Με τον Μπεν Σιμόν για πρώτη φορά στον πάγκο της η ΑΕΚ ήταν ουσιαστική και επικράτησε άνετα με 3-0 επί της ΑΕΛ, που απογοήτευσε σε ακόμη ένα ντέρμπι.

Γκαρσία, Τόνγκια και Λόπες τα γκολ της νίκης για την ΑΕΚ ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν όλη κι όλη μια ευκαιρία σε ολόκληρο το 90λεπτό και προβλημάτισαν για ακόμη ένα παιχνίδι...

Μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ και εξαργύρωσε την πίεση της από το 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Γκαρσία να καταλήγει στα δίχτυα του Μούριελ για το 1-0!

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η ΑΕΛ δεν έβγαλε αντίδραση ενώ η ΑΕΚ έλεγχε τον ρυθμό με αργό τέμπο.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 44' για να απειλήσει η ΑΕΛ όμως έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ανδρέου μόνο στην περιοχή από δεξιά να αστοχεί.

Με την έναρξη του Β' ημιχρόνου η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 55' όταν μετά από σουτ του Φαράζ ο Μπέκερ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τόνγκια σκόραρε από κοντά.

Η ΑΕΛ έψαχνε αντίδραση όμως δεν είχε λύσεις επιθετικά ενώ ούτε οι αλλαγές του Κόσκελα βοήθησαν. Από την άλλη η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ μετά από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων με τον Γκιούρτσο να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Ράφα Λόπες που έγραψε το τελικό 3-0.

3 λεπτά καθυστερήσεις

86' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ράφα Λόπες και 3-0! Λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Γκιούρτσο έδωσε έτοιμο γκολ του Λόπες που σκόραρε με κοντινή προβολή

86' Κεφαλιά του Λόπες, λίγο έξω από την εστία του Μούριελ

82' Έξω ο Σολ, μέσα ο Γκιούρτσο

81' Ακόμη μια αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μορέιρα, μέσα ο Κα

77' Δυνατό σουτ του Λέδες, μαζεύει ο Μπέκερ

75' Μέσα ο Λόπες στη θέση του Φαράζ

73' Κίτρινη στον Σολ

65' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, και Ντέγοεστ έξω, μέσα οι Μακρής, Τζάλμα και Τσέρνιχ

64' Έξω οι Ντίμερς και Τόνγκια, μέσα οι Μιλίσεβιτς και Καπτούμ

55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τόνγκια! Ο Σολ έκανε το τακουνάκι στον Φαράζ, που σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Μπέκερ να αποκρούει όμως ο Τόνγκια στην επαναφορά σκόραρε με κοντινό πλασέ

54' Επικίνδυνο γύρισμα του Χέντι από αριστερά, ο Πίριτς μαζεύει.

49' Κίτρινη στον Μπάστο

46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Φραντζής, έξω ο Τσούκα

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1' Κίτρινη στον Ντέγοεστ

44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με Ανδρέου! Ο Χέντι έδωσε στον Ανδρέου, ο οποίος μόνος από δεξιά έκανε το πλασέ όμως δεν βρήκε στόχο

34' Σουτ του Φαράζ, δεν βρίσκει στόχο

24' Σουτ του Ντίμερς, κοντράρει στον Ντέγοεστ και απομακρύνεται η μπάλα

20' Εκτέλεση φάουλ από τον Ντίμερς, η μπάλα έφυγε λίγο έξω

19' Κίτρινη στον Ανδρέου

15' Αργός ο ρυθμός μετά το γκολ

9' Ο Μορέιρα μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ και έκανε την συρτή σέντρα όμως ο Γκαρσία έδιωξε σωτήρια προ του Χέντι

6' ΓΚΟΛ με κεφαλιά του Γκαρσία για την ΑΕΚ!

5' Πιέζει από δεξιά η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά, διώχνει σε κόρνερ ο Μπάστο μετά την επικίνδυνη μπαλιά του Φαράζ

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνκια, Φαράς, Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Ντίμερς, Σολ

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Γκιούρτσο, Μάμας.

ΑΕΛ: Μούριελ, Μπάστος, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Παπαφώτης, Τσέρνιχ, Μορέιρα, Χέντι, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Σωτηρίου, Μεντόζα, Τσέρνιχ, Μαρς, Σιλβέστρος, Μόρσαι, Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου, Κα

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας