'. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ με το πέρας του Α’ Γύρου είναι στην τρίτη θέση με 13 βαθμούς. Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Α’ Γύρο στην 4η θέση με 08 βαθμούς.

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ επικράτησε στο πρώτο σετ 21-25 σε 28’ και άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Αμμοχώστου ξέφυγε 14-19, αλλά η ομάδα της Δερύνειας μείωσε στο -2 22-24. Τελικά, η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ άντεξε και κέρδισε 23-25 σε 30’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ «απάντησε» η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.και μείωσε σε 1-2. Οι παίκτες του Δ. Αποστόλου ήταν πίσω στο σκορ, αλλά κέρδισαν 25-23 και πήραν το σετ σε 33’. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 20-21 αλλά δεν «τέλειωσε» το σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να κερδίζει 25-22 σε 27’ και να επικρατεί 1-3 σετ.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Δ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ): Antonic, Vanags, Αντωνιάδης, Klochko, Iliev, Καραγιάννης – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαίωάννου – Αλλαγές: Πέτρου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Xριστοφόρου, Bartunek, Leontyev, Hobern, Krisko, Sinhayeuski – Λίμπερο 1: I. Kοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους – Aλλαγές: Ι. Κοντός,

Διαιτητές: Σάκης Φλουρής – Χρίστος Μαίφόσιης.

Μετά τους αγώνες Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ και Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ για την 7η αγωνιστική η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

1. ΟΜΟΝΟΙΑ (5 Αγ.) 5-0 15-03 14
2. Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (6 Αγ.) 5-1 15-08 13
3. ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (6 Αγ.) 4-2 14-07 13
4. Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (6 Αγ.) 3-3 10-12 08
5. ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (6 Αγ.) 2-4 10-13 08
6. ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (6 Αγ.) 1-5 07-17 03
7. ΑΠΟΕΛ (5 Αγ.) 0-5 04-15 01