Tο πανόραμα του Champions League.

Ακολουθήστε μας στο Google news

 

Το πρόγραμμα των ημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

  • 30/04-01/05 Ντόρτμουντ - Παρί
  • 30/04-01/05 Μπάγερν - Ρεάλ 

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

  • 07-08/05 Ρεάλ / Μάντσεστερ Σίτι - Μπάγερν
  • 07-08/05 Παρί - Ντόρτμουντ

Τελικός ("Γουέμπλεϊ")

  • 01/06 22:00 Νικητής 1 - Νικητής 2

 

 

* Η κλήρωση των προημιτελικών, των ημιτελικών και του τελικού θα διεξαχθεί στις 15 Μαρτίου.

Champions League - Φάση Ομίλων

1η αγωνιστική:
19.09.
Γαλατασαράι-Κοπεγχάγη 2-2
Μπάγερν Μονάχου-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3

Σεβίλλη-Λανς 1-1
Άρσεναλ-PSV Αϊντχόφεν 4-0

Μπράγκα-Νάπολι 1-2
Ρεάλ Μαδρίτης-Ουνιόν Βερολίνου

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Ίντερ 1-1
Μπενφίκα-Red Bull Σάλτσμπουργκ 0-2

Φέγενορντ-Σέλτικ 2-0
Λάτσιο-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1

Μίλαν-Νιουκάστλ 0-0
Παρί Σεν Ζερμέν-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-0

Γιουνγκ Μπόιζ-Λειψία 1-3
Μάντσεστερ Σίτι-Ερυθρός Αστέρας 3-1

Μπαρτσελόνα-Αντβέρπ 5-0
Σαχτάρ Ντόνετσκ-Πόρτο 1-3

2η αγωνιστική:
Κοπεγχάγη-Μπάγερν 1-2
Μάντσεστερ Γ.-Γαλατασαράι 2-3

Λανς-Άρσεναλ 2-1
Αϊντχόφεν-Σεβίλλη 2-2

Ουνιόν-Μπράγκα 2-3
Νάπολι-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3

Ίντερ Μπενφίκα 1-0
Σάλτσμπουργκ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2

04.10. 19:45
Σέλτικ-Λάτσιο 1-2
Ατλέτικο Μαδρίτης-Φέγενορντ 3-2

Νιουκάστλ-Παρί Σεν Ζερμέν 4-1
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μίλαν 0-0

Λειψία-Μάντσεστερ Σίτι 1-3
Ερυθρός Αστέρας-Γιουνγκ Μπόιζ 2-2

Πόρτο-Μπαρτσελόνα 0-1
Αντβέρπ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3

3η αγωνιστική:
24.10
Γαλατασαράι-Μπάγερν Μονάχου 1-3
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Κοπεγχάγη 1-0

Σεβίλλη-Άρσεναλ 1-2
Λανς-PSV Αϊντχόφεν 1-1

Μπράγκα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
Ουνιόν Βερολίνου-Νάπολι 0-1

Μπενφίκα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1
Ίντερ-Red Bull Σάλτσμπουργκ 2-1

Φέγενορντ-Λάτσιο 3-1
Σέλτικ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2

Παρί Σεν Ζερμέν-Μίλαν 3-0
Νιουκάστλ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1

Λειψία-Ερυθρός Αστέρας 3-1
Γιουνγκ Μπόιζ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3

Αντβέρπ-Πόρτο 1-4
Μπαρτσελόνα-Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-1

4η αγωνιστική:
07.11
Μπάγερν Μονάχου-Γαλατασαράι 2-1
Κοπεγχάγη-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3

Άρσεναλ-Σεβίλλη 2-0
PSV Αϊντχόφεν-Λανς 1-0

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπράγκα 3-0
Νάπολι-Ουνιόν Βερολίνου 1-1

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Μπενφίκα 3-1
Red Bull Σάλτσμπουργκ-Ίντερ 0-1

Λάτσιο-Φέγενορντ 1-0
Ατλέτικο Μαδρίτης-Σέλτικ 6-0

 

Μίλαν-Παρί Σεν Ζερμέν 2-1
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Νιουκάστλ 2-0

Ερυθρός Αστέρας-Λειψία 1-2
Μάντσεστερ Σίτι-Γιουνγκ Μπόιζ 3-0

Πόρτο-Αντβέρπ 2-0
Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μπαρτσελόνα 1-0

5η αγωνιστική:
28.11. 19:45
Μπάγερν Μονάχου-Κοπεγχάγη 0-0
Γαλατασαράι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3

Άρσεναλ-Λανς 6-0
Σεβίλλη-PSV Αϊντχόφεν 2-3

Ρεάλ Μαδρίτης-Νάπολι 4-2
Μπράγκα-Ουνιόν Βερολίνου 1-1

Μπενφίκα-Ίντερ 3-2
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Red Bull Σάλτσμπουργκ 0-0

Λάτσιο-Σέλτικ 2-0
Φέγενορντ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3

Μίλαν-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3
Παρί Σεν Ζερμέν-Νιουκάστλ 1-1

Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία 3-2
Γιουνγκ Μπόιζ-Ερυθρός Αστέρας 2-0

Μπαρτσελόνα-Πόρτο 2-1
Σαχτάρ Ντόνετσκ-Αντβέρπ 1-0

6η αγωνιστική:
12.12
Κοπεγχάγη-Γαλατασαράι 1-0
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάγερν Μονάχου 0-1

Λανς-Σεβίλλη 2-1
PSV Αϊντχόφεν-Άρσεναλ 1-1

Νάπολι-Μπράγκα 2-0
Ουνιόν Βερολίνου-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3

Ίντερ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0
Red Bull Σάλτσμπουργκ-Μπενφίκα 1-3

Σέλτικ-Φέγενορντ 2-1
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λάτσιο

Νιουκάστλ-Μίλαν 1-2
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1

Λειψία-Γιουνγκ Μπόιζ 2-1
Ερυθρός Αστέρας-Μάντσεστερ Σίτι 2-3

Αντβέρπ-Μπαρτσελόνα 3-2
Πόρτο-Σαχτάρ Ντόνετσκ 5-3

Το πανόραμα της φάσης των ομίλων:
Νικητές ομίλου: Μπάγερν, Άρσεναλ, Ρεάλ, Ρεάλ Σοσιεδάδ, Ατλέτικο, Ντόρτμουντ, Μάντσεστερ Σίτι, Μπαρτσελόνα
Δεύτεροι ομίλου: Κοπεγχάγη, Αϊντχόφεν, Ίντερ, Νάπολι, Λάτσιο, Παρί, Λειψία, Πόρτο
Συνεχίζουν στο Europa League: Γαλατάσαραϊ, Λανς, Μπράγκα, Μπενφίκα, Φέγενορντ, Μίλαν, Γιουνγκ Μπόις, Σαχτάρ
Αποκλείστηκαν: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Σεβίλλη, Ουνιόν, Ζάλτσμπουργκ, Σέλτικ, Νιούκαστλ, Ερυθρός Αστέρας, Άντβερπ

 

Το παζλ των προημιτελικών του Champions League ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης (13/03), καθώς δόθηκαν τα δύο τελευταία εισιτήρια για τους "8" της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ντόρτμουντ έκανε την αρχή αφού επιβλήθηκε 2-0 της Αϊντχόφεν στην Βεστφαλία μετά από την ισοπαλία 1-1 των δύο ομάδων στο πρώτο ματς, ενώ ακολούθησε η Ατλέτικο, η οποία επικράτησε με 3-2 στα πέναλτι της Ίντερ έπειτα από το υπέρ της 2-1 στον κανονικό αγώνα και την ημίωρη παράταση.

  • Προκρίθηκαν: Μπάγερν, Παρί, Μάντσεστερ Σίτι, Ρεάλ, Μπαρτσελόνα, Άρσεναλ, Ντόρτμουντ, Ατλέτικο
  • Αποκλείστηκαν: Λάτσιο, Σοσιεδάδ, Κοπεγχάγη, Λειψία, Νάπολι, Πόρτο, Αϊντχόφεν, Ίντερ

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

  • Κοπεγχάγη - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (34' Μάτσον / 11' Ντε Μπρόινε, 45+1' Σίλβα, 90+3' Φόντεν)
  • Λειψία - Ρεάλ 0-1 (49' Ντίαθ)
  • Παρί - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0 (58' Εμπαπέ, 70' Μπαρκολά)
  • Λάτσιο - Μπάγερν 1-0 (69' πέν. Ιμόμπιλε)
  • Ίντερ - Ατλέτικο 1-0 (79' Αρναούτοβιτς)
  • Αϊντχόφεν - Ντόρτμουντ 1-1 (56' πεν. Ντε Γιονγκ - 24' Μάλεν)
  • Νάπολι - Μπαρτσελόνα 1-1 (75' Όσιμεν / 60' Λεβαντόβσκι)
  • Πόρτο - Άρσεναλ 1-0 (90+4' Γκαλένο)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Παρί 1-2 (89' Μερίνο / 15', 56' Εμπαπέ)
  • Μπάγερν - Λάτσιο 3-0 (39', 66' Κέιν, 45+2' Μίλερ)
  • Ρεάλ - Λειψία 1-1 (65' Βινίσιους / 68' Ορμπάν)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη 3-1 (5' Ακάντζι, 9' Άλβαρες, 45' Χάλαντ / 29' Ελγιουνούσι)
  • Μπαρτσελόνα - Νάπολι 3-1 (15' Λόπεθ, 17' Κανσέλο, 83' Λεβαντόβσκι - 30' Ραχμάνι)
  • Άρσεναλ - Πόρτο 4-2 πεν., 1-0 (41' Τροσάρ)
  • Ατλέτικο - Ίντερ 3-2 πεν. (2-1) (35' Γκριεζμάν, 87' Ντεπάι / 33' Ντιμάρκο)
  • Ντόρτμουντ - Αϊντχόφεν 2-0 (3' Σάντσο, 90+5')

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (09&10/04)

  • Ρεάλ - Μάντσεστερ Σίτι 3-3 (12' αυτ. Ντίας, 14' Ροντρίγκο, 79' Βαλβέρδε / 2' Σίλβα, 66' Φόντεν, 71' Γκβάρντιολ)
  • Άρσεναλ - Μπάγερν 2-2 (12' Σακά, 76' Τροσάρ / 18' Γκνάμπρι, 32' πέν. Κέιν)
  • Ατλέτικο - Ντόρτμουντ 2-1 (4' Ντε Πολ, 32' Λίνο / 81' Αλέ)
  • Παρί - Μπαρτσελόνα 2-3 (48' Ντεμπελέ, 51' Βιτίνια / 37' 62' Ραφίνια, 77' Κρίστενσεν)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ  (09&10/04)

  • Ντόρτμουντ - Ατλέτικο 4-2
  • Μπαρτσελόνα - Παρί 1-4
  • Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ  3-4 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (76' Ντε Μπρόινε / 12' Ροντρίγκο)
  • Μπάγερν - Άρσεναλ 1-0 (63' Κίμιχ)

 

Share

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΧΑΜΟΣ στα αποδυτήρια με το πάρτι των Παφιτών (ΒΙΝΤΕΟ)-ThemaSports
17/04 @ 22:57

ΧΑΜΟΣ στα αποδυτήρια με το πάρτι των Παφιτών (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένας μικρός... χαμός έγινε στα αποδυτήρια της Πάφου μετά την πρόκριση στον τελικό κυπέλλου.

ΛΙΘΑΡΑΚΙ...-ThemaSports
16/04 @ 16:15

ΛΙΘΑΡΑΚΙ...

Ανέλαβε την ΕΝΠ στην τέταρτη θέση σε μια περίοδο όπου ο Ολυμπιακός ήταν στην πρώτη θέση.

Στον Πανελλήνιο ξεκίνησαν τα πάντα...-ThemaSports
15/04 @ 17:16

Στον Πανελλήνιο ξεκίνησαν τα πάντα...

Τρίτη 15 Απριλίου 1958.

Με τον PrimeTel Εταιρικό Δρόμο 5ΚΜ ξεκίνησε  ο ΟΠΑΠ Μαραθώνιος Λεμεσού – Σταθερός συνοδοιπόρος η PrimeTel -ThemaSports
13/04 @ 18:19

Με τον PrimeTel Εταιρικό Δρόμο 5ΚΜ ξεκίνησε ο ΟΠΑΠ Μαραθώνιος Λεμεσού – Σταθερός συνοδοιπόρος η PrimeTel

Με τον PrimeTel Εταιρικό Δρόμο 5ΚΜ δόθηκε η εκκίνηση στον ΟΠΑΠ Μαραθώνιο Λεμεσού το πρωί του Σαββάτου 13 Απριλίου 2024. Η εκκίνηση δόθηκε από τον Δήμαρχο Λεμεσού Νίκο Νικολαΐδη.

Δυνατότητα καταγγελίας (ακόμη και ανώνυμα) για μη πληρωμή μισθών! -ThemaSports
11/04 @ 13:40

Δυνατότητα καταγγελίας (ακόμη και ανώνυμα) για μη πληρωμή μισθών!

Οι ποδοσφαιριστές μπορούν να καταγγείλουν (ακόμη και ανώνυμα) μη πληρωμή των μισθών τους!

«Ο πρώτος των πρώτων»: Ο Σπύρος Λούης και ο Μαραθώνιος του 1896 που τον ανέδειξε Ολυμπιονίκη!-ThemaSports
10/04 @ 17:04

«Ο πρώτος των πρώτων»: Ο Σπύρος Λούης και ο Μαραθώνιος του 1896 που τον ανέδειξε Ολυμπιονίκη!

10/04/1896: Ο πρώτος Μαραθώνιος πραγματοποιείται στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας μία μέρα σαν σήμερα και νικητής είναι ο θρυλικός Σπύρος Λούης. Τερματίζοντας σε λιγότερο από τρεις ώρες!

BEST OF THEMASPORTS

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ