Με γκολ του Πίττα στο 22ο λεπτό η Εθνική μας ομάδας πήρε τη νίκη σε φιλικό αγώνα στο «Αλφαμέγα» απέναντι στη Λιθουανία. Δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης η Κύπρος με τον Τιμούρ Κετσπάγια να κάνει αρκετές δοκιμές.

Καλύτεροι οι Λιθουανοί στο πρώτο τέταρτο, που διαμαρτυρήθηκαν για γκολ σε ένα λάθος του Παναγή καθώς η μπάλα φάνηκε να περνάει τη γραμμή όμως ο ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στην πρώτη μας ευκαιρία σκοράραμε, αφού στο 22' ο Νικόλας Ιωάννου μπήκε μόνος στην περιοχή από αριστερά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Πίττα ο οποίος από κοντά με προβολή έγραψε το 1-0.

Η Λιθουανία πίεσε στη συνέχεια όμως δεν έφτιαξε τη μεγάλη φάση ενώ στο 49' ο Λοΐζου με ωραίο σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Ζούμπας.

Τρία λεπτά μετά, στο 52', η Λιθουανία απάντησε στα δοκάρια με το δυνατό σουτ του Λασίτσκας.

Από το 60' και μετά έγιναν αρκετές αλλαγές και από τις δύο πλευρές, χωρίς όμως η Εθνική μας να ανεβάσει ρυθμούς και έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Το LIVE:

85' Σουτ του Τσέρνιχ μέσα από την περιοχή, μαζεύει σταθερά ο Παναγή

80' Ντανίλο Σπόλιαριτς εκτός, μέσα ο Κυπριανού

71' Σκοράρει ο Κακουλλής σε τετ-α-τετ όμως το γκολ ακυρώνεται. Ο ρεφ σφύριξε επιθετικό φάουλ στον αμυντικό της Λιθουανίας που έκανε το λάθος

60' Μέσα ο Τσέρνιχ της ΑΕΛ, έξω ο Ντολζνίκοφ

57' Τριπλή αλλαγή για την Κύπρο. Έξω οι Λοΐζου, Πίττας και Χαραλάμπους, μέσα οι Χάμπος Κυριάκου, Πηλέας και Κακουλλής

53' Μόνος στην περιοχή μας ο Λασίσκας, το σουτ του καταλήγει στην αγκαλιά του Παναγή

52' Απαντούν στα δοκάρια οι Λιθουανοί με το σουτ του Νοβίκοβας!

49' ΔΟΚΑΡΙ για την Εθνική μας μετά από εντυπωσιακό σουτ του Λοΐζου! Στην επαναφορά ο Σπόλιαριτς έκανε το γύρισμα όμως ήταν σε θέση οφ-σάιντ.

46' Μια αλλαγή από Κετσπάγια. Μέσα ο Ανδρέου, έξω ο Φιλιώτης. Δύο αλλαγές για τη Λιθουανία. Σϊρβιςκαι Σλίβκα έξω, μέσα οι Μπενέτα και Βορομπιόβας

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45' Κίτρινη στον Γκινέιτις

42' Σουτ του Κάστανου έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Ζούμπας η μπάλα

41' Κίτρινη στον Παουλάουσκας

40' Κεφαλιά του Γκιρντβάινις απο καλή θέση, άστοχη όμως

38' Πιέζουν οι Λιθουανοί, τρίτο συνεχόμενο κόρνερ. Φώναξαν και για πέναλτι σε χέρι του Λαΐφη, δεν έδειξε κάτι ο Ρουμάνος ρεφ

35' Σουτ από τον Πίττα, πολύ άστοχο

22' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Πίττα! Ο Νικόλας Ιωάννου έφυγε μόνος από αριστερά και σέρβιρε στον Πίττα, ο οποίος από κοντά με προβολή σκόραρε

15' Άστοχο σουτ του Κάστανου από πολύ μακριά.

14' Ευκαιρία για τη Λιθουανία με τον Καζουκόλοβας να κάνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο

13' Δεν υπάρχει VAR, η μπάλα φάνηκε να περνάει τη γραμμή όμως ο ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το ματς

12' Λάθος από τον Παναγή, διαμαρτύρονται για γκολ οι Λιθουανοί. Ο Γκόγκιτς έδωσε πάσα προς τα πίσω με τον Κύπριο πορτιέρο να κάνει κακό κοντρόλ και να διώχνει στη γραμμή.

6' Κίτρινη στον Γκιρντβάινις

18:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Κύπρος: Παναγή, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαΐφης, Φιλιώτης, Ν. Ιωάννου, Σπόλιαριτς, Χαραλάμπους, Κάστανος, Λοΐζου, Πίττας
Στον πάγκο: Μολ, Δημητρίου, Κακουλλής, Ανδρέου, Κορέια, Πηλέας, Ν. Παναγιώτου, Κυριάκου, Κούσουλος, Κυπριανού, Γαβριήλ, Ηλία

Λιθουανία: Ζούμπας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις, Λεκιάτας, Λασίτσκας, Σλίβκα, Γκινέιτιτς, Σίρβους, Νοβικόβας, Παουλάουσκας, Ντολζίκοφ
Στον πάγκο: Μπενέτα, Τσερνιάουσκας, Τσέρνιχ, Γκερτμόνας, Κλιμαβίτσιους, Ρεμέικις, Ρομανόφσκι, Στεποναβίτσιους, Ούπστας, Ούτκους, Βερμπίτσκας, Βορομπιόβας