Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 5-1 τον Εθνικό Άχνας στο πλαίσιο της 6η αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μαρκίνιος (23' πεν.), Γαβριήλ (28'), Ντονγκαλά (50'), Τσεμπάκ (70'), Γέφτε (82') οι σκόρερ του ΑΠΟΕΛ, μείωσε ισοφάρισε προσωρινά ο Ντράζιτς (26')

Σε πέντε λεπτά έγιναν όλα στο πρώτο ημίχρονο. Παρά το... αντιπαραγωγικό 20λεπτο με τις δύο ομάδες να ψάχνονται, στη συνέχεια σημειώθηκαν τρία γκολ. Στο 23' ο Μαρκίνιος εξαργύρωσε το πέναλτι που κέρδισε ο Σαρφό, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 26' με σουτ εκτός περιοχής από τον Ντράζιτς.

Οι γαλαζοκίτρινοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ όταν ο Ντονγκαλά έκανε το γύρισμα από αριστερά με αποδέκτη τον Γαβριήλ ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-1 στο 28'.

Στο β΄μέρος ο... δρόμος για την νίκη του ΑΠΟΕΛ άνοιξε στο 50' όταν ο Ντάλσιο τροφοδότησε τον Ντονγκαλά ο οποίος με αριστερό πλασέ έκανε το 3-1 και στο 70' ο δρόμος έγινε... λεωφόρος όταν ο Εφραίμ εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσεμπάκ με κεφαλιά έκανε το 4-1.

Ο Γέφτε Βιτάλ στο 82' πρόσθεσε το όνομα του στην λίστα των σκόρερ διαμορφώνοντας το 5-1.

5' Σουτ από τον Μαρκίνιος, άουτ. Πρώτη τελική φάση στο ματς.

6' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από σέντρα του Ντνονγκαλά...

Σουτ από τον Γαβριήλ, έδιωξε με γροθιές ο Μπογκανίνοφ.

12' Κίτρινη στον Καμπρέρα.

20' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Γαβριήλ να σουτάρει όμως απομακρύνουν αμυντικοί του Εθνικού.

21' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σαρφό παίρνει θέση που... αναγκάζει τον Ντράζιτς να τον ανατρέψει εντός περιοχής.

22'  Ο Μαρκίνιος ετοιμάζεται για την εκτέλεση του πέναλτι.

23' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μαρκίνιος ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0.

26' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μάριος Ηλία έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα στον Ντε Ιριόντο που πάσαρε στον Ντράζιτς ο οποίος με δεξί σουτ έκανε το 1-1.

Κίτρινη κάρτα στον Σπιρόφσκι.

28' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ντονγκαλά από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Γαβριήλ με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-1.

32' Σουτ από τον Σαρφό, αποκρούει ο Μπογκαντίνοφ.

36' Kορνερ για τον Εθνικό.  Εκτέλεσε ο Ντράζιτς, ο Μάριος Ηλία έστειλε την μπάλα άουτ...

Σουτ από τον Σούσιτς, μαζεύει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ο Μπογκαντίνοφ.

44'  Ο Γαβριήλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα από την πάσα του Τσεμπάκ ωστόσο το γκολ δεν μετράει λόγω οφσάιντ.

45' Κίτρινη στον Νικολάου.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Σουτ από τον Ντράζιτς, άουτ.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Ιωάννου αντί Νικολάου

49' Κίτρινη στον Μαρκίνιος

Σουτ από τον Λίπσκι, άουτ.

50' ΓΚΟΛ 3-1. Ο Ντάλσιο με κάθετη ασίστ τροφοδότησε τον Ντονγκαλά που έκανε το 3-1 με αριστερό πλασέ.

52' Χριστοφή αντί Σπιρόφσκι.

56' Κόρνερ για τον Εθνικό, χωρίς αντίκρισμα...

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Εθνικό.

Εκτέλεσε ο Λίπσκι, εξουδετέρωσε ο Μπέλετς.

61' Εφραίμ, Βιγιαφάνιες, Πέτροβιτς αντί Μαρκίνιος, Σαρφό, Κρέσπο

65' Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο.

67' Κόρνερ για τον Εθνικό. Κεφαλιά από τον Ιωάννου, άουτ.

69' Σουτ από τον Εφραίμ, άουτ.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από προσπάθεια του Βιγιαφάνιες.

70' ΓΚΟΛ 4-1. Ο Εφραίμ εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσεμπάκ έκανε το 4-1 με κεφαλιά.

72' Γέφτε αντί Σούσιτς

73' Αγγελόπουλος, Κ.Ηλία αντί Μ.Ηλία, Ντε Ιριόντο

74' Φετφατζίδης αντί Ντονγκαλά.

81' Πεχλιβάνης αντί Ντράζιτς.

82' ΓΚΟΛ 5-1! Ο Ντάλσιο με ωραία μπαλιά έστειλε την μπάλα στον Γέφτε που έκανε το 5-1 με αριστερό πλασέ.

85' Σουτ από τον Εφραίμ, άουτ!

Σουτ από τον Χριστοφή, κόρνερ.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Εφραίμ να σουτάρει, κόρνερ.

Εκτέλεσε ο Γαβριήλ, απομάκρυνε ο Λομοτέι.

ΑΠΟΕΛ (Χ. Ντομίνγκες):Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Τσεπάκ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Γαβριήλ

Στον πάγκο οι: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Βιγιαφάνιες, Κβιλιταια, Σατσιάς, Καττιρτζής, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης.

Εθνικός (Α. Λόπεθ): Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόνδο, Περατικός, Λίπσκι, Λομοτέι,, Νικολάου, Καμπρέρα, Μ.Ηλία, Ντράζιτς

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Ηλία Κ., Γκόμεζ, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, ΜΠάικερ, Ενέμ, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος, Ακσεντίεβιτς.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας