Σε ένα ματς όπου μέχρι το 65' το σκορ ήταν στο 0-1, η Εθνική μας ομάδα στο τέλος κατέρρευσε, οι Νορβηγοί έριξαν τεσσάρα και δέχθηκε την 6η της ήττα (0-4) σε ισάριθμους αγώνες στα προκριματικά του EURO.

Ο Σόρλοθ άνοιξε το σκορ στο 33', ο Χάαλαντ πήρε την σκυτάλη και σκόραρε δις στο 65' και το 72', με τον Άουρσνες στο 82' να γράφει το τελικό 0-4.

Οι Νορβηγοί πήραν τα ηνία του αγώνα από την αρχή, με την Εθνική να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Από το 15' και μετά αυξήθηκε η πίεση και στο 19' ο Χάαλαντ με κεφαλιά ανάγκασε τον Μολ σε μεγάλη επέμβαση!

Από το 25' και μετά η Εθνική μας προσπάθησε να δημιουργήσει επιθετικά και ένα σουτ του Κάστανου στο 25' δεν βρήκε στόχο.

Στο 33ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ με αρκετή δόση τύχης αφού το σουτ του Σόρλοθ κόντραρε στον Γκόγκιτς και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Χάαλαντ προσπάθησε να σκοράρει στο 36' όμως ο Γκόγκιτς τον σταμάτησε και το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν σχεδόν το ίδιο και στο 59' ο Μολ πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε δυνατό σουτ του Μπέργκε.

Από το 60' και μετά η Εθνική μας έδειξε να μένει από δυνάμεις και ο Χάαλαντ πήρε το... όπλο του. Πρώτα στο 65' με εντυπωσιακό σταμάτημα και σουτ από δύσκολη γωνία έγραψε το 0-2 και στο 72' με κοντινή κεφαλιά πέτυχε και δεύτερο γκολ για το 0-3 των Νορβηγών.

Στο 81ο λεπτό ο Άουρσνες έγραψε το 0-4 με κοντινή προβολή και κάπως έτσι ήρθε η 6η ήττα σε 6 αγώνες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα...

Το LIVE:

3 λεπτά καθυστερήσεις

81' ΓΚΟΛ για τους Νορβηγούς, 0-4 με τον Άουρσνες. Εξετάζεται στο VAR για οφ-σάιντ η φάση και τελικά μετράει κανονικά

80' Ευκαιρία για τους Νορβηγούς, ο Θόρσβεντ από δεξιά στην περιοχή έκανε άστοχο πλασέ

78' Δύο αλλαγές και για την Κύπρο. Έξω οι Κάστανος και Κούσουλος, μέσα οι Γαβριήλ και Κορέα

77' Έξω οι Χάαλαντ και Όντεγκαρντ, μέσα οι Λάρσεν και Θόρσβεντ

72' ΓΚΟΛ για τη Νορβηγία, ξανά με Χάαλαντ.  Ο Νορβηγός φορ με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ

65' ΓΚΟΛ για τη Νορβηγία! Ο Χάαλαντ με εντυπωσιακό σουτ από δύσκολη γωνία σκοράρει

65' Ωραία ενέργεια και σουτ του Νούσα, διώχνει σε κόρνερ ο Καρώ

63' Δύο αλλαγές για τη Νορβηγια. Μέσα οι Νούσα και Μπομπ, έξω οι Σόρλοθ και Σολμπάκε

60' Πηλέας μέσα, έξω ο Χαραλάμπους

59' Δυνατό σουτ του Μπέργκε, μεγάλη απόκρουση από τον Μολ!

54' Δύο αλλαγές από τον Τιμούρ. Έξω οι Χάμπος Κυριάκου και Κακουλλής, μέσα οι Ντανίλο Σπόλιαριτς και Μάριος Ηλία

46' Κίτρινη στον Κούσουλο

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

36' Ο Χάαλαντ μπήκε στην περιοχή, όμως ο Γκόγκιτς τον σταμάτησε με τάκλιν

35' Μακρινό σουτ του Ριέρσον, άστοχο

33' ΓΚΟΛ για τη Νορβηγία... Ο Σόρλοθ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα

31' Ο Κάστανος μπήκε στην περιοχή όμως δεν πρόλαβε να κάνει το τελείωμα, διώχνουν οι αμυντικοί των Νορβηγών

25' Πλασέ του Κάστανου, η μπάλα πάει εκτός. Πρώτη καλή φάση για την Εθνική μας

20' Κεφαλιά του Σόρλοθ, η μπάλα πάει εκτός. Ανεβάζουν την πίεση οι Νορβηγοί

19' Μεγάλη επέμβαση του Μολ σε κεφαλιά του Χάαλαντ! Στην επαναφορά έκανε ξανά το πλασέ ο Νορβηγός όμως η μπάλα πήγε άουτ

17' Σουτ του Σόρλοθ μέσα από την περιοχή, ο Κορέια με το σώμα πρώτα σταματά και μετά διώχνει την μπάλα

15' Στο 76% η κατοχή για τη Νορβηγία, καμία καλή φάση στον αγώνα

10' Έχουν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά οι Νορβηγοί, όμως δεν μπορούν να γίνουν απειλητικοί

21:45 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

O Χάαλαντ στην Αρένα

Κύπρος: Μολ, Ανδρέου, Καρώ, Γκόγκιτς, Κυπριανού, Κορέια, Χ.Κυριάκου, Κούσουλος, Χ. Χαραλάμπους, Κάστανος, Κακουλλής

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Χριστοφή, Λοίζου, Πηλέας, Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Αντωνίου, Ηλία, Κορέα, Γαβριήλ

Νορβηγία: Nyland, Ajer, Meling, Aursnes, Berge, Haaland, Ødegaard, Solbakken, Ryerson, Østigård, Sørloth

Στον πάγκο: Dyngeland (GK), Selvik (GK), Gregersen, Strandberg, Berg, Vetlesen, Bobb, Thorstvedt, Nusa, Finne,  Pedersen,  Larse