Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ, για την 5η αγωνιστική και ανέβηκε στους 9 βαθμούς.

Σκόραραν οι Μάρκες και Γιούρσεβιτς.

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ καλύτερα με την έναρξη του αγώνα, είχε το πάνω χέρι και κυκλοφορούσε την μπάλα με σχετική ευκολία και προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ένα γκολ.

Οι γαλάζιοι στο 14ο λεπτό έφθασαν κοντά στο γκολ αφού ο Κρμέντσικ ενώ ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Μούριελ, τον πρόλαβε ο Τζάλμα προτού γραμμής του τέρματος και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 30ο λεπτό σε μια περίεργη φάση ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία, ο Νταρίκουα έκανε την μπαλιά στον Κρμέντσικ, ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα και θα πήγαινε στο τετ α τετ με τον Μούριελ, όλοι πίστευαν πως ήταν σε θέση οφσαιντ ο Τσέχος, το ίδιο πιθανότατα και ο Κρμέντσικ, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα έξω.

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε ποτέ να ανεβάσει ρυθμούς και να ισορροπήσει την αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο. Δεν απείλησε καθόλου την εστία του Λέουβενμπεργκ, καθώς στα πρώτα 45λεπτά δεν μέτρησε τελική προσπάθεια.

Στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και δημιούργησε τις πρώτες τις ευκαιρίες στην αναμέτρηση, στο αρχικά στο 50ο λεπτό με σουτ του Ανδρέου και δύο λεπτά αργότερα ο Παπαφώτης, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις βρήκαν απέναντι τους τον Λέουβενμπεργκ.

Μετά το 55ο λεπτό η εικόνα του αγώνα ήταν όπως και το πρώτο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να έχει την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει το γκολ. Το βρήκε στο 63ο λεπτό με τον Γιούρσεβιτς, μετά από σέντρα του Νταρίκουα, ο αριστερός μπακ των γαλάζιων βρέθηκε σε καλή θέση και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στο γκολ του Απόλλωνα και 15 λεπτά αργότερα ο Μάρκες έκανε το 2-0. Ο Πορτογάλος έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ, μετά από μπαλιά του Λέουβενμπεργκ, κρέμασε τον εξερχόμενο Μούριελ και διπλασίασε τα τέρματα των γαλάζιων.

Ο Απόλλωνας έφθασε κοντά και σε 3ο γκολ, με τον Αμπντουραχίμι να κάνει το σουτ στο 78ο λεπτό, Μούριελ βρήκε την μπάλα και αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

90+5 Κίτρινη στον Τσόυκα.

90+3 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από πλάγια, έδιωξε ο Μούριελ, σε δεύτερο χρόνο σουτ του Χουσαίν από το ύψος της περιοχής, εύκολα μαζεύει ο κίπερ της ΑΕΛ.

90+2 Κίτρινη στον Μεντόσα.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

86' Χουσαίν αντί του Χάμπου.

80' Μέσα Μπεραχίνο και Φραντζής, έξω Μόρσαι και Μαρς.

79' Μέσα Βάργκα και Σπόλιαριτς, εκτός οι Κολ και Κοστάκε.

78' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα. Ο Αμπντουραχίμι μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Μούριελ έβαλε το χέρι και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

74' ΓΚΟΟΟΛ ο Απόλλωνας και 2-0. Ο Μάρκες έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ, κρέμασε τον εξερχόμενο Μούριελ και διπλασίασε τα γκολ των γαλάζιων. Την ασιστ ο Λέουβενμπεργκ.

71' Μεντόσα αντί του Ανδρέου.

70' Ο Χάμπος έδωσε στον Μάρκες, ο οποίος ήταν στο ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και μάζεψε εύκολα ο Μούριελ.

65' Τσέρνιχ αντί του Παπαφώτη.

63' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0. Ο Γιούρσεβιτς με κεφαλιά ανόιγει το σκορ για τους γαλάζιους, την σέντρα από δεξιά έκανε ο Νταρίκουα.

«Καυτή» ατμόσφαιρα από τους Απολλωνίστες (ΒΙΝΤΕΟ)

60' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με Κοστάκε. Έγινε η σέντρα από δεξιά, ο Ρουμάνος βρέθηκε μόνος στην περιοχή, απέναντι από την εστία έκανε το γυριστό, η μπάλα κόντραρε, την πήρε ο Βαλμπουενά, βγήκε πλάγια και έκανε την σέντρα, με τον Ντέγοεστ να απομακρύνει.

57' Διπλή αλλαγή για Απόλλωνα. Μέσα Βαλμπουενά και Μάρκες, εκτός Τέκιε και Κρμέντσικ.

52' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Παπαφώτης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, έκανε το σουτ, με τα πόδια ο Λέουβενμπεργκ.

50' Ο Απόλλωνας έφυγε στην αντεπίθεση μετά την φάση της ΑΕΛ, ο Αμπντουραχίμι πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ δίπλα από την εστία του Μούριελ.

50' Ο Άγγελος Ανδρέου μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ ο Λέουβενμεργκ την απόκρουση και στην συνέχεια έδιωξα ο Πεϊμπέρνς.

49' Δυνατή προβολή του Εκπολό στον χώρο του κέντρο, έστειλε την μπάλα σε πλάγιο.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

45+2 Μακρινό σουτ του Τέκιε, ο Μούριελ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

45' Σέντρα του Τζάλμα από αριστερά, πήγε να μπει στην φάση ο Μόρσει εντός περιοχής, έδιωξε ο Πεϊμπέρνς.

42' Στημένο για τον Απόλλωνα, έγινε το γέμισμα ο Εκπολό έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα προς τα πίσω, ο Κοστάκε την πήρε εκτός περιοχής, δοκίμασε το σουτ, το οποίο μπλόκαρε η άμυνα τη ΑΕΛ.

39' Με υποδειγματικό τάκλιν ο Χάμπος σταμάτησε τον Ανδρέου και στην συνέχεια ο μέσος του Απόλλωνα κέρδισε και το φάουλ, στον χώρο του κέντρου.

Από την επαναληπτική φάνηκε να ήταν καλυμμένος ο επιθετικός του Απόλλωνα και χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για τους γαλάζιους.

30' Μπαλιά του Νταρίκουα στον Κρμέντσικ, όλοι νόμισαν ότι είναι σε θέση ο οφσαίντ, ενώ ο Τσέχος έφευγε μόνος απέναντι από τον Μούριελ, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα μακριά από την εστία.

24' Ο Μόρσαι πήγε να φύγει απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ, τον πρόλαβε ο Νταρίκουα.

20' Μακρινό σουτ του Χάμπου, μαζεύει εύκολα ο Μούριελ.

17' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Κοστάκε βρέθηκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα ψηλά έξω.

14' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πεϊμπέρνς πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής, η μπάλα έφθασε στον Κρμέντσικ ο οποίος ήταν έτοιμος να την στείλει στα δίχτυα και ο Τζάλμα, του πήρε την μπουκιά από το στόμα και έδιωξε σε κόρνερ.

9' Στημένο για τον Απόλλωνα, έγινε το γέμισμα, κεφαλιά του Κοστάκε έξω.

Τετράλεπτη διακοπή για ρίψη καπνογόνων (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

5' Επανέναρξη αγώνα.

1' Διακοπή στην αναμέτρηση, αφού έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο καπνογόνα.

Ενδεκάδες:

Απόλλωνας:  Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Πεϊμπέρνς, Εκπολό, Γιούρσεβιτς, Χάμπος (86' Χουσαΐν), Κολ (79'  Σπόλιαριτς), Τέκιε (57' Βαλμπουενά), Κοστάκε (79' Βάργκα), Αμπντουραχίμι, Κρμέντσικ (57' Μάρκες).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Στυλιανού, Άδωνη, Φιλιώτης, Σιέλβικ, Μαλεκκίδης, Ποντικός.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (71' Μεντόσα), Παπαφώτης (65' Τσέρνιχ), Σρνιτς, Χέντι, Μαρς (80' Μπεραχίνο), Τσούκα, Μόρσαι (80' Φραντζής), Τζάλμα, Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Σωτηρίου, Μπάστο, Σιλβέστρος, Μακρής, Κολιάς, Κοντινέλλα.

Διαιτητής: Piccinini Marco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος