ΑΕΚ και Εθνικός σε ένα... τρελό ματς συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 5-5 για την 2η αγωνιστική. Αποδοκιμασίες από τον κόσμο της ΑΕΚ για τις νέες απώλειες.

Με ένα... φεστιβάλ γκολ ΑΕΚ και Εθνικός σημείωσαν συνολικά 8 γκολ στο α' ημίχρονο προσφέροντας γκολ και θέαμα. Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν σε κακό φεγγάρι σε αντίθεση με τους επιθετικούς που έκαναν... πάρτι. Χατ-τρικ σημείωσαν οι Φραν Σολ και Μάριος Ηλία στο πρώτο μέρους του αγώνα στην ΑΕΚ Αρένα.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με 0-2 (Ηλία 4', 6'), ο Σολ μείωσε σε 1-2 (16'), ο Λίπσκι έκανε το 1-3 (21'). Το 3-3 ήρθε από τους Σολ (27') και Τρισκόφσκι (30'). Στο 45΄ ο Σολ έκανε το 4-3, ενώ ο Μάριος Ηλία διαμόρφωσε στο 45+4 το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η ομάδα της Άχνας αιφνιδίασε τους γηπεδούχους όταν στο 4' πήραν προβάδισμα στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι (μέσω VAR για ανατροπή του Ντράζιτς από τον Τόμοβιτς), ενώ στο 7' ο Μάριος Ηλία ζευγάρωσε τα γκολ της ομάδας σημειώνοντας το δεύτερο του γκολ στο ματς. Στο 16' ο Φραν Σολ μείωσε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Φαράζ, όμως ο Εθνικός σημείωσε τρίτο γκολ στο 21' με τον Λίπσκι. Η ΑΕΚ αντέδρασε με δύο γκολ ισοφαρίζοντας σε 3-3 με τους Σολ με πέναλτι και Τρισκόφσκι με κεφαλιά μετά την σέντρα του Σάντσες.

Στο 45' ο Σολ με κεφαλιά έκανε το 4-3 μετά από σέντρα του Φαράζ, ενώ ο Μάριος Ηλία στο 45' +4' μετά από ασίστ του Πεχλιβάνη έκανε το 4-4!

Στο β' ημίχρονο ο Φραν Σολ σημείωσε το 5-4 στο 73', ενώ ο Λομοτέι στο 86΄ισοφάρισε σε 5-5! Ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα στο 90' όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω οφσάιντ.

Πτώση ποδοσφαιριστή του Εθνικού στην περιοχή.

2' Ο VAR καλεί τον ρεφ για πέναλτι.

Πάει στο onfield review ο διαιτητής Μενέλαος Αντωνίου για να εξετάσει τη φάση.

Πέναλτι υπέρ του Εθνικού!

Κίτρινη κάρτα στον Τόμοβιτς ο οποίος ανέτρεψε τον Ντράζιτς.

4' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μάριος Ηλία με εκτέλεση πέναλτι ανοίγει το σκορ.

Ευκαιρία για τον Εθνικό, κόρνερ για την ομάδα της Άχνας..

7' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μάριος Ηλία μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντράζιτς έκανε το 0-2!

8' Ο Ηλία απέναντι από τον Πίριτς έκανε το πλασέ, έπεσε και μάζεψε την μπάλα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

14' Κόρνερ για τον Εθνικό...

Ο Λομοτέι σημαδεύει το δοκάρι μετά την εκτέλεση του κόρνερ!

16' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Σολ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φαράζ μειώνει σε 1-2...

21' ΓΚΟΛ 1-3! ο Μάριος Ηλία έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Λίπσκι που έκανε το 1-3 από κοντά...

26' Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ!

Έκανε τη σέντρα ο Φαράζ, η μπάλα στο χέρι του Ιριόντο.

27' ΓΚΟΛ 2-3! Ο Σολ με εκτέλεση πέναλτι μειώνει σε 2-3...

28' Κίτρινη στον Καμπρέρα.

31' ΓΚΟΛ 3-3! Ο Ιβάν Τρισκόφσκι ισοφαρίζει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάντσες.

34' Kίτρινη στον Πονς.

38' Ο Γκιούρτσο δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή μετά τη σέντρα του Φαράζ...

Κόρνερ για τον Εθνικό.

43' Ο Μάριος Ηλία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ο ρεφ υπέδειξε επιθετικό φάουλ.

Ποδοσφαιριστής του Εθνικού κράτησε τον Μάμα πριν σημειωθεί το γκολ.

Παραμένει το 3-3.

45' ΓΚΟΛ 4-3! Ο Φραν Σολ με κεφαλιά κάνει το 4-3!

45' Δέκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45'+4' ΓΚΟΛ 4-4! Ο Μάριος Ηλία από κοντά ισοφαρίζει σε 4-4!

Χατ-τρικ για τους Σολ και Ηλία...

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Μιλίσεβιτς αντί Τόμοβιτς.

Σουτ από τον Γκιούρτσο, διώχνει σε κόρνερ ο Μάρκοβιτς.

Χωρίς αντίκρισμα το κόρνερ για τους Λαρνακείς...

50' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο να πλασάρει, άουτ.

41' Σπιρόφσκι αντί Λίπσκι, Ριστέφσκι αντί Πεχλιβάνη.

55' Λέδες αντί Μάμα.

58'  Μακρινό σουτ του Λέδες, καλό, όμως η μπάλα έφυγε έξω

60'  Μακρινό σουτ του Καμπρέρα, είδε εκτός τον Πίριτς, όμως η μπάλα πέρασε έξω

61' Κίτρινη στον Λέδες.

Κωνσταντίνος Ηλία αντί Ντράζιτς

65' Ιωάννου αντί Κ.Ηλία

Γκάμα αντί Γκιούρτσο

68' Κίτρινη στον Ιριόντο

Κόρνερ για την ΑΕΚ...

Κεφαλιά του Σάντσες η μπάλα έξω...

73' ΓΚΟΛ 5-4! Ο Φραν Σολ με γυριστό σουτ κάνει το 5-4!

78' Κίτρινη κάρτα στον Σπιρόφσκι για δυνατό φάουλ

85' Καπτούμ αντί Τρισκόφσκι, Κάσας αντί Φαράζ.

86' ΓΚΟΛ 5-5! Μετά από εκτέλεσε πλαγίου άουτ ο Λομοτέι έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στον Σάντσες και κατέληξε στα δίκτυα!

89' Αποβάλλεται ο προπονητής του Εθνικού Άνχελ Λόπες λόγω διαμαρτυριών.

90' ΓΚΟΛ 6-5! Ο Άνχελ Γκαρσία με πλασέ εντός περιοχής κάνει το 6-5!

Ο VARίστας καλεί τον ρεφ για να εξετάσει τη φάση με το γκολ.

Ο Σολ που επηρεάζει τη φάση είναι σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώνεται.

Παραμένει το 5-5.

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+5' Η αγωνία στα ύψη...