Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1, σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση και κόκκινες.

Για την Κυρία σκόραρε ο Φερέιρα, ενώ για τους γαλαζοκίτρινους ο Κβιλιτάια.

Με την έναρξη του αγώνα καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμός, βλέποντας κυρίως παιχνίδι δύναμης και κέντρου. Σε μια φάση στο 20ο λεπτό ο Ντονγκαλά έκανε την σέντρα από δεξιά, με την μπάλα να κτυπά στο χέρι του Ουαρίς και τον Ιταλό διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Γεωργίανο να πανηγυρίζει μπροστά από το πέταλο των μαχητών και να προκαλεί ένταση.

Μετά και το γκολ του ΑΠΟΕΛ είχε ανεβεί η ένταση στον αγωνιστικό χώρο ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και όχι μόνο των δύο ομάδων. Η Ανόρθωση έφθασε στην ισοφάριση στο 32ο λεπτό με γκολ του Φερέιρα, μετά από ωραίο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών της Κυρίας, ο Πορτογάλος βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται και να παραμένει το 0-1.

Η Ανόρθωση συνέχισε να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης το οποίο βρήκε στο 45+5, με σκόρερ πάλι τον Φερέιρα, αυτή την φορά χωρίς να είναι σε θέση οφσαιντ. Ο Ουαρίς κουβάλησε την μπάλα από την αριστερή πλευρά, έδωσε στον Πορτογάλο εκτός περιοχής, ο οποίος έκανε το σουτ, με την μπάλα να κτυπά στον Καστέλ και να πηγαίνει στα δίχτυα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Με την λήξη του ημιχρόνου υπήρξε μεγάλη ένταση στον χώρο του κέντρου, με πρωταγωνιστές τους τεχνικούς των δύο ομάδων. Αμφότεροι αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα από τον Ιταλό διαιτητή.

Στο 2ο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν στον πάγκο τους, τους βοηθούς προπονητές και πάντα συνεννόηση με τους Σα Πίντο και Γκαγιέγο.

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του 2ου ημιχρόνου και δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για γκολ, ωστόσο βρήκαν απέναντι τους τον Μπέλετς.

90+5 Τεράστια απόκρουση από τον Μπέλετς, σε κεφαλιά του Καστέλ.

90+2 Πολύ καλό σουτ του Τεχέρα από μακριά, λίγο έξω η μπάλα.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

89' Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με Καστέλ, ως μη γενόμενη η φάση καθώς ο Τσίκο ήταν σε θέση οφσαιντ στην έναρξη της επίθεσης.

86' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Ιωάννου και Παρούτης, εκτός Φερέιρα και Τιουνέ.

83' Σουτ του Εφραίμ από το ύψος της περιοχής, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Μιχαήλ.

81' Γαβριήλ αντί του Σαρφό.

81' Σέντρα του Φερέιρα από δεξιά, το σουτ ο Καστε, έξω η μπάλα.

77' Εκτέλεσε το κόρνερ ο Γκερέρο, πήρε την κεφαλιά ο Καστέλ, έπεσε και απέκρουσε ο Μπέλετς.

76' Ο Τσίκο σύγκλινε από τα αριστερά, έκανε το σουτ, ο Κρέσπο απομάκρυνε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Φερέιρα, με τον Πορτογάλο να κάνει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει σε κόρνερ.

74' Ο Γουαγκέ μπήκε στην περιοχή και έδωσε στον Γκερέρο, ο Ισπανός έκανε το σουτ , με τον Μπέλετς να αποκρούει.

72' Έκανε το σουτ εκτός περιοχής ο Τσίκο, έξω η μπάλα.

71' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα Εφραίμ και Φετφατζίδης, εκτός Κβιλιτάια και Μαρκίνιος.

65' Τσίκο στην θέση του Ουαρίς, ο οποίος τραυματίστηκε και δεν μπορεί να συνεχίσει.

62' Κρέσπο στην θέση του Βιγιαφάνες.

56' Σέντρα του Σούσιτς, κεφαλιά του Κβιλιτάια, ο Μιχαήλ είναι σε ετοιμότητα και μαζεύει.

48' Σουτ του Ουαρίς εκτός περιοχής, αρκετά εκτός η μπάλα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Γουίλσον στην θέση του Ντογκαλά.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με μεγάλη ένταση στον χώρο του κέντρου, με τους δύο τεχνικούς, Γκαγιέγο και Σα Πίντο, να δέχονται κόκκινη από τον Ιταλό ρεφ.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Η ενέργεια του Ουαρίς που έφερε το γκολ του Φερέιρα και το 1-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

45+5 ΓΚΟΟΟΛ για την Ανόρθωση και 1-1. Ο Φερέιρα έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, κτύπησε λίγο στον Καστέλ και κατέληξε στα δίχτυα του Μπέλετς.

41' Κίτρινη στον Φερέιρα.

40' Ο Γουαγκέ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε την σέντρα χωρίς να βρει κάποιο συμπαίκτη του. Η μπάλα πήγε από την άλλη πλευρά εκτός περιοχής, με τον Γκαρσία να τρέχει και να κερδίζει από τον Ντονγκαλά και να κάνει την σέντρα, η μπάλα έφθασε στον Φερέιρα ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής και σημάδεψε το δοκάρι.

37' Σουτ του Γκερέρο από το ύψος της περιοχής, το σουτ του κτυπά στα σώματα των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ και ο Μαρκίνιος απομάκρυνε την μπάλα.

Μετά από έλεγχο του VAR, επικύρωσε το οφσαιντ και έτσι παραμένει το 0-1.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Η γραμμή του VAR στο ακυρωθέν γκολ της Ανόρθωσης για οφ-σάιντ

32' ΓΚΟΟΛ για την Ανόρθωση, σήκωσε την σημαία του ο βοηθός. Ο Καστέλ πάτησε στον Φερέιρα στο ύψος της περιοχής, με τον Πορτογάλο να κάνει το διαγώνιο σουτ και να σκοράρει.

Το πέναλτι του Κβιλιτάια και ο πανηγυρισμός του μπροστά τους Μαχητές - Ένταση στη Δυτική (ΒΙΝΤΕΟ)

21' ΓΚΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια και 0-1.

20' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντογνκαλά έκανε την σέντρα από δεξιά και η μπάλα φαίνεται να κτύπησε στο ανοικτό χέρι του Ουαρίς.

19' Ο Γουαγκέ είχε χώρο και δοκίμασε το μακρινό σουτ, ωστόσο ήταν αρκετά άστοχο.

17' Κίτρινη στον Βιγιαφάνες, για φάουλ στον Ουαρίς.

11' Σουτ του Μαρκίνιος εκτός περιοχής, βάζει το μπλοκ ο Κάργας.

3' Σέντρα του Φερέιρα από δεξιά, δεν μπόρεσε να διώξει ο Πέτροβιτς , αλλά ούτε ο Καστέλ κατάφερε να μπει στην φάση και σε 2η προσπάθεια ο Σέρβος έδιωξε.

Ενδεκάδες:

Ανόρθωση (Ντ. Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Γουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα (86' Παρούτης), Τιουνέ (86' Ιωάννου), Φερέρ, Ουαρίς (65' Τσίκο).

Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Τζούλιου.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Ζέφτε, Σαρφό (81' Γαβριήλ), Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες (62' Κρέσπο), Ντογκαλά (46' Γουίλσον), Μαρκίνιος (71' Φετφατζίδης), Κβιλιτάια (71' Εφραίμ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Τσεπάκ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Βρόντης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερέιρα / Βιγιαφάνες

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Ghersini Davide
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης