Σε ένα ματς με αρκετές συγκινήσεις αλλά χωρίς γκολ, ΑΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο 0-0 με πρωταγωνιστές τους δύο πορτιέρο, Μούριελ και Μπέζους. Με δέκα παίκτες από το 48' η Ομόνοια λόγω αποβολής του Σιπριάνο, δοκάρι είχε ο Μπέζους στο 27'.

Με επιθετική διάθεση μπήκε η Ομόνοια στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησε δύο φορές όμως ο Μούριελ έκανε δύο μεγάλες αποκρούσεις, πρώτα στην κεφαλιά του Κακουλλή στο 5' και μετά στο πλασέ του Σεμέδο στο 10'.

Μετά το 15' η ΑΕΛ περιόρισε την επιθετική ορμή των πρασίνων και στο 23' ο Χέντι με κεφαλιά έφτιαξε την πρώτη απειλή για τους γηπεδούχους, όμως ήταν πολύ άστοχος.

Στο 27ο λεπτό ο Μπέζους σημάδεψε το δοκάρι με δυνατό σουτ ενώ ένα ψαλιδάκι του Κακουλλή στο 29' δεν βρήκε στόχο.

Ένα μακρινό σουτ του Μόρσεϊ και μια ατομική ενέργεια του Χέντι που σταμάτησε στον Φαμπιάνο ήταν η αντίδραση της ΑΕΛ ενώ στο 37' ο Μπέζους προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ αναγκάζοντας τον Μούριελ σε δύσκολη απόκρουση.

Το Β' ημίχρονο άρχισε με... αποβολή αφού στο 48' ο Σιπριάνο αποβλήθηκε για φάουλ εκτός περιοχής στον Ανδρέου και οι πράσινοι έμειναν με 10 παίκτες.

Τέσσερα λεπτά η ΑΕΛ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της με τον Φαμπιάνο να λέει ΟΧΙ σε δυνατό σουτ του Χέντι μέσα από την περιοχή. Στο 61' ο Σέρνιτς προσπάθησε να σκοράρει με δυνατό σουτ όμως και πάλι ο Φαμπιάνο του είπε όχι με δύσκολη απόκρουση ενώ στο 67' ένα σουτ του Κακουλλή κατέληξε στην αγκαλιά του Μούριελ.

Στο 78ο λεπτό ο Μάθιους πήγε να βάλει ένα απίστευτο αυτογκόλ όμως και πάλι ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία.

Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε φωτιά με τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες, από τη μια η Ομόνοια με Αλιούμ και Χάμπο και από την άλλη η ΑΕΛ με Μακρή αλλά το σκορ δεν άλλαξε και το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

97' Φάουλ από δεξιά για την ΑΕΛ. Ο Μεντόσα εκτέλεσε, ο Καρίμ έδιωξε

95' Κίτρινη στον Ανδρέου

93' Πήρε φωτιά το ματς, ο Μόρσει με ατομική ενέργεια έκανε το σουτ όμως ήταν άστοχο

93' Κι άλλη μεγάλη φάση, ο Χάμπος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της ΑΕΛ όμως ο Μούριελ του είπε όχι!

93' Κεφαλιά του Μακρή, αποκρούει ο Φαμπιάνο!

92' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Αλιούμ μόνο απέναντι στον Μούριελ να μην μπορεί να τον νικήσει! Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφ-σάιντ

7 λεπτά οι καθυστερήσεις

85' Κίτρινη στον Παπαφώτη

82' Εκτέλεση φάουλ από τον Μεντόσα, η μπάλα λίγο έξω από την εστία της Ομόνοιας

81' Κίτρινη στον Αλιούμ

79' Από δύο αλλαγές για τις δύο ομάδες. Μέσα οι Μακρής και Κοντινέλα, έξω οι Τζάλμα και Σέρνιτς για την ΑΕΛ. Μέσα οι Καρίμ και Λοΐζου για την Ομόνοια, έξω οι Κακουλλής και Σεμέδο

78' Παραλίγο να βάλει ένα απίστευτο αυτογκολ ο Μάθιους, όμως ο Φαμπιάνο έκανε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ

69' Έξω ο Μαρς, μέσα ο Μεντόσα για την ΑΕΛ

67' Σουτ του Κακουλλή από το ύψος της περιοχής, ο Μούριελ αποκρούει σταθερά

65' Κίτρινη στον Λανγκ

63' Δύο αλλαγές από Σωφρόνη. Έξω οι Κασάμα και Σίμιτς, μέσα οι Αλιούμ και Χάμπος. Ντεμπούτο για τον Αλιούμ

61' Απόκρουση από τον Φαμπιάνο σε δυνατό σουτ του Σέρνιτς

59' Κίτρινη στον Κακουλλή

59' Έξω ο Τσούκα, μέσα ο Παπαφώτης

55' Κίτρινη στον Μόρσεϊ

52' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μόρσεϊ και σουτ του Χέντι, όμως ο Φαμπιάνο έκανε μεγάλη απόκρουση.

51' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Λέζιακς, έξω ο Μπέζους

50' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ, ο Χέντι εκτέλεσε με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο

48' Κόκκινη κάρτα στον Σιπριάνο, με δέκα η Ομόνοια! Ο Ανδρέου πίεσε τον αμυντικό της Ομόνοιας και αυτός τον ανέτρεψε έξω από την περιοχή με τον Ιταλό ρεφ να τον αποβάλλει ως τελευταίο παίκτη

21:08 - ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του Β' ημιχρόνου λόγω προβλήματος στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών

2 λεπτά καθυστερήσεις

43' Κεφαλιά του Σέρνιτς, αδύναμη και ο Φαμπιάνο μαζεύει

42' Κίτρινη στον Μπέζους

38' Πολλά φάλτσα από τον Μπέζους σε εκτέλεση κόρνερ, απέκρουσε δύσκολα ο Μούριελ

37' Ατομική ενέργεια από τον Χέντι όμως ο Φαμπιάνο αποκρούει σταθερά την προσπάθεια του επιθετικού της ΑΕΛ

35' Μικρή διακοπή λόγω πρόβλημα στην ενδοεπικοινωνία του Β' βοηθού

31' Μακρινό σουτ του Μόρσεϊ, δεν ανησυχεί τον Φαμπιάνο και φεύγει εκτός

29' Ανάποδο ψαλίδι από τον Κακουλλή, πολύ άστοχο

27' Δυνατό σουτ από τον Μπέζους, σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μούριελ η μπάλα!

23' Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Χέντι από καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε την κεφαλιά όμως ήταν πολύ άστοχηη προσπάθεια του

16' Κίτρινη στον Μαρς

14' Κίτρινη στον Τζάλμα

10' Κι άλλη ευκαιρία για την Ομόνοια με πλασέ του Σεμέδο από αριστερά στην περιοχή, νέα απόκρουση του Μούριελ!

5' Τεράστια απόκρουση του Μούριελ σε κοντινή κεφαλιά του Κακουλλή!

20:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Φοβερή ατμόσφαιρα στο Αλφαμέγα

19:50 - Πήγε να δημιουργηθεί ένταση ανάμεσα στις δύο κερκίδες όμως η παρέμβαση των επιτηρητών και μετά της αστυνομίας δεν επέτρεψε να ξεφύγουν τα πράγματα

Ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Χ. Χαραλάμπους): Μούριελ, Φραντζής, Τσούκα, Τζάλμα, Ντέγοεστ, Μεντόγεβιτς, Μαρς, Σέρνιτς, Μόρσει, Ανδρέου, Χέντι

Ομόνοια (Σ. Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο, Λανγκ, Μίλετιτς, Κούσουλος, Κασάμα, Μπεζούς, Σεμέδο, Σίμιτς, Κακουλλής

Στάδιο:  ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Διαιτητής: Pezzuto Ivano
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Χριστοφόρου Μάριος