Τα γκολ των Ντιγκινί (52') και Καμπρέρα (55') διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 και έτσι ΑΕΖ και Εθνικός έμειναν στην ισοπαλία στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο δύο λάθη στην άμυνα του Εθνικού έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΖ να απειλήσει όμως πρώτα το πλασέ του Σλόγκαρ ήταν άστοχο στο 17' και στο 21' ο Παναγή έκανε μεγάλη απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Χατζηβασίλη.

Η απάντηση του Εθνικού ήταν... διπλή αφού στο 34ο λεπτό οι Μπράντονιτς και Ιωάννου επιχείρησαν δύο δυνατά σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Μπέκερ έκανε δύο μεγάλες επεμβάσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με... γκολ αφού πρώτα ο Ντιγκινί στο 52' εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Παναγή για να γράψει από κοντά το 1-0 για την ΑΕΖ όμως τρία λεπτά μετά, στο 55', ο Καμπρέρα ισοφάρισε για τον Εθνικό με ωραία κεφαλιά!

Στο 67' ο Σλόγκαρ έκανε εντυπωσιακή ενέργεια και πλασέ όμως ο Παναγή του είπε όχι ενώ στο τελευταίο εικοσάλεπτο όσο και να προσπάθησαν οι δύο ομάδες το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Το LIVE:

4 λεπτά καθυστερήσεις

82' Αλλαγές για ΑΕΖ. Σαρφό και Γιουσούφ μέσα, έξω οι Σλόγκαρ και Κάστρο.

76'΄Άστοχη κεφαλιά από Καμπρέρα

69' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα ο Σιφνέος, έξω ο Ντιγκινί

67' Εντυπωσιακή ενέργεια από τον Σλόγκαρ, έκανε το πλασέ όμως ο Παναγή απέκρουσε σωτήρια

65' Ατυχία για Δημήτρη Χριστοφή, τραυματίστηκε και γίνεται αλλαγή στην αλλαγή. Μέσα ο Πεχλιβάνης

60' Δύο αλλαγές για ΑΕΖ. Έξω οι Φράγκος και Χατζηβασίλης, μέσα οι Βάλντι και Ρόχα Σάντος

57' Έξω ο Μπράντονιτς, μέσα ο Χριστοφή

55' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Μάριος Ηλία έκανε την μπαλιά από δεξιά και ο Καμπρέρα με κεφαλιά ισοφάρισε!

52' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με τον Ντιγκινί! Ο Κάστρο έκανε δυνατό σουτ, ο Παναγή απέκρουσε ασταθώς και ο Ντιγκινί από κοντά σκόραρε

50' Κίτρινη στον Καμπρέρα

46' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Ντράζιτς, μέσα ο Σπιρόφσκι

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+2' Κεφαλιά του Καμπρέρα, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μπέκερ

3 λεπτά καθυστερήσεις

40' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΖ, η εκτέλεση του Ντιγκινί έφυγε ψηλά άουτ

37' Κίτρινη στον Χρίστου

34' Διπλή ευκαιρία για τον Εθνικό! Πρώτα ο Μπράντονιτς έκανε το δυνατό σουτ και μετά ο Νικολάου με τον Μπέκερ να πραγματοποιεί δύο μεγάλες αποκρούσεις

32΄Απείλησε με Καμπρέρα ο Εθνικός, όμως υποδέχθηκε σε θέση οφ-σάιντ

22' Τραυματίστηκε ο Λομοτέι και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του ο Αγγελόπουλος

21' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Χατζηβασίλης έκλεψε την μπάλα από τον Λομοτέι όμως στο τετ-α-τετ βγήκε νικητής ο Παναγή

17' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα! Ο Παναγή έκανε λάθος έξοδο και ο Σλόγκαρ προσπάθησε να τον κρεμάσει όμως δεν βρήκε στόχο

13' Καλός ο ρυθμός του αγώνα, ακίνδυνες οι δύο ομάδες στο επιθετικό τρίτο

12' Κίτρινη στον Λομοτέι

7' Κεφαλιά του Λομοτέι, εκτός η μπάλα

6' Κίτρινη στον Ντελμίρο για δυνατό φάουλ στον Καμπρέρα

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

ΑΕΖ: Μπέκερ, Κ. Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ρουίζ, Ντιγκινί, Χρίστου.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Φοστάβε, Σαρφό, Χριστοφή, Ρ. Σάντος, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης,Σιφναίος, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπράντονιτς, Λομοτέι, Νικολάου, Καμπρέρα, Ηλία, Ντράζιτς, Ακσεντίγεβιτς.

Στον πάγκο:Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Κ.Ηλία, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Ενέμ, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Παρασκευή, 03.11.2023 / 19:00