Με γκολ του Σολ στο 40ο λεπτό η... ουσιαστική ΑΕΚ έφυγε με το διπλό από το «Αλφαμέγα» απέναντι στον Απόλλωνα και επέστρεψε στις νίκες.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για Απόλλωνα που όσο και να προσπάθησε στο τέλος έμεινε από δυνάμεις. Από την άλλη η ΑΕΚ με τον Παναγιώτη Γιάννου στον πάγκο και τον Μπεν Σιμόν στην κερκίδα πήρε ένα σημαντικό διπλό και ψυχολογία για τη συνέχεια.

Με την συμπλήρωση ενός λεπτού η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει πολύ νωρίς και να «παγώσει» το «Αλφαμέγα». Ο Φαράζ έφυγε πίσω από την άμυνα, ο Κολ προσπαθούσε να τον προλάβει, έκανε την προσποίηση στον Αργεντίνο και το σουτ ο εξτρέμ της ΑΕΚ, με τον Λεούβενμπεργκ να του λέει «όχι». Στην συνέχεια ο Σολ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του μπλόκαρε η άμυνα του Απόλλωνα.

Στο πρώτο 15ο λεπτό του αγώνα ήταν η ΑΕΚ πού είχε την πρωτοβουλία και συνεχώς προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Ολλανδού κίπερ του Απόλλωνα.

Στο 17ο λεπτό ο Απόλλωνας απάντησε στην μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ, με τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Τέκιε. Ο Κοστάκε βρέθηκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε την σέντρα με την μπάλα να κοντράρει σε παίκτη της ΑΕΚ και να πηγαίνει παράλληλα, ο Τέκιε μπήκε στην πορεία της μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να την στείλει στην εστία με τον Πίριτς να βρισκόταν πολύ πλάγια.

Μετά το 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν με περισσότερη υπομονή να βγουν μπροστά.

Στο 41ο λεπτό η ΑΕΚ κάνει το 0-1. Σέντρα από αριστερά, ο Σολ πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε την μπάλα στην γωνιά του Λέουβενμπεργκ. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη άρχισε με τον Απόλλωνα να μπαίνει με πατημένο το γκάζι και να χάνει τρεις ευκαιρίες με Μάρκες και Κοστάκε μέχρι το 53' όμως δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Οι κυανόλευκοι έβαλαν αρκετή πίεση στην ΑΕΚ όμως υστέρησαν στην τελική προσπάθεια.

Σταδιακά ο ρυθμός του Απόλλωνα έπεσε και η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει μακριά τους κυανόλευκους από την εστία της ενώ στο 69' απείλησε με κεφαλιά του Σολ. Στα εναπομείναντα λεπτά οι αλλαγές του Μιλόσεβιτς δεν είχαν αποτέλεσμα και η ΑΕΚ κράτησε μέχρι τέλους το υπέρ της 0-1!

TO LIVE:

86' Κίτρινη στον Κολ

77' Κίτρινη στον Τέκιε

74' Δύο αλλαγές για Απόλλωνα. Έξω οι Βάργκα και Βαλμπουενά, μέσα οι Πέρετζ και Κρμέντσικ

72' Γύριστό σουτ Γιούρσεβιτς, η μπάλα έξω

70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Μάμας, έξω ο Ντίμερς

69' Απειλεί με Σολ η ΑΕΚ, η κεφαλιά του από κοντά πέρασε έξω

64' Έξω ο Κοστάκε, στην θέση του ο Αμπντουραχίμι

59' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γκιούρσκο, μέσα ο Τόνγκια

57' Κίτρινη στον Γκαρσία

53' Πιέζει ο Απόλλωνας, νέα ευκαιρία με το πλασέ του Κοστάκε μέσα από την περιοχή να φεύγει λίγο έξω

50' Απειλεί ξανά με Μάρκες ο Απόλλωνας, η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω

49' Πλασέ του Μάρκες, μαζεύει εύκολα ο Πίριτς

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Tέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 1 λεπτό

Τίποτα από διαιτητή και VAR!

45' Ζητούν πέναλτι του Απόλλωνα για παράβαση στον Μάρκες.

43' Κίτρινη στον Ντιουνκού.

41' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ και 0-1. Σέντρα από αριστερά, ο Σολ πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε την μπάλα στην γωνιά του Λέουβενμπεργκ.

34' Εκπληκτική πάσα από τον Βαλμπουενά στον Κοστάκε ο οποίος μπήκε περιοχή, έκανε την προσποίηση στον Τόμοβιτς και το σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Πίριτς.

32' Πήγε να βγει καλός συνδυασμός ανάμεσα σε Βαλμπουενά και Γιούρτσεβιτς, αλλά το κοντρόλ του τελευταίου δεν ήταν σωστό και μάζεψε ο Πίριτς.

29' Επικίνδυνη σέντρα του Γιούρτσεβιτς, βγαίνει και μαζεύει ο Πίριτς.

17' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κοστάκε βρέθηκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε την σέντρα με την μπάλα να κοντράρει σε παίκτη της ΑΕΚ και να πηγαίνει παράλληλα, ο Τέκιε μπήκε στην πορεία της μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να την στείλει στην εστία με τον Πίριτς να βρισκόταν πολύ πλάγια.

Η ΑΕΚ κρατάει μπάλα και γυροφέρνει την περιοχή του Απόλλωνα, δυσκολεύεται η Λεμεσιανή ομάδα.

8' Μακρινό σουτ του Βάργκα, η μπάλα λίγο πλάγια από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

2' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ έφυγε πίσω από την άμυνα, ο Κολ προσπαθούσε να τον προλάβει, έκανε την προσποίηση στον Αργεντίνο και το σουτ ο εξτρέμ της ΑΕΚ, με τον Λεούβενμπεργκ να του λέει «όχι». Στην συνέχεια ο Σολ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του μπλόκαρε η άμυνα του Απόλλωνα.

1' Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για τον Απόλλωνα.

Ενός λεπτού σιγή για τον Ντίτχελμ Φέρνερ.