Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 1-0 τον Οθέλλο με γκολ του Ντονγκαλά στο 52' στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Σε... ανούσιο μονόλογο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος» με τον ΑΠΟΕΛ να είναι η ομάδα που είχε τον έλεγχο καθ'όλη την διάρκεια. Οι γαλαζοκίτρινοι πίεσαν την άμυνα του Οθέλλου από την αρχή, έφτιαξε τις συνθήκες για το γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ καθώς ο Ταουντούλ και η δυστοκία στην τελική προσπάθεια στέρησαν από τους φιλοξενούμενους το ποθητό γκολ Το... 0-9 στις τελικές προσπάθειες είναι ενδεικτικό στατιστικό για την εικόνα του α' μέρους.

Το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο και στο β΄ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ να εξαργυρώνει την υπεροχή του στο 52', με τον Ντονγκαλά να ανοίγει το σκορ.

Στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι διαχειρίστηκαν ιδανικό το προβάδισμα, με τον Οθέλλο να απειλεί χωρίς να πληγώνει τους φιλοξενούμενους που έφυγαν από την Λάρνακα με το διπλό.

3' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ από αριστερά...

Εκτέλεσε ο Μαρκίνιος, οι Σαρφό και Ντονγακαλά δεν βρίσκουν στόχο.

5΄Πιέζει από την αρχή του ματς ο ΑΠΟΕΛ.

6' Ο Μαρκίνιος έκανε το παράλληλο γύρισμά από τα αριστερά με τον Βιγιαφάνες να κάνει το σουτ, άουτ.

10'  Σουτ από τον Ντονγκαλά, ο Ταουντούλ μαζεύει σταθερά.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Σουτ από τον Μαρκίνιος, νέο κόρνερ.

20' Εκτέλεσε ο Σαρφό, επιθετικό φάουλ.

20' Ο Ναρντίνι ετοιμάζεται για να αντικαταστήσει τον Χριστοδούλου ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς.

21' Ναρντίνι αντί Χριστοδούλου

Αναγκαστική αλλαγή και για τον ΑΠΟΕΛ

32' Εφραίμ αντί Τσεμπάκ.

34' Σουτ από τον Εφραίμ, διώχνει ο Ταουντούλ.

35' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρκίνιος εντός περιοχής να σουτάρει, άουτ.

44' Κίτρινη κάρτα στον Ντονγκαλά.

45' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+5' Σουτ από τον Πέτροβιτς, άουτ.

Σουτ από τον Εφραίμ, άουτ.

Έναρξη β' ημιχρόνου

Κοσταντίνοφ αντί Ντβάλι

Ζελού αντί Λιμπόμπε

47' Κόρνερ για τον Οθέλλο πέρασε χωρίς αντίκρισμα...

50' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ από αριστερά, κοντά στο κόρνερ.

Ο Ταουντούλ έδιωξε με γροθιές μετά την εκτέλεση του φάουλ.

Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει ξανά για το γκολ, ίδιο το σκηνικό όπως και στο α' ημίχρονο.

51' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ντάλσιο έκανε τη σέντρα, ο Σαρφό την κεφαλιά, απέκρουσε ο Ταουντούλ και στη συνέχεια ο Κρέσπο έδωσε την πάσα-ασίστ στον Ντονγκαλά που σκόραρε από κοντά με δεξί πλασέ.

Χαμένη ευκαιρία για τον Οθέλλο.

59' Ουσλάτι αντί Ράμος

60' Ο Μαρκίνιος με ένα πλασέ έξω από την περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

63' Ο Πέτροβιτς δεν βρίσκει σωστά την μπάλα και χάνεται μια καλή ευκαιρία...

68'  Ωραίο διαγώνιο σουτ του Εφραίμ, αποκρούει με υπερένταση ο Ταουντούλ

69' Σατσιάς αντί Σαρφό

72' Ευκαιρία για τον Οθέλλο!  Ο Σαγκαρέ έκανε το παράλληλο γύρισμά με τον Ντάλσιο να βάζει σωτήρια το πόδι του στο σουτ του Πασχάλη που κατευθυνόταν στα δίκτυα...

73' Σουτ από τον Βιγιαφάνιες, άουτ.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Εκτέλεσε ο Μαρκίνιος, έδιωξε ο Γιάνσεν.

Ο Μπέλετς πέφτει και διώχνει μετά από μακρινό σουτ.

78' Καττιρτζής, Πολυκάρπου αντί Βιγιαφάνιες, Ντονγκαλά

80' Κίτρινη στον Σούσιτς.

81' Ανάνγκ αντί Σταμούλη

83  Ο Σαγκαρέ πήρε την κεφαλιά στη περιοχή μετά από σέντρα, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια!

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90' Κίτρινη στον Μαρκίνιος που χάνει Νέα Σαλαμίνα ή Καρμιώτισσα

Κίτρινη στον Σατσιά.

Οθέλλος: Ταουντούλ , Σταμούλης, Γιάσνσεν, Ράμος, Χριστοδούλου, Πιβέτα, Λιμπόμπε, Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Μαμαντού, Χάσο.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ποπέσκου, Κατσιάτη, Καστάνας, Γκαρσία, Ανάνγκ, Ουεσλάτι, Ιωάννου, Κορίνους.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνες, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Ντογκαλά

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Καττιρτζής, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Κωνσταντίνοφ, Βρόντης

19:00 Οθέλλος Αθηαίνου – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας
Στάδιο: VITEX – Αμμόχωστος Επιστροφή
Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος