Σε ένα ματς με ένταση και μπόλικο VAR ο Οθέλλος με χρυσή αλλαγή τον Ποπέσκου, που σκόραρε δις, πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της ΑΕΖ των 10 παικτών.

Η ΑΕΖ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Κάστρο στο 27', ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι στο 50' όμως ο Ποπέσκου, που μπήκε ως αλλαγή στο 59', έφερε τα πάνω κάτω με δύο όμορφα γκολ στο 63' και στο 89'!

Η εικόνα του αγώνα

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο 25λεπτο με καλύτερη φάση το σουτ του Ανάν στο 1' και τη μεγάλη απόκρουση του Μπέκερ.

Στο 26ο λεπτό η ΑΕΖ κέρδισε πέναλτι μέσω VAR σε μαρκάρισμα του Ναρντίνι στον Χατζηβασίλη και στο 27' ο Κάστρο το μετέτρεχε σε γκολ για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Από εκεί και πέρα ανέβηκαν οι ρυθμοί αλλά και η ένταση. Στο 32' ο ρεφ έδειξε κόκκινη στον Ρουίζ όμως μετά από έλεγχο στο VAR άλλαξε απόφαση και έδειξε την κίτρινη στον αμυντικό της ΑΕΖ.

Στο 37' ο Οθέλλος σκόραρε με τον Κατσιατή όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφ-σάιντ από το VAR ενώ στο 43' η ΑΕΖ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης του Σλόγκαρ!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με πέναλτι για την ΑΕΖ που κέρδισε ο Κάστρο όμως ο Ταουντούλ το απέκρουσε και στη συνέχεια ο Ανάν έδιωξε στη γραμμή το πλασέ του Χατζηβασίλη.

Η αριθμητική διαφορά δεν φάνηκε μέχρι το 63' όμως κάπου εκεί η αλλαγή του Σκάζνι, ο Ποπέσκου, σκόραρε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή για το 1-1 του Οθέλλου.

Δύο λεπτά μετά το σουτ του Ουεσλατί πέρασε μόλις έξω ενώ στο 68' ο Μπέκερ έκανε δύσκολη απόρκουση σε σουτ του Ζέλου Γκαρσία με τον Οθέλλο να πιέζει για δεύτερο γκολ.

Το ματς έδειχνε να οδεύει στην ισοπαλία όμως ο Ποπέσκου πήρε ξανά το όπλο του και με υπέροχο σουτ υπέγραψε την μεγάλη ανάτροπή του Οθέλλου γράφοντας το τελικό 2-1!

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

89' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο με τον Ποπέσκου και πάλι! 2-1 ο Οθέλλος!

87' Δοκάρι για τον Οθέλλο με σουτ του Ουεσλάτι!

86' Σουτ του Κάστρο, η μπάλα έξω

68' Σουτ από τον Ζέλου Γκαρσία, δύσκολη απόκρουση από Μπέκερ

65' Δυνατό σουτ του Ουεσλάτι, μόλις έξω

63' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο με Ποπέσκου που μπήκε αλλαγή πριν δύο λεπτά! Ο Ρουμάνος με έναν κεραυνό από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε

51' Γίνεται έλεγχος στο VAR για επανάληψη στο πέναλτι. Συνεχίζεται κανονικά το ματς

50' Ο Κάστρο εκτέλεσε και ο Ταουντούλ έκανε μεγάλη απόκρουση! Στην εξέλιξη της φάσης ο Ανάν έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Χατζηβασίλη

47' Πέναλτι για την ΑΕΖ! Ο Γιουσούφ έκλεψε την μπάλα και στη συνέχεια ο Ταουντούλ ανέτρεψε τον Κάστρο στην περιοχή

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

8 λεπτά καθυστερήσεις

43' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Σλόγκαρ, με 10 παίκτες η ΑΕΖ! Αποβολή με δεύτερη κίτρινη για τον επιθετικό της ομάδας του Ζακακίου

38' Ελέγχεται η φάση στο VAR για οφ-σάιντ. Ακυρώνεται τελικά το γκολ, παραμένει το 0-1 υπέρ της ΑΕΖ

37' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο και 1-1! Ο Σταμούλης έκανε το σουτ, ο Μπέκερ έδιωξε εντυπωσιακά όμως στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα αφού κτύπησε στον Παστελλή και στον Κατσιάτη

37' Κίτρινη στον Σλόγκαρ

34' Δοκάρι για τον Οθέλλο μετά από εντυπωσιακή κεφαλιά του Αναάν!

33' Κίτρινη τελικά στον Ρουίζ

32' Ο διαιτητής Ιωάννης Χριστοδούλου έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Ρουίζ της ΑΕΖ όμως είδε ξανά την φάση στο VAR και άλλαξε την απόφαση του

27' 0-1 για την ΑΕΖ! Ο Κάστρο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηβασίλης

26' Πέναλτι για την ΑΕΖ για μαρκάρισμα του Ναρντίνι στον Χατζηβασίλη!

25' Έλεγχος για πέναλτι υπέρ της ΑΕΖ, πάει στο VAR ο διαιτητής

22' Σουτ του Σλόγκαρ, μαζεύει ο Ταουντούλ

19' Κίτρινη στον Σούτο

15' Μετά την ευκαιρία στο 1ο λεπτό δεν είχαμε κάτι άλλο αξιόλογο

1' Μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Ανάν για τον Οθέλλο, ο Μπέκερ όμως έκανε εντυπωσιακή απόκρουση

17:00 ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Οθέλλος Αθηαίνου (Σκάζνι): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κ. Κυριάκου, Ράμος, Σούτο, Κατσιατής, Ζουνζάρεζ, Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Λιμπόμπε, Ποπέσκου, Καστάνας, Γκαρσία, Μαμαντού, Βενιζέλου, Ιωάννου, Γκλεόφιλο.

ΑΕΖ Ζακακίου (Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ρουίζ, Γιουσούφ.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανιού, Φοστάε, Σαρφό, Χριστοφή, Σάντος, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Ελευθερίου, Σιφναίος, Χρίστου, Ιωσηφίδης.

Στάδιο: VITEX Αμμόχωστος Επιστροφή
Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος