Μετά από εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο Β΄ ημίχρονο, η Πάφος FC κέρδισε τον Οθέλλο Αθηαίνου με 3-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέβηκε στους 26 βαθμούς, πιάνοντας τον ΑΠΟΕΛ στην κορυφή που ηττήθηκε από τον Άρη, ο οποίος επίσης έχει 26 πόντους!

Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο κυριάρχησε και στα δύο ημίχρονα και είχε συντριπτική κατοχή μπάλας. Στο πρώτο όμως... έμεινε με τις ευκαιρίες, αλλά στην επανάληψη, με το που σκόραρε το πρώτο γκολ με τον Ζάιρο, το νερό μπήκε στο αυλάκι και πέτυχε ακόμα δύο τέρματα με τους Τουμάσι και Ντράγκομιρ και έφτασε στο άνετο 3-0.

Ο Οθέλλος δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση σε κανένα σημείο του αγώνα. Περιορίστηκε από το ξεκίνημα σε παθητικό ρόλο και άντεξε για 50 λεπτά... Προσπάθησε πάντως μετά το 1-0 να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, είχε 1-2 φάσεις, αλλά τίποτα περισσότερο.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

83΄ Σουτ από τον Ντράγκομιρ, λίγο έξω.

ΜΠΑΛΑΡΑ η Πάφος - Καθαρίζει το ματς (3-0) με Τουμάσι και Ντράγκομιρ! (ΒΙΝΤΕΟ)

77΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Πάφο, 3-0 με κοντινό σουτ του Ντράγκομιρ που καθαρίζει το ματς!

74΄ Σουτ από τον Τουμάσι, απέκρουσε δύσκολα ο Ταουντούλ.

68΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Πάφο με τον Τουμάσι, ο οποίος κάνει το 2-0 με πλασέ από κοντά!

64΄ Σουτ από τον Σταμούλη, μπλόκαρε ο Ίβουσιτς.

57΄ Άστοχο σουτ από τον Τάνκοβιτς.

55΄ Ευκαιρία για τον Οθέλλο. Σουτ από τον Ποπέσκου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

53΄ Σουτ του Ντράγκομιρ εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Ζάιρο έλυσε τον γόρδιο δεσμό και έβαλε την Πάφο σε θέση οδηγού!

51΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για την Πάφο με εξαιρετικό σουτ του Ζάιρο από θέση βολής εντός περιοχής, ο οποίος... λύνει τον γόρδιο δεσμό και γράφει το 1-0!

50΄ Σουτ του Ζάιφο, στο δοκάρι η μπάλα!

49΄ Σουτ από τον Πέπε, δύσκολη απόκρουση του Ταουντούλ σε κόρνερ!

47΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπότσκαϊ, στην αγκαλιά του Ταουντούλ η μπάλα.

46΄ Άστοχο σουτ από τον Πέπε.

Πάφος FC-Οθέλλος: Συντριπτική κατοχή μπάλας και 6-1 τελικές, αλλά... 0-0 (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ Α΄ ημιχρόνου)

43΄ Νέα ευκαιρία για την Πάφο. Ο Τάνκοβιτς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά ο Βαλακάρι δεν βρήκε τη μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα!

34΄ Σουτ από τον Βαλακάρι, η μπάλα κοντράρει και πάει στον Ταουντούλ.

Σε λειτουργία ο ηλεκτρονικός πίνακας στο «Στέλιος Κυριακίδης»! (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

27΄ Σουτ από τον Μπραμπίγια, μάζεψε την μπάλα ο Ίβουσιτς.

18΄ Σέντρα του Ικόκο, κεφαλιά από τον Τάνκοβιτς, λίγο έξω! Πιέζει η Πάφος...

13΄ Σουτ από τον Ντράγκομιρ, μπλοκάρει ο Ταουντούλ.

Νέα μεγάλη φάση για την Πάφο! Σουτ από τον Ντράγκομιρ, στο δοκάρι η μπάλα!

Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Δυνατό σουτ από καλή θέση από τον Βαλακάρι, απέκρουσε ο Ταουντούλ, η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στον κίπερ του Οθέλλου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 46΄ Χάσο, 63΄ Ανάνγκ.

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ικόκο, Μπότσκαϊ, Ναμ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (77΄ Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο (77΄ Νταβό - 80΄ Ταβάρες), Τάνκοβιτς (66΄ Τουμάσι), Πέπε (66΄ Πελάζιο).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Δημητρίου, Ρους, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες.

Οθέλλος Αθηαίνου (Σκάζνι): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Σούτο (72΄ Λιμπόμπε), Μπραμπίγια (72΄ Σανγκαρέ), Κατσιατής (46΄ Ποπέσκου), Χάσο, Μαμαντού (58΄ Χριστοδούλου), Ανάνγκ (90΄ Βενιζέλου).

Στον πάγκο: Τζιακούρης, Παναγιώτου, Καστάνας, Γαρθία, Μίτσης, Ιωάννου.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος