Ο Απόλλωνας επικράτησε με 0-5 της ΑΕΖ και ανέβηκε στην κορυφή.

Για τους γαλάζιους σκόραραν οι Βαλμπουενά, Μάρκες,Πέρετζ (2) και αυτογκολ ο Ρουίθ.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Απόλλωνας ευτύχησε να σκοράρει με το «καλημέρα» στον αγώνα. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Βαλμπουενά με μαγική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους «γαλάζιους» και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Μιλόγεβιτς.

Παρά το γκολ ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να αναλάβει τα ηνία του αγώνα, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη μέχρι και το 20ο λεπτό, ενώ καμιά δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Στο 25ο λεπτό η ΑΕΖ είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ντέλμιρο να πιάνει την κεφαλιά σε καλό σημείο, αλλά να μην καταφέρνει να δώσει στην μπάλα πορεία προς την εστία.

Μετά το πρώτο 25λεπτο η ομάδα του Μιλόγεβιτς άρχισε να ανεβαίνει και να ψάχνει το 2ο γκολ, που θα την ελευθέρωνε ακόμη περισσότερο. Αρχικά στο 30ο λεπτό ο Κοστάκε έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μάρκες απείλησε τον Μπέκερ με κεφαλιά.

Μέσα σε δύο λεπτά η ομάδα του Μιλόγεβιτς έφθασε κοντά στο γκολ, αρχικά με τον Χάμπο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 45ο λεπτό o Μάρκες βρέθηκε απέναντι από τον Μπέκερ, αλλά ο κίπερ της ΑΕΖ έστειλε σε κόρνερ την μπάλα.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Μάρκες βρέθηκε και πάλι απέναντι από τον Μπέκερ, αυτή την φορά ο Πορτογάλος επιθετικός με όμορφο τελείωμα έστειλε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα της ΑΕΖ και έκανε το 0-2.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας κρατούσε τα ηνία του παιχνιδιού και έψαχνε και άλλο γκολ. Η ΑΕΖ δεν κατάφερε να αντιδράσει αλλά ούτε και να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Λέουβενμπεργκ.

Στο 75ο λεπτό ο Απόλλωνας έκανε το 0-3 με τον Πέρετζ από τα έντεκα βήματα και κλείδωσε το τρίποντο.

Στο 90+4 ο Πέρετζ έκανε το 0-4 και στο 90+5 με αυτογκόλ ο Ρουίθ διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+5 ΓΚΟΟΛ ο Απόλλωνας και 0-5. Αυτογκολ ο Ρουίθ.

90+4 ΓΚΟΟΛ ο Απόλλωνας και 0-4. Ο Πέρετζ σκοράρει και πάλι.

90+1 Πάλι ο Μάρκες απειλεί την εστία του Μπέκερ, με τον Πορτογάλο σε πολύ καλό σημείο να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

89' Ο Τέκιε έδωσε στον Μάρκες εντός περιοχής, αλλά ο Πορτογάλος καθυστέρησε και ο Μπέκερ του πήρε την μπάλα.

83' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ, ο οποίος έκανε το σουτ με τον Λέουβενμπεργκ αν αποκρουέι την μπάλα.

76' ΓΚΟΟΟΛ και 0-3. Ο Πέρετζ νίκησε τον Μπέκερ από τα 11 βήματα.

75' Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο Χρίστου έκανε φάουλ στον Μαλεκκίδη στα όρια της περιοχής, με τον διαιτητή να δίνει φάουλ. Μέτα από ελεγχό του VAR με τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα να πατα γραμμή και να δίνεται πέναλτι.

73' Τέκιε αντί του Βαλμπουενά.

70' Χρίστου στην θέση του Ρέινολτς.

69' Με το που μπήκε απείλησε ο Βάργκα. Ο Ούγγρος μπήκε στην περιοχή από πλάγια, έκανε το σουτ, σε κόρνερ ο Μπέκερ.

68' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Βάργκα και Πέρετζ, έξω Αμπντουραχίμι και Κοστάκε.

65' Ευκαιρία για την ΑΕΖ από κοντά ο Σιφναίος δεν βρήκε στόχο.

59' Κίτρινη στον Κάστρο.

56' Χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες να αστοχεί από πολύ κοντά μετά από γύρισμα του Βαλμπουενά στην μικρή περιοχή.

Πρόβλημα στην μέση ο Κολ

55' Σαρφό στην θέση του Σάντος.

53' Σέντρα του Σπόλιαριτς από δεξιά, ο Νταρίκουα την κεφαλιά, εκτινάχθηκε και έστειλε σε κόρνερ ο Μπέκερ.

46' ΓΚΟΟΟΛ ο Απόλλωνας και 0-2. Ο Μάρκες βρέθηκε απέναντι από τον Μπέκερ και διπλασίασε τα τέρματα των γαλάζιων.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα οι Γιουσούφ, Σιφναίος και Ρουίθ, έξω οι Χατζηβασίλης, Φοστάβε και Φράγκος.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 3 λεπτά

45' Μεγάλη επέμβαση από τον Μπέκερ. Ο Μάρκες βρέθηκε σε τετ α τετ με τον κίπερ της ΑΕΖ, ο οποίος έκλεισε τον Πορτογάλο επιθετικό και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

43' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες έδωσε στον Χάμπο στο ύψος της περιοχής, με τον Κύπριο να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ με το αριστερό από πολύ καλή θέση, η μπάλα έφυγε έξω.

Χάνει ντέρμπι ο Νταρίκουα!

40' Κίτρινη κάρτα στον Νταρίκουα, για φάουλ στον Φοστάβε.

38' Κίτρινη στον Χάμπο, για φάουλ στον Ρόχα Σάντος.

34' Στο έδαφος ο Πεϊμπέρνς, μετά από σύγκρουση με τον Χατζηβασίλη. Συνεχίζει κανονικά ο Γάλλος.

30' Σέντρα του Κοστάκε από δεξιά, ο Μάρκες έκανε την κεφαλιά, λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέκερ η μπάλα.

25' Ο Ντελμίρο βρέθηκε σε πολύ καλό σημείο εντός περιοχής, αλλά δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα πορεία προς την εστία.

23' Εκτέλεσε φάουλ από δεξιά ο Βαλμπουενά, ο Μαλεκκίδης κέρδισε την κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.

Ανησυχία στον Απόλλωνα: Πρόβλημα με Κολ... μέσα ο Σπόλιαριτς!

14' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα o Σπόλιαριτς, έξω ο Κολ που δεν μπορεί να συνεχίσει.

6' Επικίνδυνο γύρισμα του Βαλμπουενά από δεξιά, κανείς όμως εκεί από τους συμπαίκτες του για να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα.

Η «ζωγραφιά» του Βαλμπουενά για το 0-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

3' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1. Ο Βαλμπουενά ανοίγει το σκορ με ΓΚΟΛΑΡΑ, ο Γάλλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακρία νίκησε τον Μπέκερ.