Η Ανόρθωση νίκησε 2-0 την Ομόνοια για την 11η αγωνιστική. Σκόρερ για τους νικητές οι Καστέλ και Κορέια, υποχώρησε η Ομόνοια που δέχθηκε την πρώτη φετινή ήττα.

Στο α' ημίχρονο κυριάρχησαν οι μονομαχίες με τις δύο ομάδες να επενδύουν στο παιχνίδι υπομονής με στόχο μέσω της κυκλοφορίας της μπάλας να βρουν τρόπο για να σπάσουν τον αμυντικό μηχανισμό της αντιπάλου. Το 0-0 δείχνει σε μεγάλο βαθμό την εικόνα του πρώτου μέρους, με την Ομόνοια να... χάνει τις πιο μεγάλες ευκαιρίες σε αντίθεση με την Ανόρθωση που δεν κατέγραψε τελική προσπάθεια στο στόχο.

Στο β' ημίχρονο μια... άλλη Ανόρθωση εμφανίστηκε στο ματς, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν από την αρχή μέτρα, ο Τσίκο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα στο 46' με το γκολ να ακυρώνεται μέσω VAR, ενώ η είσοδος του Καστέλ στο 62' άλλαξε την εικόνα της Κυρίας. Στο 65' ο επιθετικός των κυανόλευκων μετά από πάσα του Γουαρίς έκανε το σουτ εντός περιοχής ανοίγοντας το σκορ.

Aπό εκείνο το σημείο η Ανόρθωση ήταν σαφώς ανώτερη και στο 90'... καθάρισε το ματς. Ο Κορέια με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

3' Κεφαλιά από τον Κακουλλή, άουτ.

7' Παιχνίδι μονομαχιών στο πρώτο δεκάλεπτο.

10' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Σεμέδο από εξαιρετικά καλή θέση πλάσαρει, ο Αρμπολέδα απέκρουσε και ο Κακουλλής στην επαναφορά δεν μπορεί να σκοράρει, ο Φερέρ απομάκρυνε προ της γραμμής τέρματος.

13' Ο Φερέιρα εντός περιοχής από διαγώνια θέση έκανε το σουτ, άουτ.

21' Παιχνίδι υπομονής από τις δύο ομάδες που ψάχνουν... διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

26' Kάθετη μπαλιά από τον Τεχέρα, η μπάλα στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

Σέντρα από τον Σιπριάνο, ο Λοΐζου σε ανισορροπία επιχείρησε το γυριστό σουτ, έστειλε την μπάλα άουτ.

34' Φάουλ για την Ανόρθωση περίπου 10 μέτρα εκτός περιοχής, ετοιμάζεται ο Τεχέρα για την εκτέλεση.

36' Ο Τεχέρα εκτέλεσε το φάουλ πασάροντας στον Ουαγκέ ο οποίος έκανε τη σέντρα, απομάκρυναν οι αμυνόμενοι.

Ο Γκασάμα από δύσκολη θέση έκανε το σουτ, άουτ.

47%-53% η κατοχή της μπάλας.

39' Κίτρινη κάρτα στον Μάθιους.

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σέντρα από τον Λοΐζου, ο Αρμπολέδα διώχνει με γροθιά προ του Κακουλλή.

45'+2' Σουτ από τον Τεχέρα, άουτ.

Έναρξη β' μέρους

46' Ουζόχο αντί Φαμπιάνο.

Στον Μπασιρού το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

46΄ΓΚΟΛ 1-0! Ο Τσίκο αξιοποίησε λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας με το... χέρι και με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0.

Ελέγχεται η φάση.

Το γκολ ακυρώνεται. Παραμένει το 0-0.

51' Φάουλ για την Ομόνοια από αριστερά...

51' Εκτέλεσε ο Χάμπος, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ. Το πρώτο κόρνερ στο ματς.

Πέρασε αναξιοποίητο το κόρνερ...

Διατέθηκαν 8.080 εισιτήρια.

56' Ο Τσίκο εκμεταλλεύτηκε το λάθος από τον Κουλιμπαλί κι έκανε το σουτ, έπεσε και μάζεψε την μπάλα ο Ουζόχο.

Ο Τσίκο μετά το γλίστρημα του Κουλιμπαλί... πάτησε τον αμυντικό της Ομόνοιας στο χέρι.

60' Αρκετά λάθη στην άμυνα της Ομόνιας στα τελευταία λεπτά, πιέζει η Ανόρθωση.

62' Καστέλ αντί Γκασάμα, Χρυσοστόμου αντί Τουνέ

65' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Γουαρίς έδωσε την πάσα στον Καστέλ που έκανε το 1-0 με δεξί σουτ.

70' Αλιούμ και Φράνσον αντί Λοΐζου και Χάμπου

Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ουαγκέ από δεξιά να κάνει το σουτ, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

Κόρνερ για την Ανόρθωση που έχει πάρει τον αέρα των πρασίνων.

75' Ο Τεχέρα έκανε τη σέντρα, ο Τσίκο την κεφαλιά, άουτ!

79' Μαρμούκ αντί Τεχέρα.

Λέζιακς αντί Σιπριάνο.

87' Ζαχαρίου αντί Μπασιρού.

Το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Κακουλλή.

Παρούτης, Κορέια αντί Τσίκο, Φερέιρα.

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ανόρθωση.

90' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Κορέιρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0!

90' Οκτώ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.