Σε ένα τρελό ματς στο ΓΣΠ η ψυχωμένη ΑΕΖ κοίταξε στα μάτια την Ομόνοια και απέδρασε από τη Λευκωσία με την ισοπαλία 3-3. Μέτρια εμφάνιση από τους πράσινους που πίεσαν στο φινάλε για το γκολ όμως στο τέλος πέταξαν δύο βαθμούς.

Η ΑΕΖ προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Κάστρο, η Ομόνοια το γύρισε προσωρινά με τα γκολ των Κακουλλή (18') και Σεμέδο (48'), με την ομάδα του Ζακακίου να ισοφαρίζει στο 64' με τον Σλόγκαρ. Στο 85' ο Ρότσα έγραψε το 2-3 για την ΑΕΖ όμως τρία λεπτά μετά ο Αλιούμ ισοφάρισε ξανά σε 3-3.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ανήκε στην Ομόνοια με το σουτ του Καρίμ στο 3ο λεπτό να σταματά στον Μπέκερ.

Στη συνέχεια η πίεση των παικτών της ΑΕΖ δημιούργησε προβλήματα στους πράσινους και στο 9ο λεπτό ο Κάστρο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και σκόραρε για το 0-1 με δυνατό σουτ εκτός περιοχής!

Η Ομόνοια βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 18' με τον Κακουλλή να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι με πλασέ ενώ οι παίκτες της ΑΕΖ διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Καρίμ, με τον ρεφ και το VAR να επικυρώνουν κανονικά το γκολ.

Η Ομόνοια δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ μετά το γκολ της με την ΑΕΖ να πιέζει ψηλά και να προκαλεί αρκετά ρήγματα. Στο 31' ένα συρτό σουτ του Σεμέδο δεν δυσκόλεψε τον Μπέκερ ενώ στο 34' ο Κάστρο και πάλι με συρτό σουτ ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ΑΕΖ πλησίασε τρεις φορές σε ένα δεύτερο γκολ όμως ο Φαμπιάνο έκανε δύο μεγάλες αποκρούσεις σε τετ-α-τετ με Χατζηβασίλη και στο δυνατό σουτ του Ντιγκινί ενώ η ομάδα του Ζακακίου είχε και δοκάρι!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ από τον... ασταμάτητο Σεμέδο που πήρε την μπάλα από αριστερά και με ωραίο τελείωμα εκτέλεσε τον Μπέκερ στο 48ο λεπτό για το 2-1!

Πέντε λεπτά μετά, ο Λοΐζου που μπήκε ως αλλαγή έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1, όμως ο Μπέκερ έκανε μεγάλη απόκρουση στο πλασέ του Κύπριου εξτρέμ.

Η ΑΕΖ στην πρώτη της καλή ευκαιρία στο Β' Ημίχρονο βρήκε το γκολ στο 64' με τον Σλόγκαρ να μπαίνει στην περιοχή και από κοντά να ισοφαρίζει σε 2-2, βάζοντας εκ νέου φωτιά στο ματς!

Μετά το 70' η Ομόνοια ανέβασε ρυθμούς, πίεσε, έχασε ευκαιρίες όμως ο Ρότσα σκόραρε στο 85' για το 2-3 υπέρ της ΑΕΖ!

Ο τρελός ρυθμός συνεχίστηκε, ο Αλιούμ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87' και στο 88' ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 3-3, που ήταν και το τελικό σκορ!

90+4' Σουτ του Ψάλτη, μαζεύει ο Μπέκερ

7 λεπτά καθυστερήσεις

88' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Αλιούμ ισοφαρίζει σε 3-3 με κοντινό πλασέ!

87' Δοκάρι για την Ομόνοια με πλασέ του Αλιούμ!

85' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ και 2-3! Το γυρίζει η ομάδα του Ζακακίου! Ο Ρότσα με δυνατό σουτ σκοράρει

84' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Αλιούμ έφυγε μόνος από αριστερά όμως το πλασέ του ήταν άστοχο

83' Μακρινό σουτ του Μπεζούς, η μπάλα πάει ψηλά άουτ

81' Έξω ο Σεμέδο, μέσα ο Αλιούμ

81' Φωνές για πέναλτι στον Σεμέδο από την Ομόνοια, παίζεται λέει ο ρεφ

79'Κι άλλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Σεμέδο μόνος στην περιοχή καθυστέρησε και ο Μπέκερ απέκρουσε το πλασέ του

77' Κίτρινη στον Ρουίζ

76'Δύο αλλαγές η ΑΕΖ. Έξω οι Σαρφό και Ντιγκινί, μέσα ο Ματόνγκο και ο Μιχαηλίδης

75' Μαγική κάθετη πάσα του Μπεζούς, ο Κακουλλής έφυγε στην πλάτη της άμυνας όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο

72' Λάθος έξοδος του Μπέκερ, όμως το σουτ του Λοΐζου ήταν αδύναμο και έδιωξαν οι αμυντικοί. Στην επαναφορά το σουτ του Χάμπου πέρασε ψηλά έξω

71' Γρήγορη αντεπίθεση από την Ομόνοια, ο Κακουλλής απέφυγε τον τερματοφύλακα όμως δοκίμασε να σκοράρει από δύσκολη θέση και αστόχησε

66' Δυνατό σουτ του Καρίμ, αποκρούει ο Μπέκερ και στην επαναφορά το σουτ του Σεμέδο είναι άστοχο

64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ και 2-2! Ο Σλόγκαρ από κοντά νίκησε τον Φαμπιάνο και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους

63' Έξω ο Φράνσον, μέσα ο Χάμπος για την Ομόνοια

59' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Φράγκος, μέσα ο Ρότσα

53' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοΐζου μόνο στην περιοχή να κάνει το πλασέ όμως ο Μπέκερ έκανε μεγάλη απόκρουση

48' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με κούρσα και ωραίο τελείωμα του Σεμέδο!

46' Δύο αλλαγές για την Ομόνοια. Έξω οι Μάθιους και Σίμιτς, μέσα οι Ψάλτης και Λοΐζου

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

45+3' Δοκάρι για την ΑΕΖ με τον Ντιγκινί!

45+2' Αντεπίθεση για την Ομόνοια, ο Σεμέδο έκανε την μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι όμως η κεφαλιά του Κακουλλή από καλό σημείο πέρασε έξω

45+1' Ακόμη μια ευκαιρία για την ΑΕΖ, με τον Ντιγκινί να κοντρολάρει στην περιοχή και να κάνει το σουτ όμως ο Φαμπιάνο έκανε ακόμη μια επέμβαση

3 λεπτά καθυστερήσεις

45' Λάθος πάσα του Λέζιακς προς τα πίσω, ο Χατζηβασίλης προσπάθησε να νικήσει τον Φαμπιάνο όμως ο Βραζιλιάνος πορτιέρο έκανε σωτήρια έξοδο και απόκρουση

44' Σκοράρει ο Κακουλλής, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφ-σάιντ

41' Σέντρα του Λέζιακς από αριστερά, ο Σεμέδο έκανε το πλασέ όμως σταμάτησε σε σώματα αμυντικών

39' Κίτρινη στον Μάθιους

35' Κίτρινη στον Ντιγκινί

34' Ωραίος συνδυασμός των παικτών της ΑΕΖ, ο Κάστρο έκανε δυνατό συρτό σουτ και ο Φαμπιάνο απέκρουσε με δυσκολία

31' Συρτό σουτ του Σεμέδο από αριστερά, ο Μπέκερ μάζεψε στη γωνία του

29' Αρκετά λάθη από την Ομόνοια, πιέζει σε όλο το γήπεδο η ΑΕΖ

26' Κεφαλιά του Παναγιώτου, μάζεψε ο Μπέκερ

18' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ισοφαρίζει η Ομόνοια με τον Κακουλλή, διαμαρτυρίες από τους παίκτες της ΑΕΖ για φάουλ. Μετράει το γκολ κανονικά μετά από έλεγχο στο VAR

9' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με δυνατό σουτ του Κάστρο έξω από την περιοχή!

5' Κάθετη του Σεμέδο στον Καρίμ, προσπάθησε να βρει τον Κακουλλή όμως ο Μπέκερ ήταν σωστά τοποθετημένος και μάζεψε

3' Πρώτη καλή φάση για την Ομόνοια με δυνατό σουτ του Καρίμ όμως ο Μπέκερ έκανε δύσκολη απόκρουση και έδιωξε

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ο τρελός ρυθμός συνεχίστηκε, ο Αλιούμ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87' και στο 88' ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 3-3!

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Λέζιακς, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Μπασιρού, Φράνσον, Σεμέδο, Σίμιτς, Κακουλλής, Καρίμ

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Κασάμα, Λοϊζου, Αλιούμ, Ζαχαρίου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Μπεζούς.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό, Κάστρο, Σλόγκαρ, Ρεινόλτς, Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ρουίθ, Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Στυλαινού, Αντωνίου, Ρόλνταν, Χριστοφή, Σάντος, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Σίφνεος, Γιουσούφ, Ιωσηφίδης.

19:00 Ομόνοια Λευκωσίας - ΑΕΖ Ζακακίου
Στάδιο:  Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος