Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-0 την ΑΕΚ εκτός έδρα για την 10η αγωνιστική και ανέβηκε ξανά την κορυφή της βαθμολογίας... παρέα με τον Άρη έχοντας 23 βαθμούς. Παρέμεινε στους 13 βαθμούς κι εκτός εξάδας η ΑΕΚ.

Σε ένα ισορροπημένο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε την ουσία με μία κομπίνα και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στο 27' ο Μαρκίνιος με εκτέλεση φάουλ πάσαρε στον Ζέφτε ο οποίος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Τσεμπάκ με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι Λαρνακείς επιδίωξαν να αντιδράσουν όμως δεν μπόρεσαν να είναι αποτελεσματικοί στις λίγες τελικές ευκαιρίες που δημιούργησαν... λόγω Μπέλετς και της επιθετικής δυστοκίας στην τελική προσπάθεια.

Στο β' ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ... αύξησε το δίκτυ του σκορ αρχικά με τον Μαρκίνιος στο 48', ενώ στο 62' με αυτογκόλ του Γκαρσία διαμορφώθηκε το τελικό 0-3!

Οι κιτρινοπράσινοι προσπάθησαν με σπασμωδικές κινήσεις να αντιδράσουν χωρίς να μπορέσουν να... γλιτώσουν τη βαριά ήττα.

2'  Προβολή από τον Πονς, ο Μπέλετς μπλόκαρε σταθερά.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ πέραε ανεκμετάλλευτο...

10' Σουτ του Πονς έπεσε και μάζεψε ο Μπέλετς

17' Μπαλιά από τον Εντονγκαλά στην μεγάλη περιοχή, έδιωξε ο Ρομπέρζ με κεφαλιά

19' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς για φάουλ στον Πονς εκτός περιοχής

21' Ο Ντίμερς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα στο ανθρώπινο «τείχος»

23' Kίτρινη στον Μαρκίνιος για αγκωνιά στον Τιουνκού

26' Κίτρινη στον Φαράζ.

27' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μαρκίνιος με εκτέλεση φάουλ πάσαρε στον Ζέφτε ο οποίος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Τσεμπάκ με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Σουτ από τον Ντιουνκού, άουτ.

37' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Μαρκίνιος να κάνει το γύρισμα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια δεν μπορεί να σκοράρει.

38' Κόρνερ για την ΑΕΚ...

Ο Σάντσες έκανε την κεφαλιά, απομάκρυνε την μπάλα αμυντικός.

38' Κίτρινη στον Τιουνκού.

42' Σουτ από τον Ζέφτε, εξουδετερώνει σε κόρνερ ο Πίριτς.

43' Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ, διώχνουν οι γηπεδούχοι.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τόνκια, έπειτα από υπέροχο συνδυασμό με τους Ντίμερες και Πονς, να σουτάρει, απέκρουσε ο Μπέλετς!

Έναρξη β' ημιχρόνου.

48' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Ντονγκαλά έκανε τη σέντρα, ο Βιγιαφάνιες την ασίστ στον Μαρκίνιος ο οποίος με δεξί πλασέ έκανε το 0-2.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια εντός περιοχής να σουτάρει άουτ!

54' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντάλσιο σουτάρει άουτ!

Ό,τι θέλουν κάνουν οι φιλοξενούμενοι στην ΑΕΚ Αρένα.

56' Γκαρσία αντί Σάντσες, Γκιούρτσο αντί Φαράζ

62' ΓΚΟΛ 0-3. Ο Ζέφτε έκανε τη σέντρα και η μπάλα καταλήγει στα δίκτυα με αυτογκόλ του Γκαρσία.

66' Γαβριήλ, Τομανέ, Σατσιάς αντί Κβιλιτάια, Μαρκίνιος, Βιγιαφάνιες

68' Λόπες αντί Καπτούμ.

75'  Μακρινό σουτ του Γκιούρτσο η μπάλα έξω

77' Δώνης αντί Ντονγκαλά.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

79' Ο Λόπες απομάκρυνε την μπάλα μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Δώνη.

Σουτ από τον Σολ, κόρνερ για την ΑΕΚ.

Σουτ από τον Τόνκια, άουτ.

81' Βρόντης αντί Ντάλσιο.

83' Λέδες αντί Ντίμερς, Σάντος αντί Τόνκια

4161 εισιτήρια διατέθηκαν για την αναμέτρηση.

90' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Βρόντη

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Πονς, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Σάντσες, Νίμερς.

Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Λέδες, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Κλερισμάριο, Γκιούρσκο, Μάμας.

ΑΠΟΕΛ:Μπέλετς, Πέτροβιτς, Βιτάλ, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά

Στον πάγκο:Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Σούσιτς, Σατσιάς, Τομανέ, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Βρόντης, Δώνης

Διαιτητής: Jovanovic Srdan
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος